VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů vábila svou magií

Náchod, Broumov, Jaroměř /FOTO, VIDEO/ - Chvěli se při hlubokém vyzvánění zvonů, uvědomili si sílu tónů varhan, mohli obdivovat krásu sakrální architektury a umění. Páteční noci kostelů využily stovky lidí po celém regionu, aby nahlédly do prostor, kam se při jiné příležitosti nepodívají.

1.6.2015
SDÍLEJ:

AŽ PO STŘECHU si mohli prohlédnout kostel svatého Vavřince lidé v Náchodě. Nechyběla prohlídka s výkladem, lidé spatřili varhany, prostory půdy, nahlédli do obou zvonic se starobylými zvony. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Návštěvníci kostela svatého Vavřince na náměstí v Náchodě se například mohli dozvědět řadu informací nejen o historii kostela, ale také o křesťanské symbolice či o už několik let probíhajících opravách.

„Všimněte si, že ty trámy jsou asi 400 let staré, ale jejich konce už ne, ty se opravovaly před lety," ukazoval jeden z průvodců návštěvníkům střechu v prostorách půdy svatostánku. Tu nechal zdejší děkan k této příležitosti dokonce nasvítit. „Je tu přes tři sta šroubů. Památkáři povolili vyměnit jen to, co bylo shnilé," pokračoval v seznamování s podkrovím průvodce. A jako další zajímavost uvedl, že když se střecha rekonstruovala, vyneslo se z půdy neuvěřitelných deset tun nejrůznějšího nepořádku. Všichni se prý dodnes diví, že tak moc zatížená klenba se pod takovou tíhou nezřítila.

Zatímco jedni návštěvníci si prohlíželi půdní prostory, další mířili do věží Adam a Eva, které jsou domovem zvonů. Naštěstí v pátek ani otevřenými okny, jimiž bylo možno pozorovat náměstí a okolí, neodletěly do Říma. Někteří návštěvníci si vyzkoušeli, tak obtížné je takový zvon rozhoupat. Bylo k tomu zapotřebí dvou dospělých mužů. Když pak zvon zněl, jeho rezonující a hluboký tón jistě v mnohých vzbuzoval pokoru či respekt nejen k práci mistrů zvonařů. Další program byl připraven v lodi kostela.

Návštěvníci mohli vyslechnout hudební vystoupení, absolvovat komentovanou prohlídku nebo se něco zajímavého dozvědět o varhanách. Tuto možnost si nenechaly ujít desítky lidí. Spousta z nich se zajímala o opravy kostela a obdivovala úsilí, které je k záchraně jedné z náchodských dominant zapotřebí.

„Mám z toho skutečně velikou radost. Hodně to prokouklo a nejenom tento kostel. Je vidět, že se do toho investuje, což je dobře," sdělil například jeden z náchodských obyvatel a rodáků Jaroslav Ježek.

Památka v srdci polyká miliony

Podle náchodského děkana Boguslawa Partyky je Noc kostelů zajímavou příležitostí. „Je to šance pro lidi, aby se podívali do kostela, kam se třeba normálně nedostanou, a aby se něco dozvěděli. Také to lidi spojuje. Z naší farnosti se okolo 45 až 55 lidí zapojilo do této akce, aby se kostel ukázal jako takový skvost. Dokonce kvůli té dnešní Noci kostelů jsem nechal dát úplně nové osvětlení půdy a věží," sdělil děkan Boguslaw Partyka.

Akce podle něj také ukazuje na otevřenost církve. „To je rozdíl mezi církví a sektou. Totiž církev, ta je otevřena směrem k lidem, kdežto sekta je uzavřená. Do církve se těžko dostanete a jednoduše odejdete, ale do sekty se jednoduše dostanete, ale nikdo vám nedovolí odejít. Myslím si, že pro církve, které pořádají Noc kostelů, je toto dobrá záležitost. Tímto způsobem také lidé vidí naši otevřenost. Neslyší jen o restitucích, ale zjistí, že i něco děláme. Například tento kostel, kde probíhají opravy, tak to je a bude tady na náměstí perlička pro Náchod," dodal děkan.

Pro farnost je podle něj těžké opravy kostela, které stojí mnoho milionů korun a trvají už řadu let, financovat. Finanční podporu opravám poskytuje Ministerstvo kultury České republiky, Královéhradecký kraj i Město Náchod. Výrazně pomohla také Nadace ČEZ. Rekonstrukce by se neobešly ani bez darů farníků a dalších sponzorů. Peníze na obnovu, která stojí skutečně miliony korun, aby význačná památka v samém srdci města prokoukla a vydržela další minimálně desetiletí, přitom farnost musí dál shánět.

Náchodský kostel svatého Vavřince je původně gotická stavba, která byla vystavěna zřejmě už kolem roku 1310. K presbytáři přiléhají dvě čtverhranné věže, které jsou přibližně čtyřicet metrů vysoké a lidově nesou jména Adam a Eva.

Osmnáct svatostánků má jedno srdce

Magickou atmosféru bylo v pátek večer možno prožít též v Broumově, kde se konala ve zdejších kostelech hudební vystoupení. Poslední z nich začalo odbytím desáté večerní u svatého Petra a Pavla. Vystoupil soubor ReBelcanto s hebrejskými a španělskými písněmi.

Ještě předtím však zdejší děkan Martin Lanži přítomné přivítal a sdělil jim pár informací o historii stavby a další zajímavosti. „Tento kostel je z osmnácti kostelů, které máme, srdce farnosti," zdůraznil Martin Lanži. Připomněl, že první zmínka o stavbě kostela pochází už ze 13. století.

Po skončení programu přišli děkanovi poděkovat za uskutečnění této akce návštěvníci dokonce až z Plzně, kteří právě pobývali ve městě a zavítali sem. „Tak doporučte Broumovsko v Plzni," usmíval se na ně děkan.

Také Martin Lanži vnímá Noc kostelů jako zajímavou a dobrou příležitost. „Je to pokus trochu pozvat lidi, jakkoliv jsou zváni na každou bohoslužbu a koncerty, do kostelů. Má to mediální podporu a lidé na to slyší, tak i z tohoto důvodu jsme se k akci opět připojili. Tady na té místní úrovni to vnímáme také jako jeden z dalších faktorů, kdy spolupracuje Město Broumov, Základní umělecká škola Broumov a Farnost Broumov a snažíme se, co můžeme, nabídnout zajímavou kulturní akci veřejnosti," sdělil Martin Lanži.

Otevřela se také krypta s mumiemi

Noc kostelů zpřístupnila mimořádně také chrám svatého Mikuláše v Jaroměři. Mezi zajímavosti, které zde byly k vidění, patřil hudební literátský kůr nebo krypta s mumiemi. „Krypta sloužila k pohřbívání významných jaroměřských měšťanů v průběhu 18. století," informovala Pavla Karásková z jaroměřského informačního centra.

Autor: Pavel Bednář

1.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační foto.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení