VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po mostě se projdou už v únoru

Jaroměř - Už v druhé půli února by si obyvatelé Jaroměře mohli opět zkracovat cestu na náměstí přes Komenského most, stejně jako školáci cestu do Základní školy Na Ostrově. Pokud dopadne dobře předání stavby a následná kolaudace, nová lávka by se mohla pro veřejnost předběžně otevřít v druhé půlce února.

5.2.2015 1
SDÍLEJ:

NOVÝ MOST PŘES LABE v Jaroměři už stojí. Nahradil starý, který předloni poškodila povodeň. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Nový a starý Komenského most
Původní starý Komenského most pro pěší a cyklisty předloni poškodila povodeň. Rozvodněné Labe tehdy rozlomilo mostní pilíř, následně se zřítila jedna z lávek. Lávku bylo nutné strhnout.

Most, který byl spojnicí mezi školou Na Ostrově a okolními čtvrtěmi s hlavním náměstím, byl postavený v roce 1884, v roce 1931 přibyly boční lávky.

Cena nového mostu činí 27,2 milionů korun. Stavět se začal vloni v létě.

V architektonické soutěži na nové přemostění zvítězil návrh architekta Mirko Bauma, na němž se podíleli také David Baroš a Vladimír Janata. Ocelová konstrukce má jednoduché řešení, které ocenili architekti i památkáři. Podle autorů připomíná páteř savců. Celkem se architektonické soutěže zúčastnilo přes pět desítek návrhů.

„Klíčovým datem je 12. únor. Dvanáctého by mělo proběhnout kolaudační řízení a pokud vše dopadne dobře, byli bychom rádi, aby se most otevřel veřejnosti v pátek 13. února, nejdéle v pondělí 16. února," informoval na úterním jednání jaroměřských zastupitelů starosta Jiří Klepsa.

K předání stavby dojde už v tomto týdnu, a to dnes. Do 5. února byl totiž termín, dokdy měla být ostře sledovaná stavba dokončena. Pokud město dílo převezme, následně by mělo dojít ke kolaudaci.

„Kolaudace je předběžně v plánu v půlce února. Předpokládáme, že pro veřejnost by se most zpřístupnil v druhé půlce února," potvrdila Jana Hrubá, vedoucí odboru majetku města Městského úřadu v Jaroměři. Upozornila ale, že u tak náročného a rozsáhlého díla není možno předvídat, jak kolaudace či převzetí stavby dopadnou. „Mohou být připomínky, doplnění. Přebírání takového díla není otázkou pár minut," informovala Jana Hrubá.

V minulém týdnu na mostě proběhla statická zkouška. Na lávku se naráz vměstnalo přes dvacet automobilů, jak osobních, tak dodávek.

„Bylo to najednou minimálně 30 tun. Ta zkouška dopadla pozitivně a můžeme dnes bez problémů v případě krizové situace přes most pustit nejen sanitky, ale i hasičské auto plné vody. Navíc zkoušky dopadly tak, že nemusíme montovat tlumič za asi čtvrt milionu korun, což jsou méněpráce a čtvrt milionu korun ušetříme," sdělil starosta Klepsa.

Ke slavnostnímu otevření mostu dojde až na první jarní den 21. března letošního roku.

Na úterním jaroměřském zastupitelstvu Klepsa uvedl, že po otevření mostu je otázkou, kdy se opět vrátí ke zpoplatnění parkování na náměstí. Parkovné totiž radnice odpustila řidičům i jako kompenzaci obchodníkům na náměstí za to, že bez mostu došlo na dlouhou dobu ke ztížení přístupu občanů na náměstí.

Sdělil také, že město očekává vyjádření ministerstva financí, zda bude možno na stavbu mostu čerpat finance ze dvou možných dotačních zdrojů. „Čekáme na vyjádření ministerstva financí, zda je možný souběh čerpání peněz z Fondu solidarity a peněz od ministerstva dopravy. Pokud bude možný, měli bychom odbržet tři a půl milionu korun, což by byla častka, která nám pak následně navýší rezervu v rozpočtu města," dodal Klepsa.

Zastupitelka Jiřina Jelínková upozornila, že v rámci instalace lávky došlo k odstranění výsadby po stranách vstupu do Základní školy Na Ostrově. „Likvidace zeleně byla rozsáhlejší než se uvažovalo," uvedla. Tázala se proto, zda by nešlo připravit jednoduchý projekt na to, co vysadit místo původní zeleně. Uvedla též, že by se zde mohly postavit schody, jinak budou děti ze školy běhat po svahu jen tak. Vyřešilo by to podle ní schodiště z levé strany, neboť z pravé strany už je. Myslí si to podle ní i ředitel školy.

Možnost řešení má navrhnout odbor majetku města.

„Mně osobně se to líbí, jak zmizely náletové dřeviny, protože se otevřel pohled na školu," uvedl starosta. Podle něj by zeleň měla být nízká, neboť pohled na školu je nyní hezčí. „Pane starosto, v tomto máme shodný názor," uvedla Jelínková. Klepsa odvětil: „To je asi poprvé v životě."

Autor: Pavel Bednář

5.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení