VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů vábila svou magií

Náchod, Broumov, Jaroměř /FOTO, VIDEO/ - Chvěli se při hlubokém vyzvánění zvonů, uvědomili si sílu tónů varhan, mohli obdivovat krásu sakrální architektury a umění. Páteční noci kostelů využily stovky lidí po celém regionu, aby nahlédly do prostor, kam se při jiné příležitosti nepodívají.

1.6.2015
SDÍLEJ:

AŽ PO STŘECHU si mohli prohlédnout kostel svatého Vavřince lidé v Náchodě. Nechyběla prohlídka s výkladem, lidé spatřili varhany, prostory půdy, nahlédli do obou zvonic se starobylými zvony. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Návštěvníci kostela svatého Vavřince na náměstí v Náchodě se například mohli dozvědět řadu informací nejen o historii kostela, ale také o křesťanské symbolice či o už několik let probíhajících opravách.

„Všimněte si, že ty trámy jsou asi 400 let staré, ale jejich konce už ne, ty se opravovaly před lety," ukazoval jeden z průvodců návštěvníkům střechu v prostorách půdy svatostánku. Tu nechal zdejší děkan k této příležitosti dokonce nasvítit. „Je tu přes tři sta šroubů. Památkáři povolili vyměnit jen to, co bylo shnilé," pokračoval v seznamování s podkrovím průvodce. A jako další zajímavost uvedl, že když se střecha rekonstruovala, vyneslo se z půdy neuvěřitelných deset tun nejrůznějšího nepořádku. Všichni se prý dodnes diví, že tak moc zatížená klenba se pod takovou tíhou nezřítila.

Zatímco jedni návštěvníci si prohlíželi půdní prostory, další mířili do věží Adam a Eva, které jsou domovem zvonů. Naštěstí v pátek ani otevřenými okny, jimiž bylo možno pozorovat náměstí a okolí, neodletěly do Říma. Někteří návštěvníci si vyzkoušeli, tak obtížné je takový zvon rozhoupat. Bylo k tomu zapotřebí dvou dospělých mužů. Když pak zvon zněl, jeho rezonující a hluboký tón jistě v mnohých vzbuzoval pokoru či respekt nejen k práci mistrů zvonařů. Další program byl připraven v lodi kostela.

Návštěvníci mohli vyslechnout hudební vystoupení, absolvovat komentovanou prohlídku nebo se něco zajímavého dozvědět o varhanách. Tuto možnost si nenechaly ujít desítky lidí. Spousta z nich se zajímala o opravy kostela a obdivovala úsilí, které je k záchraně jedné z náchodských dominant zapotřebí.

„Mám z toho skutečně velikou radost. Hodně to prokouklo a nejenom tento kostel. Je vidět, že se do toho investuje, což je dobře," sdělil například jeden z náchodských obyvatel a rodáků Jaroslav Ježek.

Památka v srdci polyká miliony

Podle náchodského děkana Boguslawa Partyky je Noc kostelů zajímavou příležitostí. „Je to šance pro lidi, aby se podívali do kostela, kam se třeba normálně nedostanou, a aby se něco dozvěděli. Také to lidi spojuje. Z naší farnosti se okolo 45 až 55 lidí zapojilo do této akce, aby se kostel ukázal jako takový skvost. Dokonce kvůli té dnešní Noci kostelů jsem nechal dát úplně nové osvětlení půdy a věží," sdělil děkan Boguslaw Partyka.

Akce podle něj také ukazuje na otevřenost církve. „To je rozdíl mezi církví a sektou. Totiž církev, ta je otevřena směrem k lidem, kdežto sekta je uzavřená. Do církve se těžko dostanete a jednoduše odejdete, ale do sekty se jednoduše dostanete, ale nikdo vám nedovolí odejít. Myslím si, že pro církve, které pořádají Noc kostelů, je toto dobrá záležitost. Tímto způsobem také lidé vidí naši otevřenost. Neslyší jen o restitucích, ale zjistí, že i něco děláme. Například tento kostel, kde probíhají opravy, tak to je a bude tady na náměstí perlička pro Náchod," dodal děkan.

Pro farnost je podle něj těžké opravy kostela, které stojí mnoho milionů korun a trvají už řadu let, financovat. Finanční podporu opravám poskytuje Ministerstvo kultury České republiky, Královéhradecký kraj i Město Náchod. Výrazně pomohla také Nadace ČEZ. Rekonstrukce by se neobešly ani bez darů farníků a dalších sponzorů. Peníze na obnovu, která stojí skutečně miliony korun, aby význačná památka v samém srdci města prokoukla a vydržela další minimálně desetiletí, přitom farnost musí dál shánět.

Náchodský kostel svatého Vavřince je původně gotická stavba, která byla vystavěna zřejmě už kolem roku 1310. K presbytáři přiléhají dvě čtverhranné věže, které jsou přibližně čtyřicet metrů vysoké a lidově nesou jména Adam a Eva.

Osmnáct svatostánků má jedno srdce

Magickou atmosféru bylo v pátek večer možno prožít též v Broumově, kde se konala ve zdejších kostelech hudební vystoupení. Poslední z nich začalo odbytím desáté večerní u svatého Petra a Pavla. Vystoupil soubor ReBelcanto s hebrejskými a španělskými písněmi.

Ještě předtím však zdejší děkan Martin Lanži přítomné přivítal a sdělil jim pár informací o historii stavby a další zajímavosti. „Tento kostel je z osmnácti kostelů, které máme, srdce farnosti," zdůraznil Martin Lanži. Připomněl, že první zmínka o stavbě kostela pochází už ze 13. století.

Po skončení programu přišli děkanovi poděkovat za uskutečnění této akce návštěvníci dokonce až z Plzně, kteří právě pobývali ve městě a zavítali sem. „Tak doporučte Broumovsko v Plzni," usmíval se na ně děkan.

Také Martin Lanži vnímá Noc kostelů jako zajímavou a dobrou příležitost. „Je to pokus trochu pozvat lidi, jakkoliv jsou zváni na každou bohoslužbu a koncerty, do kostelů. Má to mediální podporu a lidé na to slyší, tak i z tohoto důvodu jsme se k akci opět připojili. Tady na té místní úrovni to vnímáme také jako jeden z dalších faktorů, kdy spolupracuje Město Broumov, Základní umělecká škola Broumov a Farnost Broumov a snažíme se, co můžeme, nabídnout zajímavou kulturní akci veřejnosti," sdělil Martin Lanži.

Otevřela se také krypta s mumiemi

Noc kostelů zpřístupnila mimořádně také chrám svatého Mikuláše v Jaroměři. Mezi zajímavosti, které zde byly k vidění, patřil hudební literátský kůr nebo krypta s mumiemi. „Krypta sloužila k pohřbívání významných jaroměřských měšťanů v průběhu 18. století," informovala Pavla Karásková z jaroměřského informačního centra.

Autor: Pavel Bednář

1.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení