VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Sportcentra zastupitelé odmítli podpořit

Broumov– Zdejší zastupitelév pondělí 4. dubna namimořádném zasedání dali většinou hlasů najevo, že realizaci chystaného Sportcentra v areálu bývalého měšťanského pivovaru nepodpoří. Proti projektu hlasovalo 16 z 23 poslanců.

5.4.2011
SDÍLEJ:

Broumovským zastupitelům byl v minulosti předložena možná podoba Sportcentra Broumov.. Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Zastupitelstvo touto většinou schválilo usnesení, podle něhož Město Broumov bude jednat se společností APRB servisní o ukončení „Smlouvy o partnerství“. Tato smlouva zavazovala Broumov k podpoře projektu nejméně na dalších dvacet let.

Podle vedení radnice a většiny zastupitelů by sportovní centrum za čtvrt miliardy korun bylo pro město obrovským rizikem. Názor koalice byl takový, že chystaná akce je s ohledem na ekonomickou situaci v současné době pro město neufinancovatelná.

„Jenom finanční spoluúčast města při jeho vzniku by znamenala výdaj v hodnotě celoročního rozpočtu města, a to bez provozních nákladů,“ vysvětlil starosta Broumova Milan Kotrnec, proč si nechalo vedení města vypracovat odborné stanovisko na projekt, který schválilo předchozí zastupitelstvo.
Projekt sice měl schválenou dotaci z evropských fondů 132 milionů korun, ale zbytek mělo dofinancovat právě město, které by svůj rozpočet zatížilo dalším úvěrem.

„V případě jeho získání od banky by město muselo sjednat odklad splátek až na rok 2016, což by zatížilo zadlužení města tak výrazně, že bychom neměli finanční prostředky na jiné akce,“ dodal starosta Kotrnec.

Zaplněná zasedací místnost byla při pondělním mimořádném zasedání městského zastupitelstva svědkem pravděpodobného konce jedné kapitoly. Rozhodnutí 16 zastupitelů dalo jasný signál, že nynější koalice nemíní pokračovat v projektu a přiklonilo se k ukončení Smlouvy o partnerství mezi radnicí a APRB servisní. Tímto byl projekt v předložené podobě pravděpodobně definitivně poslán do propadliště dějin.

Kdo z příchozí veřejnosti očekával debatu, kde budou padat argumenty pro a proti, tak se nedočkal.

Rozpravu zahájil hejtman a broumovský zastupitel Lubomír Franc, který opakovaně argumentoval jedinečnou příležitostí, která by se měla využít. „Buď v tom chceme pokračovat dál nebo nechceme. Chci se zeptat pana starosty nebo místostarosty, co vlastně radnice tedy navrhuje,“ zeptal se hejtman, evidentně roztrpčený z vývoje situace.

Odpověď místostarosty Kamila Slezáka určitě hejtmana ani bývalou starostku Libuši Růčkovou nebo Jana Školníka, jenž je podepsán za APRB servisní na Smlouvě o partnerství, nepotěšila. „V souvislosti se zpracovanou analýzou rizik projektu a finanční analýzou předkládá část zastupitelů tento návrh usnesení: Zastupitelstvo města schvaluje, že Město Broumov bude činit úkony směřující k ukončení vztahů se společností APRB servisní s.r.o. ze Smlouvy o partnerství,“ prečetl návrh určený k hlasování.

„Je to pro mě naprosté zklamání. Pokud přijdou do Broumova jednou evropské peníze a my je odmítneme, tak se samozřejmě může stát, že už nám žádné peníze do Broumova nepřijdou,“ neopomněl namalovat čerta na zeď Lubomír Franc.

Hejtmana ve snaze zachránit co se dá vystřídala bývalá starostka Libuše Růčková, která se pomocí obrazového materiálu vrátila na začátek kauzy Sportcentrum. Když její prezentace trvala déle než pět minut, jež má podle jednacího řádu zastupitel na svůj příspěvek k dispozici, připomněl ji Jiří Ringel, „že přetahuje“. Na návrh hejtmana France zastupitelé pětiminutový čas zdvojnásobili.

Po bývalé starostce vystoupila Klára Dostálová z Centra evropského projektování, ze kterého mnohamilionová dotace přišla. „Většinou se setkáváme s radostí, když někdo dostane dotaci z Regionálního operačního programu, nicméně samozřejmě rozumím vzniklé situaci, protože je to pro Město Broumov závazek na delší dobu,“ uvedla Klára Dostálová, která několika dalšími ekonomickými čísly chtěla zastupitele přesvědčit, aby svůj názor přehodnotily a projektu převzatém od minulého zastupitelstva vyjádřili podporu.

Zatánci projektu se opakovaně snažili udržet vizi Sportcentra při životě a chtěli, aby partnerská smlouva nebyla pohřbena a hledali se další možnosti její přijatelnosti. Leč neuspěli. V jejich rozhodnutí je nezviklal ani emotivně laděný projev Drahomíra Růčky, manžela bývalé starostky, který z řad veřejnosti přirovnal část broumovského zastupitelstva k soudcům, kteří chtějí popravit chudáka.

Poměr hlasů 16:7 rozhodl o tom, že město se na megalomanském projektu podílet prostě nechce.

Rizika projektu Sportcentra, která většina broumovských zastupitelů shledala zásadními a projekt nepodpořila:

Právní riziko: uzavřené smlouvy města (nájemní smlouva, smlouva o partnerství) se společností, která by sportovní centrum provozovala byly uzavřené tak, že jsou pro město nevýhodné a případnou ztrátu z provozu by město muselo samo financovat.
Finanční riziko: Zpracovaná finanční analýza od nezávislého zdroje nedoporučuje realizaci projektu
• současná zadluženost města 60 milionů Kč
• optimistický odhad: při novém dluhu města ve výši 90 milionů bude po devět let nutné zvýšit výdaje města:
• na splátkách vynaložit 10 milionů ročně
• celkem se zaplatí 5 milionů na úrocích
• ztráty z provozu ve výši 5 – 8 milionů ročně

Autor: Jiří Špreňar

5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení