VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětníci vzpomínali, jak školník nosil inkoust

Velké Poříčí /FOTOGALERIE/ - Přesně po sto letech od otevření nové školní budovy na náměstí se konaly velké oslavy. Program začal uplynulou sobotu v jedenáct dopoledne vystoupením Dechového orchestru mladých z hronovské ZUŠ, které doplnilo vystoupení náchodských mažoretek.

4.10.2013
SDÍLEJ:

Škola ve Velkém Poříčí se stavěla dva roky, nyní už slouží přesně 100 let. Oslavy navštívili bývalí žáci i kantoři, rádi zavzpomínali. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Ve tři čtvrtě na dvanáct ho přerušilo hlášení školního rozhlasu z roku 1913, které oznámilo žákům, že se kvůli dokončovacím pracím zahájí školní vyučování s třídenním zpožděním. V tom se v oknech ředitelny objevil v dobovém oblečení tehdejší ředitel Vojtěch Klos se svou zástupkyní. Pochvalovali si, jak pěknou školu jim nechal postavit starosta Jan Martinec, a co žáků se přišlo na slavnostní otevření podívat. Chválili také, že se školu podařilo postavit za pouhé dva roky.

V rekonstrukcích se neustále pokračuje

V okně je vystřídal současný starosta městyse Josef Král, který v krátkosti připomenul historii budovy školy. „Musíme být hrdí na tuto krásnou budovu, která už sto let neodmyslitelně patří k dominantě zdejšího náměstí. Je proto nutné o ni řádně pečovat a zachovat ji i pro další generace. V předchozím režimu se tak nedělo a budova pomalu chátrala. V devadesátých letech minulého století už potřebovala větší opravy a rekonstrukce, které se od osamostatnění obce snažil můj předchůdce i já v rámci dostupných financí provádět. Věřím, že se budovu podaří v brzké době kompletně obnovit do původní podoby, ale s novým vybavením," dodal starosta.

Na to se v okně objevil současný ředitel Jan Strašil, který všechny přítomné, kteří na oslavy zavítali, přivítal a pozval je k prohlídce školy a instalovaných expozic, aby si u nich mohli zavzpomínat na bezstarostná mladá léta. Mezi tím, přesně v pravé poledne, zájemcům otevřela dveře zástupkyně ředitele Jana Vitverová a příchozí vřele vítala k prohlídce.

Do nitra školy začal proudit nekonečný zástup návštěvníků. Instalované panely s dobovými fotografiemi byly neustále v obležení převážně starších absolventů školy, kteří se na snímcích hledali a se spolužáky vzpomínali na školní léta.

Čekat se muselo i u vystavených kronik, do nichž se se zájmem začetli nejen starší, ale i mladší a současní žáci. Plno bylo i v učebně, kde žáci školy vystupovali se scénkami a hudebním vystoupením.

Z prohlídky školy byli ale nadšeni především starší absolventi, kteří opustili školní lavice už před desítkami let.

„Vzpomínky se už dost vytratily, ale na školní léta vzpomínám v dobrém. Ze školy jsem vyšel v roce 1951 a rád vzpomínám především na třídní učitele. Uvnitř se to hodně změnilo, je to rekonstruované, nové a pěkné. Třídy jsou dobře moderně vybavené, líbí se mně to," uvedl Ladislav Lanta.

Škola bylo hlavně bezstarostné mládí

„Na školu ráda vzpomínám. Užili jsme si spoustu zábavy a legrace, hlavně to bylo bezstarostné mládí. Dnes je výuka ale už o něčem jiném, mají to bezvadně vybavené. Chodí sem teď vnučka, je v první třídě, zatím se jí to líbí a je nadšená," dodala jeho spolužačka Marie Matoušová.

Josef Lanta školu opustil už v roce 1946. „Od doby, co jsem vyšel, tak se to hodně změnilo. My jsme například měli ještě lavice s kalamářem a psali jsme násadkovým perem. Pamatuji, jak pan školník chodil s baňkou s násoskou a kalamáře doplňoval. Škola se mně dnes moc líbí. Potkal jsem se tady i se spolužáky," pochvaloval si Josef Lanta.

Na školu rádi vzpomínají i bývalí učitelé. „Strávila jsem tady většinu svého života. S učením jsem skončila před devíti roky. Co jsem odešla, už se to hodně změnilo, hlavně vybavení tříd. Je to všude samá moderní technika, ale ta už mně moc neříká. Na učitelská léta vzpomínám velice ráda a nikdy jsem nezalitovala,, že jsem na kantořinu šla. Nejvíce si vzpomínám na průšvihy, ne moje, ale dětí. Byly i úsměvné, ale před nimi jsem musela být vždy vážná," zavzpomínala bývalá učitelka Hana Volhejnová.

Radost z vydařených oslav mělo nejen vedení školy, ale všichni, kteří se na přípravách podíleli.

„Oslavy se vydařily, přispělo k tomu i slunečné počasí, které lidi od návštěvy neodradilo. Celý program byl bez problémů a hojně navštěvovaný, velký zájem byl hlavně o připravené expozice. Poděkování patří ale všem, kteří se na náročných přípravách podíleli a věnovali tomu spoustu volného času," dodal ředitel Jan Strašil.

Autor: Jiří Mach

4.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení