VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Panika kvůli vodě není na místě, tvrdí vedení města

Červený Kostelec - Velkou paniku vyvolala mezi občany Červeného Kostelce zpráva ohledně kvality pitné vody. Podle Libora Hejduka, vedoucího odboru životního prostředí Městského úřadu v Náchodě, má být pitná voda v Červeném Kostelci dlouhodobě kontaminována rakovinotvornými látkami.

19.5.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock.com

„Již na začátku devadesátých let minulého století bylo zjištěno, že se v pitné vodě v Červeném Kostelci na Náchodsku vyskytují takzvané chlorované uhlovodíky. Tyto látky se do vody dostaly z průmyslové výroby a jejich používání má dle názoru Státního zdravotního ústavu velmi vážná zdravotní rizika," uvedl Hejduk s tím, že město Červený Kostelec si na začátku letošního roku nechalo zpracovat odborný posudek, z kterého vyplývá, že přijatelná míra rizika byla v Červeném Kostelci již dávno vyčerpána.

Třistanásobně vyšší riziko…?

„Jinými slovy, v porovnání se směrnicemi Evropské unie, které stanoví přijatelnou míru rizika v důsledku používání a konzumace pitné vody na onemocnění rakovinou jednoho člověka z milionu obyvatel, je občan Červeného Kostelce vystaven riziku třistanásobně vyššímu," uvedl vedoucí odboru Hejduk.

Ten dále dodal, že koncentrace chlorovaných uhlovodíků se pohybují v rozmezí 2-5 mikrogramů na jeden litr vody, přičemž přijatelná koncentrace dle názoru SZÚ se pohybuje v řádech setin mikrogramů.

Rozruch je prý naprosto nemístný

Vzhledem k panice, kterou tato tisková zpráva vyvolala mezi občany Červeného Kostelce, požádalo vedení města o oficiální stanovisko Státního zdravotního ústavu a Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. Z nich podle vedení města Červený Kostelec jasně vyplývá, že rozruch, který propukl mezi lidmi, je naprosto nemístný.

„Pitná voda v Červeném Kostelci a to nejen v ukazatelích trichlorethen (TCE) a tetrachlorethen (PCE) plně odpovídá hygienickým požadavkům stanoveným jak v české legislativě, tak v legislativě Evropské unie," uvádí František Kožíšek, vedoucí Oddělení hygieny vody z Centra zdraví a životního prostředí Státního zdravotního ústavu v Praze s tím, že člověk je každý den vystavován desítkám situací, se kterými je spojeno mnohonásobně vyšší riziko úmrtí než z uvedených látek z pitné vody.

Podle hygieny voda dlouhodobě vyhovuje

„Z hlediska právních předpisů voda dlouhodobě vyhovuje požadavkům na vodu pitnou. Pokud by však bylo možné napojení na jiný zdroj pitné vody, z pohledu předběžné opatrnosti lze toto doporučit, neboť přítomnost uvedených látek není přirozenou součástí pitné vody," uvádí Veronika Krejčí, mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. 
 

Další informace naleznete ZDE a ZDE

Autor: Věra Sýkorová

19.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení