VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plátno s Ježíšem je památkou, odpad podraží a kostel jen kvete

Náchodsko - Události, které se v týdnu od 29. října staly, a o kterých jsme v Náchodském deníku psali. 

5.11.2012
SDÍLEJ:

Děkanský kostel sv. Vavřince v Náchodě.Foto: Archiv děkana B. Partyky

Pondělí 29. října: PROPADLI KRÁSNÝM ZBYTEČNOSTEM
Jeden sbírá známky, druhý kalendáře, další nálepky ze zápalek. V sobotu se poprvé sběratelé všeho druhu sešli v Pellyho domech v Polici nad Metují. Ve městě letos vnikl dokonce Klub sběratelů Policka, jehož členové to vše spaktovali.

Úterý 30. října: CHODCI ČASTO HRAJÍ VABANK
Už osmou srážku automobilu s chodcem si na letošní účet připsala frekventovaná Pražská ulice v Náchodě. Nehody s chodci jsou v letošním roce ještě o něco častější než třeba v letech minulých.

Pomoci alespoň částečně k bezpečnějšímu provozu mají úpravy kruhových objezdů, které už se připravují za spolupráce města a vlastníka komunikace Ředitelství silnic a dálnic. V březnu začnou první práce nejprve na křižovatce v Bělovsi.

Středa 31. října: MÍSTO POSLEDNÍHO ODPOČINKU SE ROZŠÍŘÍ. NA URNY UŽ NESTAČÍ
Z důvodu kriticky nedostatečné kapacity pohřbívacích míst stávajícího pohřebiště ve Starém Městě je nutné toto místo posledního odpočinku rozšířit. Nejhorší situace je u malých urnových hrobů. Ročně jich přibude přibližně 15, ale staré zruší maximálně jeden nájemce.

Čtvrtek 1. listopadu: ZA SVOZ ODPADU SI LIDÉ LECKDE PŘIPLATÍ
V některých obcích a městech od ledna zdraží poplatky za svoz komunálního odpadu. Třeba v Broumově podraží poplatek o 100 korun. Dosud platili lidé 480 korun za rok, od příštího roku to bude 580 korun. Zdražení se chystá i v Meziměstí, od Nového roku bude výše poplatku 500 korun. Ti, co zaplatí včas, budou mít slevu. Na ni mají nárok třeba i důchodci a invalidé. Tím, zda poplatek zdraží nebo jakým způsobem se bude platit, se nyní zabývají v Náchodě. Naopak třeba v Jaroměři o zvýšení poplatku neuvažují.

Pátek 2. listopadu: OTISK TĚLA JEŽÍŠE NA PLÁTNĚ SE STAL PAMÁTKOU
Novou kulturní památkou České republiky se stala unikátní kopie Turínského plátna z kláštera v Broumově. Otisk Turínského plátna, v němž měl být po sejmutí z kříže uložen Ježíš, pochází z roku 1651 a našli ho v lednu 1999 v klášterním kostele. Jedná se o jedinou historickou kopii Turínského plátna ve střední Evropě. Na světě existuje okolo čtyřiceti podobných kopií, avšak broumovská patří mezi nejzdařilejší.

Sobota 3.listopadu: KOSTEL KVETE DO KRÁSY. OPRAVÍ MU STŘECHU I JIŽNÍ VĚŽ ADAMA
Děkanský kostel sv. Vavřince v Náchodě prochází náročnými a finančně nákladnými opravami. Ty se už vyšplhaly přibližně na 16 milionů korun, dalších zhruba 15 ještě bude potřeba. Sehnat v dnešní době tolik financí na opravu památky přitom není vůbec jednoduché. Dvě třetiny peněz pocházejí od sponzorů a farníků. Generální oprava začala už před osmi lety.

Autor: Pavel Bednář

5.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení