VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové kaštany by si v Alejce měly s klíněnkou poradit lépe

Broumov - Při nedávném soutěžním dopoledni nazvaném Cesta Alejkou si více než stovka dětí v doprovodu dospělých mohla křížem krážem projít park ještě předtím, než bude v příštím roce veřejnosti uzavřen kvůli stavebním pracím.

15.10.2008
SDÍLEJ:

Jírovcová alej bude vykácena. Mechanicky poškozené kaštany, které trí houbovými chorobami, nahradí zdravé vzrostlé stromy vysázené v adekvátních rozestupech.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Kromě jiného se při zábavné toulce Alejkou zvídaví zájemci mohli dozvědět, že na začátku roku 2009 dojde ke kácení stávajících jírovců v aleji.
Současné stromy byly vysazeny ve špatných rozestupech, nebyla jim věnována následná potřebná péče. Řada z nich je proto v současnosti mechanicky poškozená a trpí houbovými poruchami.

O tom, jaké stromy budou místo poškozených jírovců od příštího roku v Alejce růst rozhodovala veřejnost, která na základě vytipovaných tří druhů stromů se rozhodovala v anketě mezi opětovným vysazením jírovce maďalu, výsadbou lípy srdčité nebo plnokvětého kultivaru třešně ptačí 'Plena'. Přestože byly výsledky hlasování poměrně vyrovnané, po sečtení všech hlasů zvítězil jírovec maďal.

„Finální výběr veřejnosti byl dendrologem Přemyslem Krejčiříkem následně schválen a zapracován do projektové dokumentace. Opětovné vysazení jírovce navíc zohledňuje tradici vzhledem k tomu, že alej v Alejce byla od počátku jejího založení v letech 1814 - 1815 jírovcová.

Přesto si část veřejnosti kladal otázku, zdali je kaštan, který v současnosti musí čelit každoročnímu napadání listů klíněnkou jírovcovou, tou vhodnou dřevinou, která bude místo nynějších poškozených kaštanů v aleji vysázena. Nedoporučil spíš dendrolog, který se dlouhodobě věnuje veřejné zeleni jiný vhodnější strom k osázení aleje? „Naopak, dendrolog doporučil právě jírovec jako jeden z nejvhodnějších druhů stromů pro stromořadí i s ohledem na prostor v Alejce,“ ujistila nás Jolana Říhová z nadace Proměny, která poskytne nadační příspěvek ve výši až 25 milionů korun na stavební a zahradně– krajinářské úpravy parku. „Pokud jde o další druhy, které byly uvedeny ve výběru, každý z nich má své klady a zápory. U lípy se například v létě objevují mšice produkující medovici, následně se na listech usazují černě, které znečišťují prostor pod korunami stromů. Na to také veřejnost upozorňovala na veřejných projednáních. Třešeň by splnila funkci okrasného stromu, ale je poměrně krátkověká a má navíc nižší vzrůst,“ vysvětluje Jolana Říhová, a dodává, že před novou výsadbou zdravých vzrostlých jírovců budou provedena opatření, která by měla výskyt klíněnky omezit.
„Po vykácení stromů bude kompletně vyměněn substrát, což je nutné s ohledem na opětovné vysazení jírovce. Nové stromy budou vysazeny v odpovídajících rozestupech, čímž získají dostatek prostoru pro svůj růst a budou vhodně zapěstovány. Noví jedinci se díky lepší vitalitě případnému výskytu klíněnky proto lépe ubrání,“ říká Jolana Říhová, že klíněnka obecně napadá hlavně starší stromy, které jsou již nějak oslabené či nemocné.
„Nejvíce se vyskytuje u starších stromů, ve znečištěném prostředí a v nižší nadmořské výšce. Vzhledem k tomu, že Broumov leží v nadmořské výšce přes 400 metrů nad mořem, je výskyt tohoto škůdce na nově vysazených kvalitních stromech méně pravděpodobný,“ ujišťuje pochybovače o vhodnosti výběru, a ještě na vysvětlenou dodává, že klíněnka napadá pouze listový aparát stromu a účinnou obranou proti zamezení jejího výskytu je především sběr listí. „Odborníci navíc předpokládají, že se v budoucnu najde v přírodě přirozený predátor, který klíněnku zničí,“ doufá v lepší budoucnost pro jírovce, a dodává, že stejně tak nejde odhadnout, zda se za pár let nepřemnoží škůdce páchající škody např. na lípě či třešni.

Autor: Jiří Špreňar

15.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

BIKER František Žilák vyhrál před několika dny Mistrovství České republiky v MTB enduro v kategorii Masters 30-39 let.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení