VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětihodnosti Nového Města nad Metují

Nové Město nad Metují /ZA KRÁSAMI REGIONU/ - je jedním ze čtyř měst v Královéhradeckém kraji, které se může chlubit statutem Městské památkové rezervace.

13.6.2012
SDÍLEJ:

Nové Město nad Metují.Foto: Archiv Nového Města nad Metují

Historické náměstí tvořené renesančními měšťanskými domy s podloubím z první poloviny 16. století je středobodem této rezervace a patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Náměstí, původně chráněné dvěma branami, v minulosti nesloužilo pouze dopravě, ale významně se podílelo na vytváření hospodářského rozvoje města. O výročních trzích se zde uzavíraly obchody, které městu přinášely bohatství a konala se tady i divadelní představení. Náměstí bývalo útočištěm při ničivých požárech. Stávala zde dřevěná kašna, rybníček a studna zřízená již při založení města.

Studna byla vylámána ve skále, 26 sáhů (asi 46 m) hluboká, nad zemí krytá dřevěným roubením a šindelovou střechou. Při vyrovnávání náměstí v roce 1906 byla zasypána, opětovně objevena a částečně vybrána byla až při další rekonstrukci po více než sto letech v roce 2009.

Obnovenou studnu ozdobenou mříží z dílny místního uměleckého kováře Petra Hartmanna najdete ve východní části náměstí nedaleko děkanského kostela a informačního centra.

Náměstí dále zdobí mariánský sloup z roku 1696, sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1767, socha Bedřicha Smetany z roku 1953 a socha zakladatele města Jana Černčického z Kácova z roku 2001.

Nově otevřené informační centrum

Nově otevřené Městské informační centrum sídlí v historickém Spolkovém domě z roku 1592. Nabízí po sedm dní v týdnu návštěvníkům i obyvatelům města informace o možnostech stravování, ubytování a kulturních akcích, informace o autobusových a vlakových spojích, prodej map, průvodců, pohlednic, propagačních materiálů a upomínkových předmětů, zprostředkování průvodcovské služby, předprodej vstupenek a další služby.

Zadní strany domovních bloků lemuje ulička zvaná Zadomí a hradby s baštami a věžemi, které lákají k romantickým vycházkám. Nachází se tu i bývalá šatlava, dnes Městská galerie, umístěná ve věži Zázvorka, odkud je krásný výhled do okolí a Městské muzeum s barokní lékárnou, měšťanským betlémem, hodinářskou expozicí PRIM, historickým sálem a nově otevřenou přírodovědnou expozicí.

Tato stálá výstava s interaktivními prvky pro dětské návštěvníky seznamuje s živou a neživou přírodou Novoměstska. Prostorové dioráma a okolní vitríny znázorňují život v různých biotopech.

Uprostřed expozice jsou umístěna terária s obojživelníky, plazy, hmyzem a akvárium s rybami z řeky Metuje. V sousedství muzea stojí kostel Nejsvětější Trojice, jehož věž vytváří spolu s protilehlou zámeckou věží Máselnicí typické dominanty města.

Zámek, v roce 2008 vyhlášený Národní kulturní památkou, byl postaven společně s městem, původně jako pozdně gotický hrad, který měl město chránit.

Při rozsáhlé rekonstrukci v 1. polovině 20. století se ze zámku se stalo moderní sídlo, vyzdobené předními československými umělci ve stylech secese, art deco, kubismu a funkcionalismu.

Restaurací prošla dochovaná výzdoba z časů renesance a baroka. Současně byla upravena zámecká zahrada, která je spolu se zámkem v letní sezóně přístupná i z parkoviště umístěného v ulici Českých legií.

Jiří Hladík

Autor: Redakce

13.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení