„Rozhodlo se, že se pošty nebudou rušit bez souhlasu místní samosprávy,“ řekl nám Ivo Mravinac, tiskový mluvčí České pošty. Zároveň však dodal, že kvůli ztrátovosti pošt v některých obcích se připravují velké změny. „Česká pošta musí v současnosti hradit nájem, mzdy zaměstnancům, různé technologie a podobně,“ vyjmenoval tiskový mluvčí Mravinac činnosti, které dostávají většinu pošt v malých obcích do minusu.

Současná standardní poštovní síť v České republice je podle tiskového mluvčího České pošty pro Evropu poněkud netypická. Proto se i v naší republice chystají v tomto směru velké změny. Po vzoru jiných evropských zemí se plánuje, že by poštovní služby mohl v blízké budoucnosti poskytovat na základě smlouvy s Českou poštou jiný subjekt, například obecní úřady, majitelé konzumů, hospod či jiných zařízení. Tyto subjekty by uzavřely s Českou poštou smlouvu, na jejímž základě by pak poskytovaly přinejmenším stejné služby, jako poskytují současné kamenné pobočky pošty. Mnohdy by se tyto služby ještě zlepšily – například čas vyzvedávání zásilek by nebyl striktně určen, nýbrž by záleželo na každém ze subjektů. „Na poště vám nyní například doporučenou zásilku nevydají v devět hodin večer. Soukromý subjekt by vám ji ale vydat klidně mohl,“ vysvětlil Ivo Mravinac. Jak dodal, tento model bez problémů funguje například v Německu či v Rakousku. Tam má Česká pošta vlastních poboček jen nepatrnou část, zbytek poštovních služeb tam poskytují právě ostatní subjekty pod názvem „Partner pošty“.

Rozhodnutí o nezrušení celkem 178 kamenných poboček České pošty s radostí uvítala i obec Suchý Důl na Náchodsku. „Samozřejmě jsme se zrušení báli. Sepsali jsme proto petici, ve které 92 procent občanů naší obce vyjádřilo svůj nesouhlas se zrušením pošty,“ řekl nám starosta Suchého Dolu Vítězslav Vítek. Dodal, že petice byla zástupci obce osobně předána na ministerstvu vnitra.

„Myslím, že kdybychom petici nesepsali, a nestarali bychom se o budoucnost naší pošty, dopadlo by to tragicky,“ svěřil se nám starosta Vítek. Dodal, že jedinou změnou, která jejich poštu postihla, je zkrácení pracovní doby paní poštmistrové o dvě hodiny za den.

Na otázku, zda by se v Suchém Dole plán České pošty ohledně převedení poskytování služeb na jiný subjekt mohl bez problémů uchytit, suchodolský starosta Vítězslav Vítek odpovídá: „Zatím nás nikdo nekontaktoval, nikdo neoslovil. Já budu ale naši poštu bránit do poslední chvíle.“

VĚRA SÝKOROVÁ