VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce studentů ateliéru textilního designu z Bratislavy vystaveny v muzeu

Česká Skalice /VIDEO/FOTO/ - Výstavní síň Muzea Boženy Němcové a UPM – Muzea textilu v České Skalici patří od 6. května do 14. června pracím studentů ateliéru textilního designu Vysoké školy výtvarných umění (VŠVU) v Bratislavě.

19.5.2009
SDÍLEJ:

Textilní výstava v českoskalickém muzeu.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Výstava je již šestým ročníkem českoskalického bienále ateliérů textilní tvorby, jehož posláním je prezentace ukázek výsledků současné moderní textilní a oděvní tvorby, naznačení směrů, jimiž se ubírá a možnost porovnat, jak se ve vystavených pracích projevuje specializace, zaměření příslušného ateliéru.

VŠVU si v letošním roce připomíná šedesát let od svého založení. Ateliér textilního designu je spolu s ateliéry oděvního designu a volné textilní tvorby součástí v roce 1995 vytvořené katedry textilní tvorby. Od roku 2004 jej vede Magister artis Mária Fulková, ve funkci asistentky v něm působí Magister artis Beata Gerbócová. Koncepce ateliéru je založená na komplexní výchově textilních designérů, kteří by měli vytvářet kvalitní životní prostor pro současného člověka také z estetického hlediska. Důraz je kladen na proces tvorby designu, pochopení potřeby vzniku nového textilního produktu, realizaci a v konečném důsledku uplatnění v reálném životě. Předpokladem zvládnutí různorodých úloh (interiérových textilií pro konkrétní architektonický prostor, oděvních doplňků…) je zvládnutí tradičních rukodělných textilních technik, stejně tak, jako objevování nových technologických postupů, experimentování, zpracovávání klasických i netradičních materiálů, využití tradičních řemeslných postupů při realizaci moderních textilních artefaktů. Důležitou součástí vyučovacího procesu jsou intermediální přesahy do jiných uměleckých oblastí.

Studenti mohou v ateliéru absolvovat čtyřleté bakalářské nebo šestileté magisterské studium. V nižších ročnících je jejich výuka zaměřena na teoretické i praktické zvládnutí základů tvorby spjaté s textilním designem. Student projde fází navrhování a jeho semestrální zadání vyústí v realizaci. Ve vyšších ročnících jsou zadání směřována tak, aby byly jejich výsledky vhodné k průmyslové realizaci nebo k provedení v menších firmách. Studenti tvoří po dobu studia samostatně také designerské kolekce, závěrečné práce bakalářského a magisterského studia jsou jejich samostatnými projekty. K výsledkům tvorby studentů patří textilie tkané (na ručním stavu, na rámu…) i netkané (vytvoření například plstěním), textilie potištěné (technikou filmového, sublimačního nebo leptového tisku), a to pro interiér (koberce, potahové látky, tapety, závěsy, rolety, sedačky, stoličky, lampy, prostírání…) i oděvní tvorbu (kabelky, pokrývky hlavy, obuv, rukavice, šály…). Svoje znalosti, dovednosti a zkušenosti si mohou rozšířit na stážích v dalších ateliérech VŠVU a v zahraničí. Součástí výuky jsou také přednášky odborníků z jiných škol a pracovišť, exkurze, výstavní činnost, účast studentů na workshopech.

Ateliér organizuje pravidelně výstavy doma i v zahraničí a od roku 2005 je členem mezinárodní asociace Rooms for free, podporované organizací textilních průmyslníků ze severovýchodního Německa, která sdružuje ateliéry textilní tvorby osmnácti evropských vysokých škol a podporuje mladé designéry tím, že jim umožňuje uskutečňovat stáže ve výrobních podnicích. Díky členství v uvedené asociaci se studenti ateliéru zúčastňují mezinárodních workshopů a každoročně také mezinárodního veletrhu textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem. Na výstavě v České Skalici vystavují bratislavští studenti 2. až 5. ročníku tři desítky nápaditých prací z uplynulých třech let. Exponáty dobře reprezentují zaměření, výsledky činnosti ateliéru, a to jak z hlediska použitých technik a materiálů, tak z hlediska toho, k jakým účelům mají být využity.

Vlastimil Havlík, Česká Skalice

19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení