VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poskytovaná sociální služba je jako průvodce životem

Náchod – Umět lidem naslouchat a podat pomocnou ruku ve správný čas, i to je úkolem sociálních pracovníků v projektu Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Archa, který v Náchodě funguje už téměř rok pod záštitou občanského sdružení Dokořán.

19.12.2013
SDÍLEJ:

POSKYTOVANÁ sociální služba je jako průvodce životem.Foto: Deník

Každý den otevírají pracovníci dveře Archy, aby pomáhali dětem a jejich rodičům řešit problémy, na které vlastními silami nestačí. Projekt je zacílený především na rodiny s dětmi ohrožené sociálním vyloučením. A jakou pomoc klienti potřebují? Nejvíce oceňují, když jim pracovníci pomáhají s přípravou do školy. Společně dělají domácí úkoly, opakují učivo na písemné či ústní zkoušení, učí se pracovat na počítači a orientovat se na internetu. V letošním roce přibyli mezi zájemce o tuto pomoc i středoškoláci. Rodičům žáků a studentů projekt zase pomáhá při komunikaci se školami.

Jedním z žáků, kteří pravidelně dochází do Archy připravovat se do školy, je i Radek. V loňském školním roce byl v 8. třídě. Radek přišel po pololetním vysvědčení, které mu zkazila známka z matematiky. Bylo pro něj důležité mít na vysvědčení dobré známky, aby se dostal na konzervatoř. Sám by se matematiku nenaučil, pro rodiče bylo učivo složité a Archa tak pro něj zůstala poslední možností, jak se dostat s lepší známkou do devátého ročníku a nezabouchnout si dveře na vysněnou střední školu. S pracovnicí se domluvil na pravidelném doučování dvakrát týdně a po dvou měsících přidali ještě jednou týdně docházení do rodiny v rámci terénní služby.

Pracovnice Archy oslovila Radkovu učitelku matematiky, aby měla aktuální informace o probíraném učivu a zpětnou vazbu o Radkových pokrocích ve škole. Na konci školního roku se pak Radkova píle a odhodlání projevily na lepší známce z matematiky. Splnil si tak jeden z cílů, které si stanovil.
Nedílnou součástí práce v Sociálně aktivizační službě je terénní program. Klienti jej využívají buď ve formě doprovodu při vyřizování nejrůznější administrativy na úřadech a jiných veřejných institucích, nebo pracovníci docházejí přímo do rodin a opět pomáhají, s čím je aktuálně potřeba. Kromě již zmiňované přípravy dětí do školy se jedná o pomoc při řešení výchovných problémů dětí, při shánění brigád, práce nebo třeba jiného slušnějšího bydlení. Tato forma práce byla pro Archu v letošním roce novinkou a velmi se osvědčila. Proto se příští rok chystá zvýšení počtu hodin terénní služby, aby služba vyšla vstříc poptávce.

POSKYTOVANÁ sociální služba je jako průvodce životem.

Projekt Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Archa je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Dále se na jeho financování podílí Královéhradecký kraj a Město Náchod.

Díky skvělé spolupráci s náchodskými základními školami a s odborem sociálních věcí a školství se daří pomáhat rodinám s dětmi, které aktivně usilují o změnu ve svém životě a chtějí řešit potíže, do kterých se dostaly. Jen v letošním roce se jich do projektu zapojilo více než třicet.

Michaela Exnerová, vedoucí SASRD Archa, Dokořán, o.s.

Autor: Redakce

19.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení