VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravený klášter pomůže také k obnově společenského života

Broumov /FOTO/ - Barokní skvost a chlouba broumovského výběžku, benediktinský klášter v Broumově, je po rozsáhlé rekonstrukci opět přístupný veřejnosti. Dnes 25. dubna a zítra se zde konají dny otevřených dveří. A podle převora řádu je zázrak, co se zde podařilo udělat.

25.4.2015
SDÍLEJ:

BENEDIKTINSKÝ KLÁŠTER v Broumově nabízí spoustu zajímavých zákoutí k odpočinku.Foto: DENÍK/ Jiří Mach

I když se revitalizace týkala pětiny rozsáhlého areálu a celé zahrady, objekt nyní nabízí řadu nových objektů a prostorů, vhodných pro kulturní a vzdělávací činnosti.

„Jsem rád, že jsme potkali lidi, kteří nám pomohli do těchto prostorů pomalu a pozvolna navrátit život. To je také smysl celého tohoto projektu, který nyní otevíráme a představujeme veřejnosti. Že tady dnes stojíme, je zázrak. Po pětadvaceti letech to můžeme s klidným svědomím v tomto klášteře říci. Jsem rád, že naše aktivity podporuje nejen město, ale i Královéhradecký kraj," řekl ve středu při slavnostním otevření opravených prostor převor Petr Prokop Siostrzonek.

Zavzpomínal i na už osm století, během nichž benediktini na Broumovsku působí. „Benediktini mohli něco tak velkého vytvořit jen proto, že přišli z Prahy a zamilovali si tento kraj. Je štěstí, že Jan Školník také přišel z Prahy a zamiloval si tento kraj, tak tady dokázal s Agenturou pro rozvoj Broumovska vytvořit hodně, protože viděl, že tento kraj má co nabídnout a má co otevřít těm, kteří tady žijí a kteří sem mohou stále více přicházet. Jsem rád že se tohoto díla se svými spolupracovníky chopil," doplnil převor.

Že se do kláštera vrací život a je přístupný veřejnosti těší i starostu Broumova Jaroslava Bitnara.

Pochvaluje si zejména vybudování nového víceúčelového sálu „Dřevník".

Město nové prostory vítá

„Jako starosta Broumova jsem velmi rád, že se Benediktinskému opatství a Agentuře pro rozvoj Broumovska podařilo zajistit finanční zdroje na revitalizaci kláštera. Musím vyzdvihnout především Jana Školníka, že celou akci pojal s nesmírným nadhledem a velkorysostí, a že místo nějaké obyčejné opravy a vymalování vznikly úplně nové místnosti v prostorech kláštera. Naskytla se tak spousta nových prostor a nových možností. Pochvalu si zaslouží i „Dřevník", který nám nabízí nové možnosti obnovení společenského života," ocenil rozsáhlou rekonstrukci Jaroslav Bitnar.

Jan Školník si všech slov chvály cení, ale jak uvedl, chválu si zaslouží především armáda spolupracovníků, bez kterých by nic tak dobře nefungovalo. Říká, že od začátku pracovali všichni jak v Agentuře pro rozvoj Broumovska, tak i kolegové z opatství na tom, aby hned od začátku byl zajištěn v klášteře program a měli co nabídnout. Aby prostory začaly žít. Není prý totiž nic horšího, než vynaložit spoustu prostředků, zrekonstruovat objekt, a pak ho nechat „nevětraný".

Jen kamínek v celé historii?

„I když se dnes zdá, že se povedlo něco velikého zázračného, tak je to pouhý kamínek v osmisetleté historii tohoto objektu. Věřím, že bude zaznamenán a historie na nás bude pamatovat a vzpomene si v dobrém, co jsme tomuto objektu přinesli. Důležité je také říci, že celá revitalizace vznikla za podpory města a kraje, ale i dalších osobností z veřejného a soukromého života," doplnil Jan Školník.

Středečního slavnostního otevření kláštera se zúčastnili kromě převora Benediktinského arciopatství Petra Prokopa Siostrzonka, Jana Školníka z Agentury pro rozvoj Broumovska, starosty Broumova Jaroslava Bitnara a hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France také všichni, kteří se na rekonstrukci podíleli a pozvaní hosté. Všichni si také historické prostora kláštera prohlédli.

Celý zrekonstruovaný objekt a zahrada se představí také dnes a zítra veřejnosti, kde bude při dni otevřených dveří příležitost prozkoumat všechna zákoutí benediktinského kláštera. Vše bude provázet doplňkový program, který představí všechny možné činnosti, které nyní klášter nabízí.

Autor: Jiří Mach

25.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení