VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polské stážistky v českých kuchyních

Východní Čechy, Náchodsko - Dolnoslezská komora řemesel a Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje připravily stáže pro polské studenty středních odborných učilišť. V rámci projektu Leonardo, ze kterého jsou stáže financovány, absolvovalo několik polských studentů své zahraniční stáže, především v Německu, Rakousku a Čechách.

31.8.2009
SDÍLEJ:

Pohled z rozhledny na Dobrošově, zleva Renata Morawska, Anna Dębska .Foto: František Molík

V českém příhraničí projevily zájem o polské stážisty firmy a organizace především z oblasti gastronomie. Po dobu tří týdnů byly na stáži v Čechách dvě dívky: Renata Morawska z Dzierżoniowa v hronovském Bistru Kvíčerovské pekárny a Anna Dębska z Idzikowa pracovala v kuchyni Chaty na Dobrošově ve spolupráci se Střední školou hotelnictví a podnikání v Hronově.

Stáž má poměrně přísné podmínky a stážistky musely dodržovat daná pravidla. Jednou z podmínek bylo, že nesmí být dvě na jednom pracovišti, musí být na stáži minimálně 21 dní, musí absolvovat jazykovou a kulturní přípravu o zemi, kde pracují, a mnoho dalších úkolů, včetně závěrečné zprávy o stáži. První týden byl pro obě velmi náročný. Obě dívky byly poprvé v Čechách a Ania poprvé v zahraničí. Na základě dohody komor však nebyly v cizím prostředí zcela opuštěné. Zázemí měly v náchodském jednatelství hospodářské komory. To jim pomohlo se všemi problémy, které se především na začátku objevily. V rámci jazykové a kulturní přípravy byly pro dívky připraveny dva zajímavé výlety. První byl zaměřen na poznání příhraničí: Dobrošov – Nové Město n. M. – Česká Skalice – Jaroměř – Josefov – Kuks – Trutnov – Broumov – Police nad Metují. Druhý výlet byl do Prahy, kde dívky viděly památky, jako je Pražský hrad, Zámecké schody, Malá Strana, Karlův most, Orloj, Staroměstské náměstí, Slovanský dům, Václavské náměstí, Národní divadlo a další zajímavosti, včetně návštěvy Muzea čokolády. Renata a Ania byly první, kdo podobnou stáž v Čechách absolvovaly. Jejich poznatky budou využity pro další možné pokračování projektu. Stáž byla samozřejmě zajímavá i pro polská média. V týdeníku Euroregio Glacensis byl otištěn obsáhlý rozhovor s oběma dívkami, které se vyznávají ze svých pocitů, zážitků a nových zkušeností.

První pokus se podařil. Máme spoustu poznatků a v příštím roce opět nabídneme českým firmám polské studenty. Poděkování na závěr patří pracovníkům a vedení Kvíčerovské pekárny v Polici nad Metují a Střední škole hotelnictví a podnikání v Hronově.

(František Molík)

31.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení