VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborník radí co s nízkým tlakem

Náchod - Darina Šrolová z lékárny U sv. Terezie v Náchodě radí čtenářům Náchodského deníku.

16.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Mám problémy s nízkým tlakem, existuje něco, co mi může pomoci? Markéta


Chronickou arteriální hypotenzí rozumíme dlouhodobé snížení hodnot krevního tlaku pod 100/60 mm Hg. Následkem pak jsou potíže vzniklé snížením prokrvení orgánů. V populaci je větší procento žen než-li mužů, které mají nízký tlak.


Příznaky nízkého tlaku/hypotenze/ jsou: snížená výkonnost, malátnost, závratě, “černo před očima“, sklon ke kolapsovým stavům, nevolnost, někdy i zvracení, depresívní nálady, psychomotorický neklid, bledost.

U základní neboli esenciální hypotenze, u mírného průběhu se kromě zmíněných příznaků mohou objevit i prochladlé končetiny a zimomřivost.

Náhlá změna polohy, především pak zaujmutí vzpřímeného postoje, může vyvolat závratě a mžitky před očima, někdy dokonce až kolapsový stav. Doporučuje se uložit do vodorovné polohy.

Hypotenzi může vyvolat i podávání vasoaktivních látek, např.diuretické léky (odvodňovací), nitráty a dehydratace. Je častější u starších lidí Objevuje se i těhotenská hypotenze, která je způsobena sníženým žilním návratem.

Léčba je hlavně symptomatická (léčení příznaků) a spočívá v následujících opatřeních: snažit se zlepšit celkovou kondici nemocného, organismus nezatěžovat nepřiměřeným tělesným cvičením, dostatečný přísun sodíku, vyvarovat se náhlým změnám polohy těla, pomoci mohou mechanické pomůcky jako jsou elastické bandáže nebo punčochy dolních končetin. U akutního kolapsu se doporučuje zvednout dolní končetiny, kolaps může nastat při náhlé změně typu leh stoj.

Při delším stání může pomoci snaha kývat tělem na špičkách nohou, pravidelné cvičení, sprchování střídavě teplou a studenou vodou, masáže kůže těla kartáčkem.

Při selhání těchto rad je třeba poradit se s lékařem.

V případě individuálního zájmu funguje každé úterý od 13 do 15:30 hodin konzultační poradenství v lékárně U sv.Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz. Na tuto e-mailovou adresu můžete posílat své dotazy týkající se užívání léků.


16.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení