Zrušení povinného přeočkování dětí ve věku 11 let proti tuberkulóze podporují zejména hygienici a dětští lékaři.
„Přeočkování nepovažuji, s ohledem na vývoj epidemiologické situace a efektivitu tohoto očkování, v podmínkách Česka za nutné,“ řekl vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Josef Dlhý.

Odmítl přitom, že zdejší minimální výskyt TBC je důsledkem právě dlouhodobého proočkování obyvatelstva.
„Je to podmíněno především pozitivními kvalitativními změnami v životě společnosti, jako změn výživy, celkového hygienického standardu a dostupnosti zdravotnické péče,“ míní Dlhý.

O zrušení povinného přeočkovávání 11letých dětí od letošního 1. ledna rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Především plicní lékaři však bijí na poplach.
„Stát to udělal v situaci, kdy se naše země otevřela přílivu cizinců ze zemí s vysokým výskytem TBC, jako jsou Mongolsko, Vietnam, Rumunsko či Ukrajina, a proto se riziko nákazy zvyšuje,“ uvedla nedávno plicní lékařka Pavla Nykodýmová. A dodala, že v republice je TBC jen potlačena.

Nevydařený experiment

„V mé rodině se TBC vyskytovala často, dokonce z obou stran rodičů. Tři prarodiče ji měli, jeden na ni zemřel. Babička se léčila ještě zkraje 70. let. Oba rodiče prodělali lehkou formu,“ sdílí své zkušenosti s nemocí 49letá Jana Petránková z Hradce Králové.
„Ještě mé děti byly v 80. a 90. letech vedeny jako takzvaně rizikové. Jsem ráda, že dostaly všechno možné očkování. Zrušení druhé dávky by mě postrašilo.“

Skutečností však je, že Česko a Slovensko jsou jedinými státy EU, kde bylo přeočkovávání 11letých dětí povinné.
Naopak argumentem zastánců přeočkování je experiment z let 1986 – 1993, kdy v bývalém Východočeském kraji bylo společně se středními a jižními Čechami upuštěno od povinného očkování po narození. Vakcíny dostávaly jen děti z rizikového prostředí.

Výsledek? Výskyt TBC se tu zvýšil až šestkrát. Naopak pediatři poukazují na možné vedlejší komplikace po očkování u nejmenších dětí.
Zrušení přeočkování vyvolalo zděšení veřejnosti hlavně po loňských 13 případech TBC v pardubickém Foxconnu. V prosinci na ni jeden polský dělník dokonce zemřel. Na panice nic nezměnilo ani ujišťování hygieniků, že výskyt TBC v zemi je nadále na jedné z nejnižších úrovní v celé EU. Stát chce navíc nařídit povinné testy na TBC u zahraničních dělníků.

Děti dostávají povinně první vakcínu krátce po narození, přibývá však rodičů, kteří se snaží vyhnout i tomuto očkování. To je ovšem trestné. Naopak nikomu nic nebrání, aby své dítě dal v 11 letech přeočkovat dobrovolně. Vakcína stojí kolem stokoruny.