VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat Náchoda se řeší už sedmnáct let. Lidé protestují

Náchod - Už 17 let se řeší obchvat Náchoda. Město má obejít severozápadním směrem a odvést z něj tisíce automobilů denně. Nyní trasa po odvoláních aktivistů, sdružení a lidí, kterým se nelíbí, čeká na pokračování územního řízení. I tak, kdyby šlo vše hladce, což se po zkušenostech příliš čekat nedá, je samotná stavba během na ještě několik dlouhých let.

17.9.2014
SDÍLEJ:

Kolony aut v Pražské ulici v Náchodě.Foto: Deník/ Regina Hellová

Tento stav se nelíbí třeba obyvatelům města, kteří bydlí poblíž přetížené Pražské třídy, kudy projíždí denně asi dvacet čtyři tisíc automobilů a šest tisíc kamionů denně. Členové občanského sdružení Obchvat Náchoda se proto chystají v pátek odpoledne zablokovat tranzitní dopravu projíždějící městem. Chtějí upozornit na tento stav i na svou činnost podporující obchvat.

Blokáda potrvá dvacet minut

„Sedmnáct let je dlouhá doba a kdybychom se neozvali, nic se nikam nepohne," říká předseda sdružení Jan Chaloupka.

Celá akce začne v pátek v 15 hodin u klíčové křižovatky u hotelu Slávie přímo v centru města. Trochu netradičně je nejprve připraven půlhodinový kulturní program. Podle organizátorů mají vystoupit mistryně světa v mažoretkovém sportu náchodské mažoretky Mona, své umění předvede kouzelník, který rozdá i pár balónků, zahraje i flašinetář.

Mezitím organizátoři seznámí přítomné s aktuální situací při prosazování stavby obchvatu a s jakými těžkostmi se obchvat během jeho schvalování potýká. Samotná dvacetiminutová blokáda začne v 15:30 hodin.

Kolik lidí přijde, to se uvidí, dají se ale čekat desítky účastníků. Pořádně obrnit nervy by si proto měli řidiči, neboť ty zřejmě v páteční špičce čeká velmi dlouhé postávání v kolonách. Byť blokáda potrvá jen dvacet minut, než se kolony rozjedou, bude to chvíli trvat. Šoféři by proto možná udělali nejlíp, kdyby se městu odpoledne vyhnuli.

„Jednu blokádu jsem kvůli mistrovství ve fotbale v Polsku zrušili a máme takto jedinou možnost prezentace, kromě internetu…," dodal Jan Chaloupka.

Občanské sdružení už v minulosti takto dopravu zablokovalo čtyřikrát. „V tomto můžeme říci, že jsme profesionálové," říká Jan Chaloupka. Blokáda už je podle něj řádně oznámena jak policii, tak dalším složkám a organizacím.

Její souvislost s blížícími se komunálními volbami organizátoři odmítají. „Je to apolitická záležitost," říká František Rázl, místopředseda sdružení s tím, že prvořadým zájmem je co nejvíce prospět obchvatu. „Že jsme to udělali nyní před volbami, to je skoro náhoda. V létě to nemá cenu dělat, protože doprava je jiná než obvykle. Proto jsme to udělali nyní," dodal Rázl.

O této plánované akci a činnosti sdružení informovali jeho zástupci na tiskové konferenci v pondělí odpoledne. Zaznělo například, že aktivita není namířena proti náchodské radnici, která o stavbu obchvatu také usiluje, ani proti Ředitelství silnic a dálnic, jehož zástupci na setkání dorazili. Hovořilo se zde například také o aktivistech a sdruženích, kteří se proti obchvatu odvolávají a jeho stavbu brzdí.

„Sedm lidí, kteří napíší petici nebo odvolání, má daleko větší moc než sedm tisíc lidí, kteří podepsali petici, že obchvat Náchoda nutně podporují, protože se tady dusí," uvedl během pondělního setkání Jiří Horák.

Podle Chaloupky má sdružení omezené možnosti, jak více obchvatu prospět. Uvažuje však například o tom, že se obrátí na předsedy parlamentních stran, aby se zabývali tím, jak utnout neustálé blokování takových klíčových staveb. „My nemáme nic proti občanským sdružením, které brání přírodu, ale někteří lidé mají systém do všeho šťourat nebo být v zásadě proti všemu…," míní Jan Chaloupka na adresu některých aktivistů, kteří stavbu blokují. A dodal: „Je to na palici v tomto státě… Když si vezmete, že když pojedete do Polska, tak tam uvidíte, jak nasázeli kolíky, kudy povede silnice, a za chvíli už se tam kácely stromy. To je u nás nepředstavitelné." Jan Chaloupka dále například upozornil na to, že kdyby obchvat stál, pak by auta po výjezdu z Jaroměře byly na hranicích do dvaceti minut.

Hovořilo se ale také třeba o tom, že už by se mohlo připravovat další napojení směrem na Broumov. Z Náchoda by totiž měla vést další silnice poblíž železniční trati k mostu „Železňáku" u Velkého Poříčí, která by odvedla dopravu ze stávající zástavby podél hlavní silnice směrem na Broumovsko. Tato stavba už má územní rozhodnutí. Starosta a také krajský zastupitel Jan Birke informoval o tom, že v pondělí krajské zastupitelstvo rozhodlo, že se vykoupí dosud problematický pozemek u mostu, který byl jednou z brzd další přípravy této stavby.

Na pondělním setkání došlo také na diskusi o možnosti tunelu, o kterém se v poslední době hovoří jako o náhradě obchvatu, která by odvedla dopravu do Polska. Tunel totiž podle členů občanského sdružení neřeší tranzitní dopravu směrem na Trutnov a především na Broumov, která by dál projížděla po Pražské třídě.

„Cena tunelu je minimálně třikrát vyšší než cena obchvatu," uvedl Chaloupka s tím, že odhadované náklady na stavbu obchvatu činí 2,6 až 2,7 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Upozornil také na to, že tunel by měl vysoké provozní náklady a rizika pro případ nehod, neboť by byl dlouhý zhruba pět a půl kilometru.

Autor: Pavel Bednář

17.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení