VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce studentů ateliéru textilního designu z Bratislavy vystaveny v muzeu

Česká Skalice /VIDEO/FOTO/ - Výstavní síň Muzea Boženy Němcové a UPM – Muzea textilu v České Skalici patří od 6. května do 14. června pracím studentů ateliéru textilního designu Vysoké školy výtvarných umění (VŠVU) v Bratislavě.

19.5.2009
SDÍLEJ:

Textilní výstava v českoskalickém muzeu.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Výstava je již šestým ročníkem českoskalického bienále ateliérů textilní tvorby, jehož posláním je prezentace ukázek výsledků současné moderní textilní a oděvní tvorby, naznačení směrů, jimiž se ubírá a možnost porovnat, jak se ve vystavených pracích projevuje specializace, zaměření příslušného ateliéru.

VŠVU si v letošním roce připomíná šedesát let od svého založení. Ateliér textilního designu je spolu s ateliéry oděvního designu a volné textilní tvorby součástí v roce 1995 vytvořené katedry textilní tvorby. Od roku 2004 jej vede Magister artis Mária Fulková, ve funkci asistentky v něm působí Magister artis Beata Gerbócová. Koncepce ateliéru je založená na komplexní výchově textilních designérů, kteří by měli vytvářet kvalitní životní prostor pro současného člověka také z estetického hlediska. Důraz je kladen na proces tvorby designu, pochopení potřeby vzniku nového textilního produktu, realizaci a v konečném důsledku uplatnění v reálném životě. Předpokladem zvládnutí různorodých úloh (interiérových textilií pro konkrétní architektonický prostor, oděvních doplňků…) je zvládnutí tradičních rukodělných textilních technik, stejně tak, jako objevování nových technologických postupů, experimentování, zpracovávání klasických i netradičních materiálů, využití tradičních řemeslných postupů při realizaci moderních textilních artefaktů. Důležitou součástí vyučovacího procesu jsou intermediální přesahy do jiných uměleckých oblastí.

Studenti mohou v ateliéru absolvovat čtyřleté bakalářské nebo šestileté magisterské studium. V nižších ročnících je jejich výuka zaměřena na teoretické i praktické zvládnutí základů tvorby spjaté s textilním designem. Student projde fází navrhování a jeho semestrální zadání vyústí v realizaci. Ve vyšších ročnících jsou zadání směřována tak, aby byly jejich výsledky vhodné k průmyslové realizaci nebo k provedení v menších firmách. Studenti tvoří po dobu studia samostatně také designerské kolekce, závěrečné práce bakalářského a magisterského studia jsou jejich samostatnými projekty. K výsledkům tvorby studentů patří textilie tkané (na ručním stavu, na rámu…) i netkané (vytvoření například plstěním), textilie potištěné (technikou filmového, sublimačního nebo leptového tisku), a to pro interiér (koberce, potahové látky, tapety, závěsy, rolety, sedačky, stoličky, lampy, prostírání…) i oděvní tvorbu (kabelky, pokrývky hlavy, obuv, rukavice, šály…). Svoje znalosti, dovednosti a zkušenosti si mohou rozšířit na stážích v dalších ateliérech VŠVU a v zahraničí. Součástí výuky jsou také přednášky odborníků z jiných škol a pracovišť, exkurze, výstavní činnost, účast studentů na workshopech.

Ateliér organizuje pravidelně výstavy doma i v zahraničí a od roku 2005 je členem mezinárodní asociace Rooms for free, podporované organizací textilních průmyslníků ze severovýchodního Německa, která sdružuje ateliéry textilní tvorby osmnácti evropských vysokých škol a podporuje mladé designéry tím, že jim umožňuje uskutečňovat stáže ve výrobních podnicích. Díky členství v uvedené asociaci se studenti ateliéru zúčastňují mezinárodních workshopů a každoročně také mezinárodního veletrhu textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem. Na výstavě v České Skalici vystavují bratislavští studenti 2. až 5. ročníku tři desítky nápaditých prací z uplynulých třech let. Exponáty dobře reprezentují zaměření, výsledky činnosti ateliéru, a to jak z hlediska použitých technik a materiálů, tak z hlediska toho, k jakým účelům mají být využity.

Vlastimil Havlík, Česká Skalice

19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Zákaz kouření.

Hospodské léto: Pivo, kouř, policie

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Seniorka spadla do potoka, vrtulník ji transportoval do nemocnice

Police nad Metují - Že i v době nynějších veder se lze dostat do stavu podchlazení život ohrožujícího potvrzuje pondělní start vrtulník LZS, který krátce po sedmé hodině ráno mířil do Police nad Metují. Do potoka Ledhuje zde spadla 78letá žena.

Z Pavlátovy louky zmizela socha vodnice. Vraťte ji, žádají majitelé

Nové Město nad Metují – Z Pavlátovy louky zmizela o víkendu asi šedesát centimetrů vysoká dřevěná soška vodnice. Podle svědků ji měla odnést skupinka mladých lidí. Potvrdila to mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. „Krádež byla oznámená v neděli 25. června a případ vedeme jako přestupek proti majetku vzhledem k udané hodnotě 4500 korun," sdělila mluvčí.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies