VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro alkohol od škol není čára jasná

Náchod - V Náchodě začala platit vyhláška, která omezuje popíjení alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích. Zakazuje pití alkoholických nápojů také v blízkosti škol. Jeden z náchodských zastupitelů Rostislav Zeiska však upozorňuje, že je sporné, čím se rozumí jen obecné vyjádření „bezprostřední okolí" škol. Rozhodnou o tom totiž městští strážníci v konkrétním případě. Přesné vzdálenosti určeny nejsou.

23.1.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - alkoholFoto: Deník / Ladislav Mareš

Hrozí hádky se strážníky?

„Takovou věc bych si nepředstavoval, kdybych nebydlel naproti škole. Dovedu si představit, že si se sousedem otevřeme pivo po brigádě, když zameteme kolem baráku, sedneme si na lavičku a přijde nějaký policista, řekne, že jsme blízko školy. Já se s ním pak budu dohadovat, jestli jsme, nebo ne. Připadá mi, že jsme schválili hloupost," říká Rostislav Zeiska.

Pokud by na někoho měl někdo ze strážníků takzvaně pifku, mohlo by se to otočit proti dotyčnému a dostal by pokutu třeba i dál od školy. Kdyby s případnou pokutou člověk nesouhlasil, zbývalo by mu odvolání k přestupkové komisi.

„V takovémto případě by slušný občan jen kvůli tomu, že se strážníkovi líbila nebo nelíbila vzdálenost, ke komisi přijít neměl. Chápu, že to vymezení je problematické, ale ať se řekne, že je to třeba padesát metrů, nebo to může být vyznačeno v nějaké mapě, a bylo by to vyřízeno. Celkově je to složité a dělat takto složitou vyhlášku pro občana, to je podle mě blbost," míní Rostislav Zeiska.

Velitel náchodské městské policie Miroslav Horák obavy vyvrací s tím, že strážníci nikoho zbytečně perzekuovat nebudou. A na to, aby posoudili, co je bezprostřední okolí, prý mají rozum. „Myslím si, že naši strážníci jsou natolik erudovaní, že s tím problém nebude. Když někdo bude sedět před školou a popíjet alkohol, tak to samozřejmě je porušení vyhlášky. Nedokážu si ale představit, že bychom sankcionovali někoho, že popíjí tři sta metrů od školy v nějaké zástavbě a že by se to bralo, jako že je ještě u školy. To v žádném případě," ubezpečuje velitel.

Tajemnice Městského úřadu v Náchodě Hana Mílová uvádí, že termínem „bezprostřední okolí" škol se v souvislosti s vydáním vyhlášky úřad zabýval. V jiném případě už to totiž dříve řešilo i ministerstvo vnitra a Ústavní soud, který konstatoval, že tento termín není špatný, byť v praxi to může působit problémy. I kdyby bylo okolí škol vymezeno nějakým počtem metrů, policista by to v terénu stejně nemohl přeměřovat.

„Ministerstvo vnitra se k tomu postavilo tak, že to není v rozporu se zákonem a takto to v obecně závazné vyhlášce může být stanoveno. Mělo by se vycházet z nálezu ústavního soudu, že i průměrně rozumný adresát vyhlášky by měl být schopen uvážit, co je po něm požadováno. Třeba aby alkohol nekonzumoval pod okny školy, školky či domova důchodců," vysvětluje tajemnice.

Vyhlášku město připravilo především kvůli tomu, že s popíjením alkoholu na některých místech jsou problémy především v nočních hodinách. Hluk a další činnosti popíjejících pak ruší obyvatele v okolí. Díky vyhlášce mohou strážníci opilce z míst vykázat.

Nedbání zákazu popíjení alkoholu mohou strážníci řešit domluvou nebo blokovou pokutou na místě, tu mohou udělit až do tisíce korun. Záleží opět na nich, jak případ posoudí. „Napoprvé to mohou třeba vyřešit i domluvou, ale je tam rozmezí do tisíce korun. Mohou dát tedy jakoukoliv sankci do této výše a je to na posouzení, co se na konkrétním místě bude dít. Jestli tam bude někdo pít jedno lahvové pivo a poruší vyhlášku, tak mu asi tisíc korun nedají, ale pokud tam někdo bude sedět v podroušeném stavu a bude tam mít pět, šest lahvových piv, tak si myslím, že přistoupí k nějaké razantnější sankci," dodává velitel Horák.

Kdo by nesouhlasil s pokutou a chtěl, aby se jeho případem zabývala přestupková komise, za náklady správního řízení zaplatí tisíc korun.

Seznam lokalit, kde platí zákaz požívání alkoholu

1) dětská hřiště

2) sportoviště

3) parky

4) autobusové zastávky

5) areály škol a školských zařízení a jejich bezprostřední okolí

6) areály zdravotnických zařízení a jejich bezprostřední okolí

7) centrum města vymezené ulicemi a náměstími:

Karlovo náměstí, ul. Weyrova, Masarykovo náměstí, ul. Tyršova, ul. Řezníčkova, část ul. Českých bratří mezi ul. Řezníčkova a ul. Mlýnská, ul. Parkány, ul. Hurdálkova

Dále ulice a náměstí:

ul. Kamenice, ul. Jugoslávská od křižovatky s ul. Pražskou po křižovatku s ul. Podhorní, ul. Myslbekova, ul. Bílkova, Husovo náměstí

8) parkovací plocha za obchodním domem Billa

9) bezprostřední okolí Městského střediska sociálních služeb Marie, Penzionu pro důchodce

Harmonie a Domova důchodců v Náchodě

Autor: Pavel Bednář

23.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení