VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacienti je milovali. Teď jsou magnetem pro zloděje a vandaly

Náchod/Běloves - Zdejší lázně už dávno nelákají pacienty na ozdravné procedury. Nelákají ani k posezení u kávy či k hudebním vystoupením, které se zde konávaly. Přitahuje pouze nově opravený prameník, v němž je za velmi příjemných podmínek možné načepovat do lahví kyselku Idu.

17.8.2012 1
SDÍLEJ:

Smutný je v současné době pohled na lázeňský komplex v Bělovsi.Foto: Kateřina Ostradecká

Ovšem největším lázeňským lákadlem jsou druhotné suroviny a zbylé vybavení areálu lázní a stáčírny. Mnozí občané totiž nectí zákony a přivlastní si nebo zničí, co je jim libo.

Poslední nahlášenou událostí bylo sprejerství v bývalé stáčírně. Na policii bylo oznámeno v pondělí a vzniklá škoda činí přibližně patnáct tisíc korun. „Pachatel se dopustil přečinu poškození cizí věci sprejerstvím a hrozí mu peněžitý trest či odnětí svobody až na jeden rok," informovala mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Pouze den předtím řešili policisté krádež starožitného litinového zábradlí s kovanými prvky z roku 1910, které se nacházelo v areálu lázeňské budovy a k jehož odcizení došlo pravděpodobně od června do srpna. „Škoda byla vyčíslena na třicet tisíc korun. Zloděj se dostal do budovy zatlučeným oknem," upřesnila mluvčí.

„Je to k pláči, stále se něco ztrácí," posteskl si jeden z majitelů lázní Miroslav Borůvka.

Na četné vloupání do objektu a krádeže si stěžuje i David Troutnar, který se o lázně pravidelně stará a zabezpečuje je.

Koncem ledna se zloději zaměřili na stáčírnu a sebrali vše, co bylo z kovu, a to celkem za 200 tisíc korun. Násilím překonali zámky, vytrhali kabely, sebrali osvětlovací lampy, tlakoměry z kotlů, závěry ventilů a železná víka nádob. Poškodili i části výrobní technologie. Stále se po nich pátrá.

„K vandalství a drobným krádežím dochází v opuštěných areálech lázní i stáčírně několikrát do roka. Skutky jsou obvykle nahlášeny až s určitým časovým odstupem, takže je obtížné dohledat pachatele. Odcizené předměty či materiál skončí většinou v nějaké sběrně druhotných surovin," zakončila Prachařová. 

ZEPTALI JSME SE: Co říkáte na současný stav běloveských lázní?

Simona Jirsak,
Náchod - Zimmerbach
Kdykoliv přijedu do Náchoda, navštívím i lázně, protože jsem pár metrů od nich bydlela. Jsem smutná, že takto chátrají. Vzpomínám na koncerty, zmrzlinu i upravený lázeňský park.

Petr Holec,
Náchod
Stav lázní je oproti sousednímu Polsku žalostný, tam to mají krásně udržované. Ale prameník se mi líbí. Budování nových lázní na stávajícím místě vidím pesimisticky pro vysoké náklady.

Milan Smrco,
Nové Město n. Met.
Jezdím kolem často na kole a nelíbí se mi. Podle mě jsou jen dvě možnosti, opravit nebo zbourat. Přiklonil bych se však k opravě, rád bych je v pokročilejším věku navštěvoval.

Zdeněk Skořepa,
Náchod
Stav lázní je tragický. Kdysi byly nejnavštěvovanější, teď je to děs a hrůza. Je to škoda. Četl jsem, že za ně chtějí miliony, takovou cenu ani nemají. Jsou to jen zbourané budovy.

Autor: Regina Hellová

17.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení