VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomník od Masaryka už snad hyenám odolá

Nový Hrádek - Když ministr zahraničí Jan Masaryk, syn prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, odhaloval v roce 1947 pomník obětem 2. světové války v části Dlouhé Rzy u Nového Hrádku, přišly davy lidí. Až nečekaně obyvatel se dostavilo také v pondělí 28. října na odhalování obnoveného pomníku. Odhaloval se v historii už potřetí. Poničily ho totiž lidské hyeny, které z něho servaly bronzové části.

1.11.2013
SDÍLEJ:

ODHALENÍ památníku ve Rzech u Nového Hrádku. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Pomník nechal v roce 1947 postavit Jan Masaryk a věnoval ho obětem nacismu kraje podorlického. Stojí totiž v místech, kde byl 6. května 1945 Němci zastřelen místní občan Hugo Vogel, když se před nimi snažil uprchnout. Je štěstí, že Němci tehdy nepozabíjeli více místních obyvatel, k čemuž málem došlo. Pomník odhalili pamětníci Vladimír Smola, který fotografoval první odhalení piety v roce 1947, a Lubomír Hejzlar, který byl svědkem toho, co se na konci války v místě stalo. Ten také Novému Hrádku za obnovu poděkoval.

Věrni pravým hodnotám národa

Památku požehnal novohrádecký farář František Hofman. Vyjádřil překvapení nad tím, kolik se na této akci sešlo lidí. Podle něj to svědčí o tom, že si jsou vědomi, že vyrůstají z nějaké minulosti a mají nějaké kořeny, což má památník také připomínat. Je to podle něj dobré si uvědomit zvlášť v dnešní době, kdy lidé žijí jen přítomností a příliš se nezabývají tím, co bylo. Pomník má přitom lidem připomínat, co byl nacismus a válka, aby žili v pokoji, svornosti a řádu. „Ať zůstáváme věrni pravým hodnotám, které v národě byly a jsou," řekl farář.

Dojetí a slzy neskrývali pamětníci. Přijela totiž Marie Kovářová z Rovného, která je vnučkou na místě zastřeleného muže. Tehdy na konci války jí bylo čtrnáct let. „Byli jsme tu, když památník odhaloval Jan Masaryk. Pak nechali místní odlít desky a zase se to ztratilo, tak snad už to vydrží," řekla. Na Jana Masaryka vzpomněla jako na báječného muže. „Na stráni tady byla tribuna a on na ni mluvil. Byla tam i Alice Masaryková. Mě tehdy bylo 16 roků," dodala Marie Kovářová.

Mrzelo jí, když pomník vandalové poničili stejně jako jejího bratra Bohumila Tomáše z Dobřan. Oba k němu totiž příležitostně jezdí pokládat květiny. Bohumil Tomáš sdělil, že tragédie tehdy rodinu hodně zasáhla. „Babička se utrápila, zemřela půl roku po dědečkovi, jak těžko to snášela. Bylo to smutné," vzpomněl Bohumil Tomáš. Prvně pomník podle něj poškodili esenbáci, kteří kovové části oloupali proto, že se jim nelíbilo jméno Masaryk. „Šel jsem tehdy za jednou novinářkou, jestli by o tom nenapsala, ale ta ode mě utekla," dodal Bohumil Tomáš.

Oba sourozenci odhalování památníku zažili už potřetí a je podle nich úžasné, že se obnova povedla. Přejí si, aby už žádný vandal památku nepoškodil. „Snad už to bylo naposledy, snad už to vydrží, protože ti lidé, to je hrozné," utěšoval je starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar.

Dobrodružné bylo vyhotovení ruky

Zdevastovaný památník byl prvně zrenovován v roce 1990 za přispění místních občanů. V roce 2010 však neznámý pachatel odcizil z pomníku všechny tři bronzové desky a zároveň poškodil pískovcový blok. V letošním roce jej městys Nový Hrádek opravil. „Před třemi lety lidské hyeny pro trochu bronzu pomník zdevastovaly. Začali jsem na úřadu přemýšlet, jak toto pietní místo uvést opět do původního stavu. V tomto snažení jsme nebyli sami, několikrát nás navštívil rodák z nedalekého Zelinkova mlýna, pan Lubomír Hejzlar, a prosil nás o obnovu pomníku," uvedl při slavnosti Zdeněk Drašnar.

Městys podal žádost o dotaci na obnovu pomníku, což dnes stojí několik desítek tisíc korun, už vloni v lednu. Letos na jaře obdržel kladné vyjádření. Akademický sochař Pavel Doskočil pomník uvedl do stavu, jak vypadal v roce 1947 včetně původních nepřesností. „Nápomocí mu byly unikátní fotografie, které při slavnostním odhalení v roce 1947 pořídil pan Vladimír Smola," vysvětlil Zdeněk Drašnar.

Nová písmena odlil a do pískovcových destiček vsadil kovolijec Jindřich Janeček z Merklovic u Vamberka. „Téměř dobrodružné bylo vyhotovení přísahající ruky s textem Věrni zůstaneme. Na Praze 1, kde je velké množství podobných pomníčků, bylo domluveno sejmutí odlitku, ale ukázalo se, že naše ruka je větší. Z toho důvodu musela být sochařem vymodelována ruka nová. Tentokrát není z bronzu, ale z kvalitního dobarveného akrylátu a doufáme, že tak bude ušetřena nájezdům zlodějů," vylíčil starosta.

Autor: Pavel Bednář

1.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení