VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Patnáct let pracují s delikventy

Náchod - Letos slaví své patnáctiny, ale málokdo ji zná. Kdo s ní dosud nepřišel do kontaktu, jen s obtížemi odhaduje, co se pod názvem této instituce skrývá. Probační a mediační služba (PMS) působí na poli trestní justice v České republice. Svoji pobočku má i v Náchodě, kde sídlí v budově okresního soudu. Činnost Probační a mediační služby je velmi rozsáhlá.

19.3.2015
SDÍLEJ:

Okresní soud v Náchodě.Foto: M. Klusoň

„V první řadě pracujeme s pachateli trestných činů. Pomáháme ale také obětem trestných činů. Věnujeme se i spolupráci se školami, rodinami a sociálnímu prostředí klientů. Naše práce spočívá také s komunikací s úřady práce, neziskovými organizacemi a ústavními zařízeními. PMS rovněž úzce spolupracuje s policií, státními zastupitelstvími a soudy," představuje činnost služby Aneta Hejcmanová, vedoucí střediska.

Zprostředkovávají mimosoudní řešení

Při nahlédnutí na běžnou denní pracovní činnost probačního úředníka na středisku v Náchodě je možné vidět, že se zabývá převážně mediačním, tedy mimosoudním, řešení sporů. V praxi to znamená, že zprostředkuje osobní setkání pachatele s obětí trestného činu za účasti třetí osoby, kterou je mediátor. Mediační setkání dávají prostor pro vyslovení pocitů, potřeb a všeho, co zúčastněné strany očekávají v souvislosti s trestnou událostí.

„Další z oblastí činnosti PMS je práce s mladistvými a dětmi mladšími patnácti let, které se dopustily protiprávního jednání. Tam se to týká zejména spolupráce s rodinou, školou, s orgány péče o dítě a posléze i výkon výchovného nebo trestního opatření. Dále také spolupracujeme s oběťmi trestných činů, kterým probační úředníci poskytují informace o průběhu trestního řízení, podporují je při vyrovnávání se se závažnou sociální událostí trestného činu a usnadnění návratu k běžnému životu. V rámci konzultací hovoříme také o nároku na náhradu škody," říká Aneta Hejcmanová.

V neposlední řadě probační a mediační služba připravuje podmínky pro uložení a následné zajištění výkonu alternativních trestů, jako jsou obecně prospěšné práce, dohled probačního úředníka v rámci podmíněného odsouzení nebo podmíněného propuštění z výkonu trestu.

Kontrolují tresty domácího vězení

Úředníci rovněž dohlížejí na dodržování zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce a také dodržování trestu domácího vězení. „Pachatele se snažíme vést k začlenění zpět do společnosti, aby v ní mohl žít v souladu se zákony," dodává Aneta Hejcmanová.

Úředníci probační a mediační služby nezahálejí. Od 1. ledna 2001 do 31. prosince 2014 pracovalo středisko v Náchodě s 3 850 případy.

Všichni zájemci, aniž by byli zapojeni do jakéhokoli soudního sporu, mají příležitost seznámit se s prací úředníků při dni otevřených dveří. Náchodská pobočka sídlící v druhém patře budovy okresního soudu bude přístupná veřejnosti už zítra 19. března od 9.00 do 15.00 hodin. Zaměstnanci mají pro návštěvníky připravena i zajímavá setkání se zaměstnanci institucí, s nimiž spolupracují.

Autor: Jiří Mach

19.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení