VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpady se třídí stále více. Města 
a obce proto mají nové kontejnery

Červený Kostelec, Náchodsko – Červený Kostelec má pětatřicet nových kontejnerů pro třídění. Nové pořizují také v jiných městech a obcích.

17.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Bez třídění odpadů se dnes už města a obce neobejdou. Nejde jen o pomoc životnímu prostředí následnou recyklací, ale také o snižování nákladů na likvidaci odpadů. Pozornost tříděnému odpadu věnují i v Červeném Kostelci. Město obměňuje síť kontejnerů pro sběr tříděného odpadu. Děje se tak ve spolupráci se společností EKO-KOM, která obcím zdarma propůjčuje sběrné nádoby. Do Červeného Kostelce nyní míří pětatřicet nových kontejnerů na papír, plast i sklo.

Nové sběrné hnízdo sice město neplánuje, ale novými kontejnery chce dovybavit ta stávající a také obměnit již nevyhovující sběrné nádoby. Od EKO-KOMu si k tomu vyžádalo dvacet kontejnerů na papír, deset na plast a pět nádob na sběr čirého skla. „Jsme město s přibližně osmi a půl tisíci obyvateli, takže určité množství tříděného odpadu vyprodukujeme," říká Štěpán Křeček z odboru výstavby a životního prostředí Městského úřadu v Červeném Kostelci.

Letos zavedli ve třídění novinky

„Snažíme se služby pro občany stále rozšiřovat. Letos jsme například zavedli tříděný sběr papíru, zpětný odběr elektrozařízení i sběr textilu pro charitativní účely. Kromě toho mají občané možnost zdarma, resp. v rámci zaplaceného poplatku za komunální odpad, využít likvidaci bioodpadu," vyjmenovává Štěpán Křeček.

Kromě těchto služeb provádí město i pravidelný mobilní sběr nebezpečného odpadu a vyřazených pneumatik.

Město Červený Kostelec se účastní také soutěže v třídění odpadů obcí „Čistá obec, čisté město, čistý kraj", která v současné době vrcholí. Uzavřena bude s koncem kalendářního roku a na jaře se uskuteční vyhlášení výsledků. „V loňském roce patřil Červený Kostelec k úspěšným městům. Ve své kategorii obsadil čtvrté a v celkovém pořadí deváté místo. Těší nás, že třídění odpadů v Kostelci věnují takovou pozornost, a že mají zájem s námi spolupracovat na zlepšování podmínek," prozrazuje Jiří Záliš, regionální manažer společnosti EKO-KOM, a.s.

Neoficiálním rekordmanem v počtu nových kontejnerů na tříděný odpad v Královéhradeckém kraji je letos Česká Skalice. V říjnu totiž město obnovilo sběrná místa na tříděný odpad dodávkou třiačtyřiceti nových kontejnerů, které získalo od EKO-KOM. Česká Skalice má šestnáct nových kontejnerů na papír, šestnáct na plast a jedenáct na barevné sklo. Z části se vyměnili kontejnery od svozové firmy za nádoby od EKO-KOMu, z části se jednotlivá sběrná místa doplnili o kontejnery zcela nové.

V České Skalici lidé nejvíce třídí plasty a papír, netřídíme však stále čiré a barevné sklo odděleně. Do budoucna město uvažuje o třídění sběru nápojových kartonů.

Odpad se aktivně třídí také na venkově. Rožnov na Náchodsku patří mezi ty obce, které jsou toho příkladem. Zdejší obecní úřad se na podzim rozhodl využít projektu společnosti EKO-KOM a pořídil zbrusu nové kontejnery na sběr tříděného plastu.

Kontejnery si půjčují také obce

EKO-KOM totiž kromě jiných projektů zdarma zapůjčuje obcím sběrné nádoby na tříděný odpad. Tuto službu teď využil i Rožnov, který požádal o dva nové žluté kontejnery na plast. „Měli jsme tu obecní kontejnery, které používáme už mnoho let a které byly již rezavé a nepoužitelné. Proto jsme se rozhodli požádat o výpůjčku EKO-KOM," říká starosta obce Zbyněk Procházka s tím, že obec má zájem i o další sběrnou nádobu na sklo. „V obci máme čtyři sběrná místa, vždy po třech kontejnerech na papír, plast a sklo," dodává Procházka.

K obcím, kde k třídění odpadů přistupují svědomitě, patří Nový Hrádek. Do systému je zapojen celý městys včetně školáků i chalupářů, a tak je třeba rozšiřovat sběrnou síť. Městys má dva nové kontejnery na plast a dva na čiré sklo. Právě po této komoditě byla v Novém Hrádku největší poptávka, stejně jako po kontejnerech na plast. Nárůst tohoto odpadu místní radnice zaznamenala hlavně v souvislosti s chalupáři.

„U nás je o třídění odpadů dlouhodobě velký zájem. Do systému jsme zapojili i školu, kde mají soutěž v třídění. Pomáhá to nejen v množství vytříděného odpadu, ale děti si díky tomu zvykají na to, že třídit se má. A navíc k tomu vychovávají i své rodiče," říká starosta Zdeněk Drašnar. 

Nový Hrádek navíc patří k těm obcím, kde nevybírají poplatek za obyvatele, ale za skutečně svezený odpad. „Je to výhodné pro občany, protože jsou ekonomicky motivovaní třídit, ale také pro obec, která za třídění odpadů dostává určité finanční prostředky zpět do svého rozpočtu," upozorňuje Jiří Záliš.

Společnost EKO-KOM letos na podzim rozděluje mezi obce a města v Královéhradeckém kraji celkem 295 kontejnerů na papír, plasty a čiré či barevné sklo. „Snažíme se obcím pomáhat s budováním sítě pro sběr tříděného odpadu a je vidět, že i místní samosprávy téma třídění odpadů berou vážně. Odpady už aktivně třídí na 70 procent obyvatel České republiky a díky tak dobré spolupráci, jaká je mezi EKO-KOMem a obcemi v Královéhradeckém kraji, toto číslo rozhodně ještě poroste," věří Jiří Záliš.

Autor: Pavel Bednář

17.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney
28

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

I přes stavbu a několikerý zákaz vjezdu se přes přechod jezdí přes zátarasovou hromadu i po louce.
19

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení