VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiér se ptal, zda se někdo nechystá starostu vystřídat

Náchod - „Koukám, co je tady nového a vidím, že se opravuje věž," řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka, když včera před devátou hodinou ráno vystoupil před náchodskou radnicí z černé limuzíny a pohlédl na zdejší zámek.

15.4.2014
SDÍLEJ:

Od starosty dostal Bohuslav Sobotka kresbu radnice. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Při oficiálním přijetí na radnici mu zazpívalo šest dětí z Mateřské školy Vančurova. Premiér se při milém nadšení dětí usmíval. Sám pak také dětem za vystoupení hlasitě poděkoval.

Starosta Jan Birke v doprovodu místostarosty Tomáše Šuberta a místostarostky Drahomíry Benešové Sobotku uvítal na radnici prvně v roli premiéra, šéf sociální demokracie už totiž dříve město a stranického kolegu Birke na radnici navštívil. Starosta sdělil, že město slaví letos hned tři výročí, 760 let od první písemné zmínky, 110 let od otevření budovy radnice a 100 let od otevření městského divadla a hotelu Beránek.

Protože se uvítání předsedy vlády odehrávalo v obřadní síni radnice, jejíž historickou výzdobu premiér obdivoval, starosta zažertoval: „Některá zastupitelstva jsou poměrně bouřlivá, tak jsme se rozhodli, že je přesuneme do Beránku, abychom tuto historickou místnost neponičili." Když pak Birke ukazoval premiérovi pohled z okna na náměstí a na zámek uvedl, že v pondělí se čekalo jedno z těch bouřlivějších zastupitelstev.

Birke se premiérovi chlubil tím, že město má letos rekordní částku na investice, a to sice okolo 180 milionů korun. „Celosvětová krize se Náchodu nějak vyhnula, ale je to tím, že dříve, než jsme vydali každou korunu, tak jsme ji v ruce dvakrát otočili," natřásal se starosta a vyjmenoval některé hlavní investice. Řekl premiérovi, že vedení radnice se snaží řešit problémy města bez ohledu na stranické tričko. „Chodník není pravice ani levice, ale buď je, nebo není opravený, a tak to občané vnímají," uvedl. Dodal, že peníze na účtu města a další plány v šuplíku budou připraveny i pro ty, kteří na radnici přijdou po podzimních komunálních volbách.

„Chystá se vás tady někdo vystřídat?," tázal se hned Sobotka starosty.

„Možné je všechno," pokrčil rameny Birke. Podotkl, že výčtem úspěchů využil možnosti a pochlubil se. Sobotka ho však upozornil: „Bohužel v politice je to tak, že lidé nevolí podle zásluh, ale podle očekávání do budoucna."

Řeč přišla i na problematiku mezinárodní dopravy a marné sedmnáctileté úsilí města o obchvat. „Tohle je asi věc, která se nezmění, pokud nezměníme zákon," uvedl Sobotka a dodal: „Země, která za dvacet pět let není schopna se propojit se sousedy, vypadá trochu divně."

V dopoledních hodinách navštívil premiér ještě Městské středisko sociálních služeb Marie. Po přivítání následovala hra o voliče. Sobotka hovořil o tom, co je pro seniory nejvíce důležité: o změně systému valorizace důchodů či rušení poplatků ve zdravotnictví. Také je ujišťoval, že se letos nekrátily peníze na sociální služby ve státním rozpočtu.

Senioři dostali prostor k otázkám a všechny přítomné dámy si jako dárek odnesly květinu. „Setkání bylo velmi příjemné. Neškodilo by, kdyby páni politici, ze všech politických stran, jednou za čas zavítali mezi lid, poslechli si, co říká a vzali do hrsti svůj selský rozum," řekla poté pětadevadesátiletá Věra Hanušová z Náchoda.

Spokojená ze setkání odcházela Věra Ječmínková, která v únoru oslavila devadesáté narozeniny. „Nové vládě jsem držela palce. Pan premiér nás překvapil, že si udělal čas a přijel mezi staré lidi. V minulé vládě jsme toto spojení postrádali," zhodnotila seniorka. Sice už prý špatně slyší a všem slovům předsedy vlády nerozuměla, přesto ji potěšilo, že se často usmíval.

„Byla bych ráda, aby těch úsměvů bylo po všech těch starostech hodně. My staří si teď rozhodně nezasloužíme, abychom byli přehlíženi, a to nejen finančně. Dnešní návštěva byla velkým darem, protože můžeme věřit, že se na nás nezapomíná," řekla žena.

Před a po oficiálním přijetí měli starosta a premiér schůzku za zavřenými dveřmi ve starostenské pracovně. Před odjezdem z města pak Sobotka poobědval v Beránku. Jeho pondělní návštěva byla stranická. Doprovázeli ho totiž kandidáti sociální demokracie do Evropského parlamentu sociolog Jan Keller a Miroslav Poche.

Autor: Pavel Bednář, Regina Hellová

15.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Po sestupu mohl být start do sezony sebevědomější

Ilustrační foto

Žadatel zapomněl do příjmu uvést přeplatek za elektřinu, podporu na bydle

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Hřiby jako za Mrazíka. Celý region má houbovou sezonu

Královéhradecko - Také východní Čechy žijí houbařením. Z lesů lidé odcházejí s plnými koši.

Právě jsme se narodili - září 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v září roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Smolnou porážku napravily pohodovým vítězstvím

Nové Město nad Metují – Třetí domácí zápas sehrály prvoligové národní házenkářky doma proti družstvu TJ Přeštice, které skončilo v loňském ročníku druhé. Ve svém čtvrtém domácím utkání pak krčínské ženy přivítaly severočeský Žatec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení