VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po stopách hlav států v Náchodě - část II.

Náchod - U příležitosti oficiální prezidentské návštěvy města v tomto týdnu přinášíme druhou část speciálního článku o historických návštěvách hlav států ve městě Náchodě.

15.4.2014
SDÍLEJ:

PŘIVÍTÁNÍ PREZIDENTA MASARYKA na náchodském náměstí 12. července 1926. Foto: archiv

Náchod ležící na důležité obchodní stezce, byl úzce spjat se státními zájmy Českého království, stejně jako s politikou Československé, později České republiky. Ne náhodou se proto stal dějištěm jak mnoha oficiálních, tak i neoficiálních návštěv českých, ale i zahraničních státních činitelů.

Šťastná to žena!

Po Napoleonově nevydařeném tažení do Ruska se utvořila mocná koalice, snažící se s Napoleonem vypořádat co možná nejdříve. V srpnu 1813 se opočenský zámek stal dějištěm velké konference, jíž byli přítomni ruský car Alexandr s bratrem, carevičem Konstantinem, pruský král Vilém III., rakouský hrabě Metternich a mnozí další aristokraté a vojenští důstojníci. Výsledkem bylo podepsání dohody o vzájemné spolupráci a o konečném připojení Rakouska k stávající koalici. Z této doby pochází i milostný příběh náchodské kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské, o jejíž radu a přízeň četnými návštěvami v nedalekých Ratibořicích i Náchodě, žádal Metternich, stejně jako během konference pruský král a ruský car.

Tomáš Garrigue Masaryk

Snad nejvřelejší vztah k Náchodu měl první československý prezident prof. Tomáš Garrigue Masaryk a jeho rodina. Počátkem 20. století tu strávil troje prázdniny a zúčastnil se zdejších univerzitních přednášek. Jeho jedinou oficiální návštěvou, coby hlavy státu, byla velká cesta po městech českého severovýchodu konaná v létě roku 1926.

O příjezdu pana prezidenta informoval i tehdejší tisk: „Neděle 11. července stala se předzvěstí velikého dne, který nás očekává. Veliké davy lidu dělného procházely se ulicemi města Náchoda a prohlížely ozdoby, kterými se má vítati president čsl. republiky T. G. Masaryk. … Již před 9. hodinou dopolední 12. července tísnily se masy našeho lidu na náměstí, aby zaujmuly svá místa. Příjezd pana presidenta stanovený na 10. hodinu a 50 minut, opozdil se o 50 minut. Příjezd samotný do města byl slavnostní a přijat s upřímností a láskou, s jakou se málokdy shledáme."

   PŘIVÍTÁNÍ PREZIDENTA MASARYKA na náchodském náměstí 12. července 1926.

Po zaznění státní hymny byl pan prezident přijat starostou města, který ve své řeči nezapomněl zdůraznit, že od Jiřího z Poděbrad je to teprve druhá oficiální návštěva hlavy státu v našem městě. Následovala recitace básně a předání květin malou Olgou Ševčíkovou. V zasedací síni se prezident Masaryk setkal se zástupci průmyslu, spolků, škol, charit a dalších organizací, přičemž neopomněl zapsati se do pamětní knihy. Z radnice se pan prezident svižným krokem a početným průvodem vydal přes náměstí do hotelu Beránek, kde byla připravena hostina pro 70 pozvaných. Prezidenta osobně obsluhoval hoteliér pan Souček.

PAMÁTEČNÍ KALAMÁŘ na Masarykovu návštěvu z roku 1926 ve sbírkách Regionálního muzea Náchod.

Úderem 16. hodiny se prezidentská limuzína vydala směrem na Bražec a Nové Město nad Metují, kde byl již Masaryk netrpělivě očekáván. Ještě téhož dne se v sokolovně až do večerních hodin konal koncert městské hudby, jímž se uzavřela sváteční atmosféra tohoto vskutku památného dne.

Tradice návštěv českých prezidentů

Od onoho dne, kdy prezident Masaryk navštívil naše město, uplynulo takřka 70 let, než se k nám přijel podívat další představitel našeho státu. Bylo to 19.3.1996, když se černá limuzína objevila na náchodském náměstí a z jejích dveří vystoupil za skandování „Ať žije Havel!", první český prezident Václav Havel.

Havlova návštěva města nebyla náhodná. Dopoledne téhož dne přijela po státní silnici od polských hranic druhá limuzína, která přivezla polského prezidenta Alexandra Kwasniewského. Setkání obou hlav státu bylo doprovázeno velkým zájmem veřejnosti i novinářů, neboť náchodská radnice, a poté hotel Beránek, se na okamžik změnily v nejhlídanější místa v obou zemích. Tématem rozhovorů byly budoucí perspektivy evropské integrace a začleňování východoevropských zemí do NATO a EU. Po oficiálních rozhovorech a tiskové konferenci se oba prezidenti přesunuli do restaurace v Pekle u Nového Města nad Metují.

Na rozdíl od předlistopadových prezidentů se Náchod zřejmě současným prezidentům líbí, neboť po návštěvě Václava Havla zavítal do města, a to hned třikrát, prezident Václav Klaus. První jeho návštěva Náchoda, leč ještě ne jako hlavy státu, proběhla v roce 2000, kdy zde mimo jiné slavnostně otevřel novou stálou expozici náchodského muzea. O čtyři roky později zavítal prezident Klaus do Náchoda znovu, coby čestný host, jenž měl zahájit třídenní konferenci o životě a díle Josefa Škvoreckého. Čas věnoval také návštěvě radnice, knihovny i průmyslových závodů, jmenovitě VD Sněžka Náchod.

Třetí a poslední jeho návštěva v dubnu 2007 se opět nesla v duchu setkání s obyvateli a následnou autogramiádou, po níž proběhla beseda s městskými radními, zastupiteli a starosty, kteří přijeli z okolních obcí, aby pana prezidenta přivítali. Jako poslední bod programu následoval oběd v hotelu Beránek, kterým se tradičně s prezidentskými návštěvami loučíme.

Richard Švanda ve spolupráci s Pavlínou Nývltovou z Regionálního muzea Náchod

Autor: Redakce

15.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení