VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odejděte! Vyzvali znovu ředitele školy učitelé i rodiče

Nové Město nad Metují - /AKTUALIZOVÁNO - FOTO/ - Osm měsíců trvající spor mezi ředitelem ZŠ v Krčíně na jedné straně a učiteli i rodiči žáků na straně druhé, vyústil ve veřejný konflikt. Rada rodičů svolala na úterní večer do sokolovny v Krčíně veřejné shromáždění, na které pozvala rodiče, učitele, zástupce novoměstské radnice i samotného ředitele.

23.9.2008 2
SDÍLEJ:

„Nehceme ředitele, kvůli kterému odcházejí ze školy kvalifikovaní učitelé,“ tlumočila názory rodičů předsedkyně Rady rodičů Marie Petruželková. Poslouchalo ji a souhlasilo s ní na 350 lidí, kteří zcela zaplnili sokolovnu v Krčíně.Foto: Jiří Máslo

Cílem bylo už po druhé vyzvat ředitele školy Františka Netušila, aby odstoupil. Do sokolovny přišlo 350 nespojených rodičů, učitelů i žáků. Ředitel nepřišel a nedostavila se ani jeho zástupkyně.

Výtky vůči řediteli přednesla jako první předsedkyně Rady rodičů Marie Petruželková, která kritizovala jeho způsob jednání s učiteli, který způsobuje odchody kvalitních pedagogů. „Ředitel je nahrazuje čerstvými absolventy vysokých škol. Tito učitelé ale musí někde začít a vždy bylo zvykem, že je zaučovali kolegové s praxí a předávali jim zkušenosti. Tady ovšem hrozí, že tato přirozená štafeta bude přerušena. Nechceme, aby to tak dopadlo,“ sdělila své obavy Petruželková. Podle ní ve škole existovala i řada významných výchovných projektů, které vedli učitelé, kteří už odešli. Zbytek těch, kteří je dál provozují, se k odchodu chystají. Jejich místa teď mají zaujmout učitelé, kteří mají malé, nebo nulové zkušenosti. I to bude prý velký problém. „Pan ředitel se také vyjádřil, že učitelé, kterým se nechce pracovat mohou odejít. My ale víme, že do doby, než se stal ředitelem, pracovali všichni a výborně. Děti se do školy těšily, protože učitel nebo učitelka byli i tak trochu jejich kamarády. Ve školních olympiádách se umísťovaly na předních místech a bez problémů se dostávaly na střední školy,“ uzavřela Petruželková.

Nespokojenci dostali podporu až z Hrochova Týnce

Rebelující rodiče i učitele podpořili dopisem i rodiče žáků ze Základní školy Hrochův Týnec na Chrudimsku. Podle dopisu, který adresovali všem občanům Nového města nad Metují, působil František Netušil, jako ředitel i v jejich škole. To jak jednal se žáky a učiteli, je ale přimělo sepsat v červnu 2006 petici, ve které žádali jeho odstoupení. „Proběhla kontrola České školní inspekce, při které se zjistilo, že v některých bodech byla naše stížnost oprávněná, v některých neprokazatelná a v některých neoprávněná. Ať už byl důvod rezignace pana ředitele jakýkoli, jsme rádi, že odstoupil,“ napsali rodiče v dopise.

Také v Základní škole v Krčíně, kde s ředitelem Netušilem bojují rodiče a učitelé právě teď, vznikla petice žádající jeho rezignaci. Je už v pořadí druhá a žádá opět jediné. „Odejděte! Nechceme, aby jste řídil naši školu.“ „Chování a jednání pana ředitele vzbuzuje nedůvěru, jeho výhrůžky vytvářejí napjatou atmosféru,“ píše se v petici. Toto klima neposkytuje odpovídající podmínky pro kvalitní práci učitelů. My jako rodiče nechceme, aby situace, která po jmenování PaedDr. Františka Netušila v ZŠ Krčín nastala, negativně ovlivňovala výchovu a vzdělání našich dětí,“ píše se mimo jiné v petici. V sokolovně v Krčíně byla petice včera k dispozici všem, kteří přišli. Na místě ji podepsalo 247 lidí.

Řešení může přinést pouze inspekce

Za školství odpovídá na radnici v Novém městě nad Metují místostarosta Petr Hable. „Máme svázané ruce. Ředitele sami odvolat nemůžeme. Musíme vyčkat, až přijde Česká školní inspekce a odhalí případné nedostatky v práci ředitele,“ sdělil místostarosta. To, že se na jednání rodičů a učitelů do krčínské sokolovny kritizovaný ředitel nedostavil, odmítl komentovat. „Asi by to tady neměl jednoduché,“ podotkl pouze Hable.

„Ve škole v Krčíně jsem působil deset let jako ředitel a současnou situací jsem přímo znechucen. Vinou zákonů, které neumožňují radikální řešení, cítím obrovskou bezmoc,“ uvedl Václav Kupka, který teď působí na odboru školství novoměstské radnice.

„Jak je možné, že město nemůže odvolat ředitele? Jak dlouho ještě budeme čekat. Až odejdou všichni dobří učitelé,“ ptali se nejčastěji rodiče. Česká školní inspekce by měla začít šetřit problémy ve škole v Krčíně už na konci září. „Přesně měsíc má pak na to, aby oznámila výsledek,“ dodala starostka Nového města nad Metují Bronislava Malijovská.

(Jiří Máslo)

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení