VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Pod hladinou ledového Pekla

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - Peklo si spojujeme s představou ohně, páry a dalších atributů tepelné pohody. Jisté je, že navzdory zvýšení cen energií, v pekle s teplem nešetří.Ale peklo, kde mrzne, až praští? Peklo, kde se do ledové vody vrhají muži chrabří a ženy a děti jim ze břehů mávají navlečeny do teplého oblečení?

2.1.2009
SDÍLEJ:

Potápění v pekelně ledové vodě.Foto: Mirek Brát

Ledové Pekelské údolí u Nového Města nad Metují si vybrali jako místo silvestrovského zanoření potápěči z Náchodska a Novoměstska.
Teplota vzduchu pod nulou, voda na nule… Řeka, která by jinak sevřela lidské tělo do mrazivého a za několik málo minut i smrtícího objetí, naráží na ochrannou bariéru izolačních potápěčských obleků.

Brrr, to je zima! Vodník u restaurace Peklo žádá po Asociaci hastrmanů sladkých tekoucích i stojatých vod pletené zateplené rukavice brčálky. A co kdyby? V pohotovosti připravených několik hrníčků s pokličkami se také může hodit. Brekeke, jak v tomhle Pekle zebe, voda mrzne, i když slunce svítí z nebe!

K silvestrovskému ponoru si potápěči zvolili lokalitu tzv. Černého víru ve směru Nové Město nad Metují – Peklo. Proměna homo sapiens v homo aquaticus neušla samozřejmě pozornosti diváků. Tak, obsadit strategická místa a potom si dýchnout do dlaní pro zahřátí.

Potápěči poslední den v roce prošli chladnými vodami řeky Metuje branou do ledového Pekla

A léta Páně 31.12.2008 byla zima! Metuje ztichla a zmrtvěla pod ledovým dotykem mrazu. Na některých místech vrstva ledu unese dospělého muže, jinde je to jenom tenká falešná krusta lákající k osudové procházce končící smrtícím sevřením… Diváci zůstávají disciplinovaně na břehu, když se k ponoru do několikametrové hloubky Černého víru chystají první akvanauti. Jistící lano je připraveno stejně jako horký čaj v termoskách i něco ostřejšího na oslavu… Teď však ještě ne, teď ledové Peklo otevírá svoji vodní bránu!

Potápění v zimě

Zlomyslnému vodníkovi je nutné dát částečně za pravdu, protože potápění v zimě je rizikovou aktivitou. Nic na věci nemění ani moderní technika, kterou nyní disponují sportovní potápěči. Největším nebezpečím je sama o sobě extrémně nízká teplota vody. Pokud není vaše tělo vycepováno do otužileckého režimu, vezme si voda většinu vašeho tělesného tepla s rychlostí říčního proudu.

Potápěči se chrání před chladem různými typy ochranných obleků. V zimě se ke slovu dostávají především tzv. suché obleky, které nepropustí k tělu vodu a pod něž si potápěč obléká například speciální kombinézu.

Potápění v zimě je pro silnější nátury možné i za použití tzv. mokrých obleků, kdy se mezi vrstvu neoprenu a lidskou pokožku dostane tenký film vody. Ten se následně zahřeje teplem lidského těla a působí jako specifická izolační vrstva.

Cestu z pod ledu ukáže vodící lano

Vodník v Pekle si zašívá svůj odrbaný univerzální kabátek na zimu i na léto a – brekeke – ani s těmi ochrannými obleky nemají ti troufalí zimní potápěči vyhráno! Vždyť je tady ještě led! Hladina pokrytá vrstvou ledu znemožňuje potápěči okamžité vynoření v případě zdravotních či technických problémů. A nemusí jít vůbec o neplánované rychlé vynoření: stačí, když se vodní sloupec pod ledem zakalí zvířenými nečistotami. Najít potom cestu k hladině se stává velkým problémem. Tuto situaci potápěči řeší vodícím lanem, které jako spásná Ariadnina niť pomůže akvanautovi najít cestu z temného ledového bludiště.

V neposlední řadě, nízké teploty jsou velkým nebezpečím pro správnou funkci nezávislých dýchacích přístrojů, které potápěči pod hladinou dodávají dýchací médium – stlačený vzduch. I potápěči mají svůj vlastní profesní žargon, v němž právě tím zlověstně znějícím výrazem je prohlášení: Do prrr… zamrzla mi automatika! To, že potápěč může takto jadrně okomentovat selhání techniky v důsledku nízkých teplot naštěstí znamená, že se s poruchou dokázal úspěšně vyrovnat sám nebo s pomocí kolegů. Suma, sumárum, kdo je připraven, není překvapen. Brekeke. Náš zlomyslný vodník raději přidal ještě jeden rezervní hrníček…

Potápěči dojdou po svých po ledu až k volné hladině řeky. Teprve tam je čas obléknout ploutve, pečlivě na obličej usadit masku, naposledy zkontrolovat správnou funkci dýchacích přístrojů.

Brekeke! Vodník zlehýnka otřel prach z pokliček na hrníčcích… Mráz a ledová voda o sobě dávají vědět. Ostré syčení! Ledový had pobouřený lidskou troufalostí se ve smyčkách dostal do citlivých pohyblivých částí dýchacího systému…

Stlačený vzduch uniká. „Do prrrr… zamrzla mi automatika!“ Závadu řeší potápěči ve vodě i členové zabezpečovacích týmů složených z přátel a rodinných říslušníků.

Situaci se podaří zvládnout a jeden za druhým mizí muži pod hladinou. Ponor do ledového Pekla je ve finále. Už jen po okolí rozesetí diváci a potápěčská vlajkapřipevněná ke skále prozrazují, že se tady něco zvláštního děje.

Ti, co prošli branou ledového Pekla se postupně vracejí zpět na břeh. A není to vůbec cesta jednoduchá, potěžkáme-li jejich potápěčské vybavení. Aby kompenzovali vztlak izolačních obleků, museli si navíc pro cestu na dno Metuje vzít i olověná potápěčská závaží. Zákony pana Archiméda platí všude, i v Pekle.

Na pevné zemi je čas doplnit tekutiny i oslavit úspěšný návrat. Silvestr se hlásí ke slovu. Tak už jen všechno vybalené zase zabalit, naložit do aut a rychle někam do tepla.

Z jedné potápěčské láhve, do které se vplazil zrádný ledový had, stále uniká nekontrolovaně vzduch. To syčení mi připomíná, že být v zimě pod vodou, není tak úplně bez rizika…

Vodník hrníčky naštěstí neplnil

Brekeke! Málem jsme zapomněli na našeho zlomyslného vodníka. Hrníčky má prázdné. Co teď s nimi? Ani zaplacené příspěvky v hastrmanské asociaci mu nepomohli. Třeba pomohou potápěči, na které si tak myslel. Čeká je silvestrovská svíčková v Restauraci Peklo. Tak snad, aby je ten zelený mužíček slušně poprosil. Zaklepat na okno a hrníčky použít jako esšálky. Do jednoho knedlíky, do druhého omáčku… Je Silvestr a vždyť jsme vlastně všichni, tak nějak, brekeke, chlapi od vody! (Mirek Brát)

2.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení