VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PhDr. Jiří Uhlíř je pětasedmdesátiletý

Jaroměř - Dnes 21. dubna dovrší tři čtvrtiny století PhDr. Jiří Uhlíř, středoškolský pedagog, publicista literární i regionální historik, častý přispěvatel našeho deníku, člen Obce spisovatelů a Klubu autorů literatury faktu.

21.4.2012
SDÍLEJ:

Jiří Uhlíř.Foto: Kresba - Jiří Škopek

Rodák z Jasenné žije v Jaroměři

Rodák z Jasenné žije dospělý život v Jaroměři Josefově, na jaroměřském gymnáziu studoval, maturoval tam v roce 1955.

Pak odešel do Prahy na Vysokou školu pedagogickou, která tehdy připravovala středoškolské pedagogy. Promoval v aule Karolina v roce 1959, na umístěnku, jak bylo tehdy běžné, nastoupil na Trutnovsko.

Učitel češtiny v trutnovské „lesárně“

Po nedlouhém působení na základce se v roce 1961 uvolnilo češtinářské místo na trutnovské „lesárně“ a té zůstal věrný až do roku 1998, kdy odešel do důchodu. Postgraduálně studoval, v roce 1983 získal na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy doktorát filozofie. Z lesáků nemohl vychovávat jazykovědce či literární historiky, ale jejich zájem dovedl podchytit jinak.

Vedl je k zájmu o obraz lesů a lesnického života v literatuře (sám napsal na toto téma desítky studií) a mimo to v nich vzbudil zájem o pomístní jména, ale i lidové názvy rostlin apod.

Část „sběru“ těchto často velmi zajímavých názvů byla otiskována v odborných časopisech a sbornících, zejména vydávaných onomastickým oddělením Ústavu pro jazyk český Akademie věd. Archiv tohoto oddělení obohatili o více než tři stovky soupisů.

Redigoval také několik almanachů trutnovské lesnické školy a sestavil náročnou a zásadní dvoudílnou Bibliografii lesnického školství. Podílel se i na almanaších jaroměřského gymnázia.

Dr. Uhlíř publikuje už od let studentských. Na jeho bibliografickém kontě je už přes dva tisíce otištěných příspěvků. Nejsou to jen nějaké „drobnosti“, ale většinou zásadní, zasvěcené texty, často značně obsáhlé.

Spoluautor učebnic českého jazyka

Byl i spoluautorem učebnic českého jazyka, zejména v oblasti výuky informatiky. Připravil i na dvě desítky samostatných publikací knižních.

Významné jsou zejména vlastivědy několika obcí Jaroměřska, Starého Plesu, Vlkova a zejména rodné Jasenné, jejímž je již dlouhá léta kronikářem a také čestným občanem.

Letos bychom měli ale zvláště připomenout jeho záslužné a průkopnické práce Božena Němcová ve filmu a televizi, Božena Němcová v plastice a dosud nevydaná Božena Němcová inspirací pro umění.

Zatím největší a nejzáslužnější prací Uhlířovou jsou Osobnosti Jaroměře, vydané s kresbami Jiřího Škopka v loňském roce. (O ní jsme tu psali podrobně.)

Věříme, že si ještě letos přečteme i jeho knížku o pobytu Jaroslava Haška na Jaroměřsku.

Píle, pracovitost a pečlivost…

Píle, pracovitost a pečlivost jsou Jiřímu Uhlířovi celoživotně vlastní. Přejeme mu do dalších let pevné zdraví a chuť do další záslužné práce. Rádi si v Náchodském deníku přečteme ještě hodně jeho zasvěcených článků.

Aleš Fetters,
kronikář města Náchoda

Redakce Náchodského deníku se připojuje s přáním všeho nejlepšího k životnímu jubileu PhDr. Jiřího Uhlíře, zejména přejeme pevné zdraví! 

Autor: Redakce

21.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šaty z výstavy si přivlastnili tři místní mladíci ve věku 25, 17 a 15 let. Když se z médií dozvěděli, že to není obyčejné oblečení, ale drahé artefakty s uměleckou krajkou, raději je vložili do igelitové tašky a vrátili.
5

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Ilustrační foto.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Šest gólových zápisů provodovského Hlavy

Náchodsko - Stoprocentní úspěšnost zaznamenali ve víkendových zápasech fotbalové I. B třídy regionální zástupci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení