VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oblíbená minerálka Ida zatím nepoteče

Náchod - Koncem září vyschly pípy v prameníku, kde se čepovala oblíbená kyselka Ida, o kterou se vedly doslova boje. Kdo si chtěl načepovat do láhve, musel si nejdříve vystát dlouhou frontu. Důvodem odstávky bylo, že náchodští radní odsouhlasili výstavbu nového prameníku a vrty minerální vody.

12.11.2015
SDÍLEJ:

Běloveský prameník.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

„Vzhledem k tomu, že současná technologie slouží už řadu let, je pro vybudování nového prameníku nutné provést její rozsáhlé obnovení včetně zkvalitnění čerpání vody. S tím souvisí i nutná odstávka stávajícího prameníku v následujících týdnech," informovala před zahájením prací mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Původní informace byla, že na minerálku si bude třeba počkat přibližně až do Vánoc. To už ale neplatí. Kdy a zda bude prameník Idy znovu uveden do provozu, nelze v současné době předpovědět.

V průběhu prací byla 21. října městu Náchodu doručena výpověď z dvacetileté smlouvy o výpůjčce budovy a pozemku prameníku (v majetku společnosti Běloveské lázně a. s.), a to bez udání důvodu. V tomto případě by se jednalo o roční výpovědní lhůtu. O týden později, 29. října, ale město obdrželo okamžité odstoupení od smlouvy o výpůjčce, kde běží měsíční výpovědní lhůta od data doručení, a které je zdůvodněno neplněním dvou ustanovení původní smlouvy o výpůjčce.

„S tímto tvrzením se však město Náchod neztotožňuje a Rada města Náchoda se tímto aktuálně zabývá a bude dále jednat s majiteli. Z uvedených důvodů je město Náchod nuceno dočasně pozastavit práce na nové technologii a nelze proto ani upřesnit termín znovuotevření prameníku," vysvětlil starosta Náchoda Jan Birke.

Město Náchod ale i nadále připravuje v Bělovsi výstavbu v místě historických Malých lázní, kde by měl v příštím roce vyrůst areál s rekonstruovaným posledním zbytkem původních lázní, kolonádou a novým místem s minerální vodou, a to včetně venkovních vodních rehabilitačních prvků, mezi něž by patřil například Kneippův chodník.

„Projekt připravujeme v rámci přeshraniční spolupráce s našimi sousedy, a to s Kudowou, Dušniky a Hronovem. Aktuálně máme velkou šanci s tímto projektem uspět v žádosti o čerpání evropských peněz," doplnil Birke.

Město Náchod ve spolupráci s Českým inspektorátem lázní a zřídel na jaře letošního roku po řadě jednání dospělo k závěru, že je třeba upravit stávající technologii čerpání minerální vody, a to i s ohledem na možnost rozšíření množství čerpané vody.

Na základě toho město zadalo ke zpracování studii proveditelnosti obnovy využívání zdrojů minerální vody v Bělovsi. Cílem bylo zhodnocení veškerých stávajících vrtů nacházejících se na území Bělovse, posouzení možnosti jejich využití, případně určení dalšího vhodného místa pro nové jímání minerální vody.

Studie vycházela z hodnocení původních celkem 56 možných objektů, z nichž zachovalých a tudíž možných hodnotit je pouze osm. Jako perspektivní z hlediska dalšího využití byly zhodnoceny pouze vrty Ida 1 a Ida 2 , a v Jiráskově statku vrty označené Ida 3 a Ida 4, které v minulosti sloužily pro stáčírnu minerální vody. Další vrty byly označeny jako neperspektivní a technicky nekvalitní.

Ze studie vzešla myšlenka o provedení nového městského zdroje na pozemcích města severně od lázní. V současné době byl vybrán na základě výběrového řízení dodavatel průzkumných vrtů a po získání všech potřebných povolení budou zahájeny práce.

Minerálka z nového pramene nejdříve projde úpravnou, kde z ní budou odstraněny látky, které jsou zdraví škodlivé.

„Minerální voda Ida obsahuje historicky vedle dalších minerálů i stopová množství arzenu. Na tuto skutečnost byli odběratelé vody vždy upozorněni.Bylo tomu i po obnově prameníku v kapličce nad pramenem Jakubovým, kde byl provoz obnoven v říjnu 2011," uvedl místostarosta Tomáš Šubert.

Nově budovaná technologie, která zkapacitní možnost čerpání minerální vody, bude proto doplněna o zařízení, které sníží obsah arzenu pod deset mikrogramů v litru.

Autor: Jiří Mach

12.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení