VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezbedná Úpa zůstala před zápražím bělidla

Česká Skalice/Ratibořice - V neděli se přes Babiččino údolí prohnala velká voda, která památkově chráněné místo částečně zaplavila. Žádné větší škody naštěstí nezpůsobila. Nejhorší situace byla v Rudrově mlýně, kde hladina vody dosahovala do jednoho metru. Nejhůře na tom jsou cesty, které voda vymlela , nejvíce to odnesla ta u Viktorčina splavu.

4.6.2013
SDÍLEJ:

Úpa řádila. Hladina řeky překročila třetí stupeň povodňové aktivity. Evakuováno bylo Staré bělidlo a mlýn. Foto: Hynek Šnajdar

„Před příchodem velké vody se nám podařilo všechen inventář, který to umožňoval, přemístit do bezpečí. V zatopeném mlýně, kde byl zhruba metr vody, jsme prozatím žádné větší škody nezaznamenali. Jak vše dopadlo, to se projeví až po vyčištění a zkoušce funkčnosti zařízení. Do Starého Bělidla se voda nedostala, zastavila se pár centimetrů od zápraží," informoval správce památkových objektů v Ratibořicích Ivan Češka.

Škody, které v Babiččině údolí zaznamenali, jsou především na plotech, stavidlech a vymletých cestách. „Všechny postižené budovy to přečkaly bez úhony a jejich statika nebyla porušena. Nyní bychom potřebovali, aby se oteplilo a vše mohlo řádně vyschnout," dodal Ivan Češka. Všechny objekty, dle informací správce, snad i včetně Rudova mlýna budou už od úterý pro veřejnost běžně přístupné.

Velká voda se prohnala i provozovnou občerstvení ve mlýně, ale žádné podstatné škody podle provozovatele Miloše Lokaje nenapáchala.

„Při nedělním pohledu to vypadalo katastroficky, ale po opadnutí vody se ukázalo, že žádné větší škody nevznikly. Hodně zachránily pytle s pískem a tak se voda jen prohnala, učesala trávu, odnesla nám dříví a kytičky, což skončilo zřejmě v Rozkoši. Nyní nás čeká důkladný úklid, ale o víkendu budeme pro návštěvníky opět k službám." Sdělil s úlevou Lokaj.

Během včerejšího dopoledne se situace stabilizovala, voda pomalu klesala. Třetí stupeň povodňové aktivity se změnil na druhý. Přesto však městská policie z České Skalice a tamní místostarosta všechna kritická místa neustále monitorovali a hasiči byli připraveni v pohotovosti.

Zvědavci jsou neukáznění

„V neděli i v pondělí zasedala protipovodňová komise a řešila aktuální stav. Prozatím je situace stabilizovaná, ale neustále celkem vydatně prší, a tak se nedá předpovídat, co bude dál," uvedl včera starosta České Skalice Tomáš Hubka. Potvrdil, že největší problémy byly v Ratibořicích, kde se voda vylila ze břehů. Jaké jsou škody, to se zjistí, až se voda vrátí do normálu.

„Největší problémy nám dělají neukáznění občané, kteří vstupují do povodní zasažených prostor, ignorují kvůli několika záběrům zákaz vstupu a ohrožují tak své životy," dodal Hubka.

Podle Ladislava Havrdy z povodňové komise původní odhady o mohutnosti povodně předpokládaly, že korytem řeky projde padesátiletá voda. Nasvědčovalo tomu i rozlití Úpy u Viktorčina splavu. „Znamenalo to, že průtok je kolem 120 metrů krychlových za vteřinu. Odhady srážek předpokládaly další vzestup hladiny. Naštěstí v konečném dopadu povodeň nedosáhla padesátileté úrovně. Zůstala zhruba v mohutnosti jako v roce 1997, spíše ve vyšší hranici," řekl Havrda.

Povodňová komise si pochvalovala, že hasiči i strážníci městské policie vykonali obrovský kus práce při odstraňování následků a zamezení ještě větších škod. „Bez ohledu na únavu pracovali a pomáhali jak v kritických momentech v Ratibořicích, tak v jiných částech města i při čerpání vody z dalších objektů," dodal Havrda.

JIŘÍ MACH
HYNEK ŠNAJDAR

Autor: Jiří Mach, Redakce

4.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil. Ne všichni si však nebezpečí uvědomují.
9

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení