VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři odmítli vydat studii, podle které rozhodují

Broumovsko - O tom, že SCHKO Broumovsko odmítla poskytnout studii docenta Vorla, o které tvrdí, že stavbu srubu Leoše Mallata vylučuje, již Deník psal. A psal i o tom, že stavebníkovi trvalo rok a půl, než nakonec studii dostal. Stalo se tak ale až poté, co si najal právníka, který dokument získal.

13.9.2014
SDÍLEJ:

Leoš Mallat a dům ve Slavném.Foto: Jiří Máslo

Renomovaný advokát Milan Hulík považuje takový postup státního orgánu za nepřijatelný: „Tady je jednoznačné právo na informace. Jde o jednoznačně chybný postup, zlovůli a šikanu ze strany úředníka, který odmítl studii vydat. Je tu totiž zákon o poskytování informací, který přístup k takovým materiálům zajišťuje," dodal Hulík. Je však nutné dodat, že i když se stavebník nakonec ke klíčovému dokumentu dostal, stalo se tak až dlouho potom po tom, co bylo na jeho dům vydáno stavební povolení. A do něj si už ochranáři stačili prosadit zákaz, že dům nesmí být ze srubového dříví.

Dokumenty, které má Deník k dispozici dokazují, že stavební povolení začalo platit 18.června 2013. Ale až teprve 31.července, si mohl Leoš Mallat přečíst, podle čeho ochranáři srub zakázali. Studiem materiálu však zjistil, že argumenty ani činy ochranářů nejsou v souladu se studií docenta Vorla. A že studie stavbu srubu ve Slavném nijak nevylučuje. „Už dávno mi začalo být jasné, že pokud nepřistoupím na požadavky ochranářů, kteří nečekaně obrátili, a stále své požadavky stupňovali, tak nebudu stavět nikdy. A budu se moci rozloučit i s osmi sty tisíci korunami, které jsem na počátku, v dobré víře, do svého snu o stavbě srubu vložil. Tak jsem souhlasil s omezeními, které si do stavebního povolení prosadili. Když jsem ale zjistil, co ve skutečnosti ve studii docenta Vorla je, tak jsem se rozhodl to nevzdat. Necouvnu přece před někým, kdo mění názory, jak se mu zlíbí a jeho požadavky jsou pouze subjektivní. Nemají totiž oporu v žádné vyhlášce a ani v zákoně," říká Leoš Mallat.

Paní vedoucí Heinzelové musím důvěřovat, říká ředitel AOPK

RNDr. František Pelc - ředitel AOPK ČR.Tomu, že SCHKO Broumovsko odmítla vydat klíčový materiál, podle kterého srub Leoše Mallata zamítla, odmítá uvěřit František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), která činnost Správ chráněných krajinných oblastí po celé ČR řídí.

Správa od té doby, co se rozhodla srub Leoše Mallata nepovolit, tak stále argumentuje materiálem docenta Vorla. A oni tvrdí, že v tom materiálu je napsáno, že sruby nesmí v oblasti SCHKO Broumovsko stát, protože nejsou původní stavbou. Kromě toho, že v tom mezidobí, co se se stavebníkem přeli, tak zatím těch srubů vyrostlo několik, A stavebník chtěl studii docenta Vorla vidět. Oni to ale odmítli s tím, že je to jejich interní materiál. Považujete to za správný postup?
Mám informaci, že mu ho neodmítli dát.. Mají pouze jeden fyzicky v ruce. Takže dali k nahlédnutí na místě a z ruky nedávali.

A kdo vám řekl, že ten dokument neodmítli dát?
Učinili jsme dotaz na vedení SCHKO.

Takže paní vedoucí Heinzelová vám to řekla…?
Pakliže paní vedoucí, je tam vedoucí, tak já se o ni musím opírat jako o zodpovědného člověka a důvěřovat ji. Prostě neměla důvod vám to neukázat, ale nepůjčuje se to.

Ne mě, ale stavebníkovi…
Tak stavebníkovi.

Jak si tedy vysvětlujete, že stavebník musel využít právních služeb advokáta, aby na základě Zákona o poskytování informací, po roce a půl, ze Správy ten dokument dostal?
To jsou dva rozdílné příběhy, že jo?

No to jsou…
No tak pak se to asi nějak zkopírovalo a dostalo do elektronické podoby…

A rok a půl myslíte, že to kopírování trvalo? (SCHKO vydala dokument do tří dnů od zásahu advokáta, POZN. redakce)
Počkejte, to tak jako úplně není… Když by každý stavebník chtěl materiál nakopírovat, tak ten spis není úplně tenký, tak to by jsme asi statisíce stránek kopírovali, aby si to lidi nosili domů.

Já si myslím, že vzhledem k tomu, že si stavebník musel najmout právníka, a dostal ten materiál až potom, po roce a půl, tak vás asi paní Heinzelová informovala nepravdivě?
Já jsem u toho jednání nebyl…

Ale ten úkon toho právníka, asi mluví za vše, když si ho stavebník najme?
Já mám informaci, že úřad neodmítl.

Jiří Máslo

Autor: Redakce

13.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení