VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce studentů ateliéru textilního designu z Bratislavy vystaveny v muzeu

Česká Skalice /VIDEO/FOTO/ - Výstavní síň Muzea Boženy Němcové a UPM – Muzea textilu v České Skalici patří od 6. května do 14. června pracím studentů ateliéru textilního designu Vysoké školy výtvarných umění (VŠVU) v Bratislavě.

19.5.2009
SDÍLEJ:

Textilní výstava v českoskalickém muzeu.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Výstava je již šestým ročníkem českoskalického bienále ateliérů textilní tvorby, jehož posláním je prezentace ukázek výsledků současné moderní textilní a oděvní tvorby, naznačení směrů, jimiž se ubírá a možnost porovnat, jak se ve vystavených pracích projevuje specializace, zaměření příslušného ateliéru.

VŠVU si v letošním roce připomíná šedesát let od svého založení. Ateliér textilního designu je spolu s ateliéry oděvního designu a volné textilní tvorby součástí v roce 1995 vytvořené katedry textilní tvorby. Od roku 2004 jej vede Magister artis Mária Fulková, ve funkci asistentky v něm působí Magister artis Beata Gerbócová. Koncepce ateliéru je založená na komplexní výchově textilních designérů, kteří by měli vytvářet kvalitní životní prostor pro současného člověka také z estetického hlediska. Důraz je kladen na proces tvorby designu, pochopení potřeby vzniku nového textilního produktu, realizaci a v konečném důsledku uplatnění v reálném životě. Předpokladem zvládnutí různorodých úloh (interiérových textilií pro konkrétní architektonický prostor, oděvních doplňků…) je zvládnutí tradičních rukodělných textilních technik, stejně tak, jako objevování nových technologických postupů, experimentování, zpracovávání klasických i netradičních materiálů, využití tradičních řemeslných postupů při realizaci moderních textilních artefaktů. Důležitou součástí vyučovacího procesu jsou intermediální přesahy do jiných uměleckých oblastí.

Studenti mohou v ateliéru absolvovat čtyřleté bakalářské nebo šestileté magisterské studium. V nižších ročnících je jejich výuka zaměřena na teoretické i praktické zvládnutí základů tvorby spjaté s textilním designem. Student projde fází navrhování a jeho semestrální zadání vyústí v realizaci. Ve vyšších ročnících jsou zadání směřována tak, aby byly jejich výsledky vhodné k průmyslové realizaci nebo k provedení v menších firmách. Studenti tvoří po dobu studia samostatně také designerské kolekce, závěrečné práce bakalářského a magisterského studia jsou jejich samostatnými projekty. K výsledkům tvorby studentů patří textilie tkané (na ručním stavu, na rámu…) i netkané (vytvoření například plstěním), textilie potištěné (technikou filmového, sublimačního nebo leptového tisku), a to pro interiér (koberce, potahové látky, tapety, závěsy, rolety, sedačky, stoličky, lampy, prostírání…) i oděvní tvorbu (kabelky, pokrývky hlavy, obuv, rukavice, šály…). Svoje znalosti, dovednosti a zkušenosti si mohou rozšířit na stážích v dalších ateliérech VŠVU a v zahraničí. Součástí výuky jsou také přednášky odborníků z jiných škol a pracovišť, exkurze, výstavní činnost, účast studentů na workshopech.

Ateliér organizuje pravidelně výstavy doma i v zahraničí a od roku 2005 je členem mezinárodní asociace Rooms for free, podporované organizací textilních průmyslníků ze severovýchodního Německa, která sdružuje ateliéry textilní tvorby osmnácti evropských vysokých škol a podporuje mladé designéry tím, že jim umožňuje uskutečňovat stáže ve výrobních podnicích. Díky členství v uvedené asociaci se studenti ateliéru zúčastňují mezinárodních workshopů a každoročně také mezinárodního veletrhu textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem. Na výstavě v České Skalici vystavují bratislavští studenti 2. až 5. ročníku tři desítky nápaditých prací z uplynulých třech let. Exponáty dobře reprezentují zaměření, výsledky činnosti ateliéru, a to jak z hlediska použitých technik a materiálů, tak z hlediska toho, k jakým účelům mají být využity.

Vlastimil Havlík, Česká Skalice

19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KAM vyrazit na čarodějnice? Vyberte si

Řidič na přímém úseku vyjel vpravo mimo silnici na chodník, kde přední částí narazil do kovového zábradlí

Mladý cizinec rozpáral Peugeota Boxera o zábradlí

Muž, který ztrpčoval život lidem v Náchodě, dobrovolně nastoupil léčbu

Náchod - V posledních týdnech byli občané Náchoda obtěžováni nevhodným chováním Romana R.. Situace se stále stupňovala a policisté i městští strážníci museli mnohdy reagovat na podněty občanů i několikrát denně. Jednalo se nejen o nevhodné chování, ale i rušení veřejného pořádku či podezření z majetkové trestné činnosti.

Sběr pohárů začal hned v Brně

Náchodsko - Výborně vstoupili do nové sezóny motocykloví závodníci z Náchodska. Úvodním podnikem závodů na přírodních okruzích byla na brněnském Automotodromu Jarní cena Brna.

Motorkář se projížděl na Suzuce navzdory zákazu řízení

Broumov - Motocyklovou vyjížďku zatrhli policisté 40letému motorkáři v Broumově.

Zlomí konečně Náchod jarní prokletí?

Náchod - Další pokus o zisk premiérových jarních bodů čeká zítra odpoledne divizní fotbalisty Náchoda, kteří v domácím prostředí hostí soupeře z Turnova.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies