VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neplatičů za odpady přes slevy neubylo

Náchod - Většina obyvatel Náchoda zaplatila poplatek za svoz odpadu vloni včas a po zavedení nového systému plateb i levněji než v letech předchozích. Dlužníků však ani přes motivační opatření města prozatím příliš neubylo.

9.1.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Dosud je za loňský rok za svoz odpadu neuhrazeno celkem téměř jeden a půl milionu korun. Dlužníků, kteří mají reálné trvalé bydliště ve městě, je nyní 824. K tomu je ještě nutné připočíst ty, kteří mají trvalé bydliště na radnici, těch je 689. Jde o bezdomovce a další osoby, které třeba ani ve městě nepobývají, povinnost platit s ohledem na místo trvalého bydliště však mají. Počet dlužníků tak zůstává zatím na zhruba stejné úrovni jako tomu bylo v této době v letech předchozích.

Město nasazuje vlastní exekutorku

„Budeme opravdu tvrdě postupovat prostřednictvím exekucí. Přijali jsme už vloni pracovnici městského úřadu, která se specializuje na vymáhání dluhů, jde o městskou exekutoru. Má dobré výsledky, vymohla už přes dvě stě tisíc korun," uvedl náchodský starosta Jan Birke.

Lidé v Náchodě mohli do konce února zaplatit pouze 450 korun, od března do konce května 500 korun, od června do konce září už museli platit plnou základní výši poplatku 650 korun. Od října byl poplatek navýšen o padesát procent. Kdo nezaplatil vůbec, čekají ho sankce a případná exekuce. Stejný systém bude platit i letos. Poplatek za komunální odpad uhradilo v Náchodě do konce loňského května celkem 17 606 obyvatel z celkového počtu 20 514, což představuje více než 85 procent občanů. Zdálo se tak, že systém slev na poplatku zabral a slyšet na něj budou i chroničtí neplatiči. Po prvním říjnu ale městský úřad vydal 2016 platebních výměrů, do konce roku uhradilo dluh jen 503 dlužníků.

Město se teď chce zaměřit především na dlužníky, kteří nemají trvalé bydliště na náchodské radnici, neboť vymáhání od nich je mnohem složitější než od jiných obyvatel. Městský právník už podle radnice právně ladí opatření, jak na to. Město si už v minulosti poradilo díky systému třikrát a dost s neplatiči nájemného a věří, že stejně tak úspěšné bude právě i s dlužníky za svoz komunálního odpadu.

Vymoci dluh je však někdy složité. „Vymáhání, pokud dlužník nemá pravidelný příjem, je občas zdlouhavé a třeba i neúspěšné. Takové jsou zákony a předpisy této země a my s nimi bohužel nic nenaděláme. Někdy mají totiž dlužníci tolik exekucí, že se na úhradu dluhu pro město Náchod v tomto životě ani nedostane," uvedl Ladislav Šimek, vedoucí odboru správy majetku a financování městského úřadu.

Dlužníci třeba mají tak malý příjem, například důchod, že dlužníkovi musí zbýt nezabavitelná částka, a pak s tím prý také příliš nejde dělat. „Nebo mají veškerý majetek napsaný na jiné osoby a sami nic „nemají"," dodává Ladislav Šimek.

Město rozesílá dlužníkům nejprve výzvy a upomínky. Když obyvatelé nezaplatí, může k nim do domácnosti zavítat nevítaná návštěva exekutorka. Ta může zabavit movité věci, jež se pak mohou prodat v dražbě. Peníze z ní městu zůstanou. Když jde takto exekutorka do domácnosti, často ji doprovází strážníci. Pokud má dlužník příjem, městský úřad může vydat exekuční příkaz na srážky z platu, z důchodu, z účtu v bance nebo ze sociální dávky. Exekuci movitých věcí dlužníků umožnila městům od loňského roku novela občanského soudního řádu a exekučního řádu, dříve ji prováděly soudy. Náchod byl prvním městem v Královéhradeckém kraji, který k něčemu takovému přistoupil.

Vymáhání pohledávek za rok 2012 a 2013 se má projevit až v průběhu tohoto roku v souvislosti s tím, jakým způsobem bude uplatňováno, například kde se zvolí exekuce mzdy, movitých věcí.

Dluhy za odpady v Náchoděrok: počet neplatících: celkem neuhrazeno:
2013   1513         1 475 175
2012    997             747 750
2011    771             578 250
2010    675             506 250
2009    518             388 500
2008    409             306 750
2007    352             253 440
2006    312             224 640
2005    263             189 360

Jak se postupuje proti dlužníkům?1. v měsíci říjnu 2013 byl vydán všem, kdo neuhradil místní poplatek, platební výměr, který je exekučním titulem pro vymáhání
2. každý dlužník je následně „prolustrován" v rámci součinnosti přes zdravotní pojišťovny, pokud má příjem je dávána exekuce na mzdu, důchod apod.
3. každý dlužník je „ je prolustrován" v rámci součinnosti přes banky, pokud má příjem je dávána exekuce na srážky z účtu
4. když je to osoba bez zdanitelných příjmů, tak se nařídí exekuce na movité věci, pokud dlužník nemá adresu ohlašovny MěÚ, proto není kam jít
5. když je poplatník v insolvenci, tak se dluh přihlásí do insolvenčního řízení, pak se čeká na skončení řízení, pokud jsou v exekuci
6. poté se vždy po nějaké době celé kolečko opakuje.

Zdroj: MěÚ Náchod

Autor: Pavel Bednář

9.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení