VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prioritou bylo dokončení kanalizace Zbečník

Hronov - Před rokem touto dobou vrcholily předvolební hony na hlasů voličů. Vítězové loňských komunálních už měli rok na splnění svých slibů, které lidem před volbami dali. Co se povedlo a co čeká na své řešení? Deník nyní nabízí shrnutí toho nejvýraznějšího, co se událo v Hronově.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Starostka Hronova Hana Nedvědová.Foto: Archiv

Koho máme na radniciStarostka:
Hana Nedvědová (Hronovští patrioti)
Místostarosta:
Josef Thér (Starostové a Nezávislí)
Členové rady:
Jaroslav Vít (Hronovští patrioti)
Pavel Zima (KDU ČSL)
Věra Řehůřková (ČSSD)
Pavel Topolnickyj (Nezávislí)
Libor Lelek (Starostové a Nezávislí)
Další zastupitelé:
Jiří Frýba (ANO 2011)
Antonín Hurdálek ( KDU ČSL)
Karel Jára (Rozvoj města)
Petr Koleta (ANO 2011)
Olga Líbalová (ANO 2011)
Jana Maslikiewiczová (Hronovští patrioti)
Petr Málek (Rozvoj města)
Věra Bartošová (TOP 09)
Jana Píčová (Starostové a Nezávislí)
Hynek Rožnovský (ANO 2011)
Tomáš Strnad (Hronovští patrioti)
Jan Šnajdr (Rozvoj města)
MUDr. Jan Šnajdr (Starostové a Nezávislí)
Eva Vrzáčková (ODS)

Bez ohledu na volby se město zaměřilo na dokončení akce Zbečník. Tam se v loňském roce budovala po celé délce obce nová kanalizace a rekonstruovaly všechny inženýrské sítě včetně pokládky nové vozovky. V letošním roce bylo prioritou dodělat všechny vedlejší místní komunikace. Vodovody a kanalizace Náchod tam budovaly splaškovou kanalizaci a město Hronov kanalizaci dešťovou. Nyní se v těchto místech instaluje také nové veřejné osvětlení a pokládá se živičný povrch.

Akce Zbečník už je v konečné fázi prací

„Vše by mělo být dokončeno do konce října. To byla největší investiční akce, co do rozsahu, tak i finančně. Dnes tam má město investováno okolo deseti milionů korun. Není v tom ještě začleněno veřejné osvětlení, které se bude dodělávat," upřesnila starostka Hana Nedvědová.

Na jaře otevřelo město dvě nová dětská hřiště, a to u mateřské školy ve Velkém Dřevíči a ve Zbečníku. Nyní se dokončuje velký projekt revitalizace zeleně ve městě. Na ten navazovala i úprava vstupu do parku Aloise Jiráska, která byla dokončena na konci července. Současně s tím byla opravena také střecha na rodném domku Aloise Jiráska.

„Prázdniny jsme věnovali zvelebování příspěvkových organizací města. Například ve Zbečníku se dělala rekonstrukce sociálních zařízení. Velkou investiční akcí bylo také zateplení starší části budovy Domova odpočinku ve stáří Justynka. Co se týká volebního programu, tak jsme v očekávání vyhlášení prioritních os, do kterých budeme moc přihlašovat svoje projekty," doplnila starostka.

Jak dále uvedla, tak za pozitivní považuje prioritu zajištění vyšší bezpečnosti silničního provozu, hlavně na bezpečnosti dětí, které jdou a nebo odcházejí ze školy a nebo se pohybují po městě, která se objevila ve volebních programech všech kandidujících stran.

Práce bezpečnostní komise má výsledky

„Po volbách byla ustanovena bezpečnostní komise, kde je předsedou Libor Lelek, který odvádí velmi dobrou práci. Máme už také konkrétní výsledky. Ty projednala na minulém zasedání rada města a postupně se začnou uvádět v život. Jde především o měření rychlosti na zvláště nebezpečných místech a také konkrétní úpravy nebezpečných míst. Chceme tím posílit bezpečnost provozu zejména s ohledem na děti," vysvětluje starostka.

Původně plánované úsekové měření, které mělo být instalováno na vytipovaných a nebezpečných místech, městu Dopravní inspektorát v Náchodě nepovolil. Na radnici nyní jednají o možnosti zakoupit městské policii radar. Strážníci by tak měli možnost příležitostně měřit rychlost a zklidnit tak dopravu hlavně v nebezpečných lokalitách, jako jsou Žabokrky, Velký Dřevíč a nebo Zbečník.

„Než instalovat něco napevno, tak v tomto zařízení vidíme přednost, že je mobilní. Nejde nám o vybírání pokut, ale o zklidnění dopravy a tím zajištění vyšší bezpečnosti. Je faktem, co se udělala ve Zbečníku nová silnice, tak to řidiče svádí k překračování povolené rychlosti v obci. Navíc tam jsou místa, kde se pohybují děti, zvláště u základní školy, kde je vchod do školy v zatáčce na nepřehledném místě. Město tam nyní zabezpečuje každé ráno najatým člověkem bezpečné přecházení. Těší mě, že toto odsouhlasili všichni napříč celým politickým spektrem," uvedla starostka.

Vybudování nového úřadu má naději

Zvelebení se snad dočká i přístavba Jiráskova divadla, která hyzdí náměstí už od éry socialismu. V současné době jsou přípravy na přebudování části budovy na nový městský úřad. Nyní je příprava ve fázi před vyhlášením výběrového řízení na projektovou dokumentaci. Většina stran a uskupení toto měla také ve svých volebních programech, tak snad vše po letech diskusí doběhneme do zdárného konce.

„Na závěr nesmím zapomenout, že mám radost i z toho, že se podařilo najít smysluplné využití budovy po zkrachovalé hotelové škole. V užívání ji má nyní základní škola pro své potřeby. Jsou tam nové třídy pro družinu. V jednání je i využití subjektem, který se zabývá výukou anglického jazyka pro malé děti. Nejhorší by bylo, kdyby objekt zůstal zavřený," dodala Hana Nedvědová.

Anketa: Rozvíjel se Hronov za poslední rok podle vašich představ?

Luděk PŘIBYL
Nevím, jestli se plní vše podle volebních programů, protože to moc nesleduji. Ve městě se stále něco dělá a žádné větší výhrady k tomu nemám. Stěžovat si nemůžu. V Hronově se mně líbí a jsem tady spokojený. Jsou věci, které by se mohly změnit, ale věřím, že časem se na ně také dostane.

Sára FELCMANOVÁ
V centru města se stále něco buduje. Horší už to je v okrajových částech, i když i tam se to poslední dobou zlepšilo. Jsou ale věci, které se mně moc nelíbí, jako třeba nově upravený prostor před domkem Aloise Jiráska. Je to velká plocha. Lepší by to bylo členitější. Je to ale věc názoru.

Jana BRANDOVÁ
Zda se něco od voleb změnilo, nemůžu posoudit. Asi nic výrazného ne. Akce, které byly rozpracované, tak se dodělávají a stále se něco dělá. O město se podle mého starají asi dobře. Uklízí se, co je potřeba, tak se opraví. Jsou místa, kde by bylo potřeba investovat, tak snad dojde i na to.

Antonín HERZOG
Určité změny ve městě vidět jsou. Neustále se něco vylepšuje a opravuje. Nezanedbává se ani úklid. Nemám si na co stěžovat. Spousta peněz teď šla do velkých investičních akcí, a tak na ty menší už nezbylo. Věřím, že postupně se bude Hronov zkrášlovat ke spokojenosti všech.

Autor: Jiří Mach

6.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení