VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památky na Velikonoce otevírají brány

Náchodsko - Spolu se svátky jara začíná na většině památek v regionu nová turistická sezona. Po zimní údržbě a úklidu jsou už kasteláni připraveni přivítat o velikonočním víkendu první návštěvníky.

3.4.2015
SDÍLEJ:

Zámek v Ratibořicích.Foto: Archiv Deníku

Zámek v Ratibořicích se návštěvníkům otevírá už dnes a na celý víkend je připraven i bohatý program. Návštěvníkům se zároveň otevře i Staré bělidlo, Rudrův mlýn a vodní mandl. Od soboty do Velikonočního pondělí přivítá Návštěvníky vždy od 11.00 do 16.00 hodin velikonočně vyzdobený mlýn, kde budou připraveny ochutnávky velikonočního pečiva a ukázky velikonočních zvyků. V neděli bude program obohacen ještě o vystoupení kapely Klapeto.

Další akce v sezoně v Ratibořicích připravují dle tradičního kulturního kalendáře. „Program jsme aktuálně přizpůsobili v reakci na různá výročí, jako je například dvousté výročí vídeňského kongresu," informoval kastelán Ivan Češka.

Rozsáhlou proměnou a regenerací prochází zámecký park. Návštěvníci se však nějakých omezení nemusí obávat. „Pokácely se staré napadené stromy a zdravé se prořezaly tak, aby neohrožovaly návštěvníky. V jarním období dojde ještě k sázení nových dřevin a okrasných rostlin," sdělil Ivan Češka. Sbírky jsou nově obohaceny o několik drobností. „Jsou to například jednotlivé kusy nábytku a obrazy," dodal kastelán.

Od soboty se otevřou také brány náchodského zámku. Návštěvníky, kteří přijdou na prohlídku v sobotu v 10.00, 12.00 a 14.00 hodin, provede svým honosným zámeckým sídlem sám kníže Ottavio Piccolomini. Na závěr se bude možné zaposlouchat ještě do hudební ukázky v podání žáků ZUŠ Police nad Metují.

V sobotu bude slavnostně zahájena turistická sezona i v pevnosti Josefov. Areál Bastionu I a podzemí bude pro veřejnost otevřen od 9.00 do 17.00 hodin. V 10.00 hodin se pak otevře historická expozice Městského muzea v Jaroměři v budově bývalé radnice. Následně v 11.00 hodin proběhne slavnostní zahájení turistické sezony v Prvním vojenskohistorickém muzeu Miroslava Frosta a muzea Waldemara Matušky. Příznivci vojenství se mohou těšit na 13.00 hodin, kdy pevnostním městem projde vojenský pochod do Dolíku. Tam bude slavnostní vztyčování praporu na Bastionu I a předávání klíče od pevnosti. Následovat budou bitevní ukázky. Po celou sobotu bude zpřístupněna také Traxlerova sýpka v Jízdecké ulici a Bastion IX v Okružní ulici.

O víkendu zahájí turistickou sezonu rovněž zámek v Novém Městě nad Metují. Tam mají připraveny dva prohlídkové okruhy. Jedním z nich je prohlídka zámeckých interiérů, kde se návštěvníci dozví vše o majitelích zámku rodině Bartoň-Dobenín, která zámek vlastní od roku 1908. Druhý okruh, který je zpřístupněn od loňského roku, je interaktivní a má název „Od půdy po sklep". Návštěvníci při této prohlídce prochází i netradičními prostory. Prohlídka začíná na půdě. Zavede i do zámecké kuchyně, která v loňském roce prošla renovací a zajímavostí je, že se zde připravovalo jídlo pro T. G. Masaryka, který v roce 1926 na zámku přenocoval. Dále se v rámci okruhu pokračuje do sklepení, kde se návštěvníci setkávají tváří v tvář se zámeckým strašidlem, kterým je Černá paní novoměstská.

„Novinkou je zpřístupnění zrekonstruované věže „Máselnice", kde bude nově zpřístupněno mezipatro, v němž jsou instalovány exponáty objevené při rekonstrukci věže. Na instalovaných panelech je shrnuta minulost majitelů zámku, také historie oprav a rekonstrukcí zámku. Návštěvníky jistě potěší, že cena vstupného zůstala téměř na stejné úrovni, jako v loňském roce," informoval správce zámku Ondřej Daněk.

Benediktinský klášter v Broumově, národní kulturní památka, je přístupný po celý rok. V dubnu se však jeho návštěvní hodiny prodlužují. Při prohlídce kláštera návštěvníci spatří nádherně zdobený kostel sv. Vojtěcha, unikátní kopii Turínského plátna nebo klášterní knihovnu.

Velkou a dlouho očekávanou novinkou bude zpřístupnění rekonstruované části kláštera, kde jsou k vidění například vzácné zrestaurované fresky. Tato část památky bude slavnostně otevřena 22. dubna a 25. a 26. dubna bude den otevřených dveří v celé revitalizované části kláštera. Současně si bude možné prohlédnout kompletně zrekonstruovanou klášterní zahradu, včetně budov a skleníku.

Otevírací doba památek v dubnu

Zámek Ratibořice

Soboty, neděle, svátky od 10.00 do 15.00 hodin.

Prohlídky se konají v každou celou hodinu.

V pracovních dnech (mimo pondělí) pouze po předchozím objednání

minimálně pět osob.

Stejná otevírací doba je i na Starém bělidle a v Rudrově mlýnu.

Mandl bude v dubnu otevřen v 11.00 a 14.00 hodin

Zámek Náchod

Soboty, neděle, svátky od 10.00 do 12.00 hodin a od 12.30 do 16.00 hodin. Na Velikonoční pondělí bude otevřeno od 10.00 do 16.00 hodin.

V ostatních dnech prohlídky možné po předchozím objednání pro skupiny deseti a více osob.

Zámek Nové Město nad Metují

Soboty, neděle, svátky od 10.00 do 16.00 hodin.

Prohlídka okruhu „Zámecké interiéry". Prohlídkový okruh „Od půdy po sklep" bude v dubnu zpřístupněn pouze na objednání.

Benediktinský klášter Broumov

Úterý sobota od 9.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 16.00 hodin.

Neděle od 10.00 do 12.00 hodin a od 14.00 do 16.00 hodin.

Pevnost Josefov

Soboty, neděle a svátky od 9.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin.

Autor: Jiří Mach

3.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení