VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AUDIO: Problém s milióny zastupitelé nevyřešili

Náchod – Audit hospodaření města Náchoda za rok 2009, který provedl Královéhradecký kraj, odhalil važné nedostatky. Město neoprávněně nakládalo s milióny, které utržilo za pivovar. Audit konstatoval, že radnice získaných 150 miliónů korun řádně nezaúčtovala do příjmů, přesto z nich utratila téměř jednu polovinu.

18.6.2010 1
SDÍLEJ:

Náchodští zastupitelé jednali o výsledcích auditu. Uprostřed Miroslav Jindra (SNK-ED).Foto: Jiří Máslo

A to přesto, že není vůbec jisté, zda milióny nebude muset vracet. Regulérnost prodeje pivovaru totiž zpochybňují žaloby, které řeší Krajský soud v Hradci Králové.

„Výše uvedené nakládání s těmito prostředky se ověřovatelům jeví jako neuvážené,“ píše se v auditu. „Neboť, vezmeme-li v úvahu pochybnost, zda uvedený majetkový úkon nebude zneplatněn, a městu nevznikne povinnost kupní cenu vrátit, měly být finanční prostředky ponechány bez použití a mělo o nich být účtováno jako o cizích prostředcích…,“ říká audit.

O auditu jednalo tento týden i městské zastupitelstvo, které hledalo způsob, jak dát věci do pořádku: „Zastupitelé schválili opatření k nápravě zjištěných chyb a nedostatků. Bude nadále velmi důsledně zvažováno, zda jsou přijaté peněžní prostředky skutečnými příjmy města a lze je tedy zapojit do svého hospodaření,“ uvedla mluvčí radnice Nina Adlof. „V případě, že přijaté prostředky nebudou skutečným příjmem, případně o tom bude existovat pochybnost, bude třeba zajistit, aby s těmito prostředky nebylo nakládáno a byly disponibilní pro případ vrácení,“ dodala.

Na první pohled jasné řešení, se však jeví jinak, pokud se potká s realitou: K 1. lednu letošního roku totiž podle Ladislava Šimka, vedoucího Odboru správy majetku a financování města, zbývalo ze získaných 150 miliónů, jen málo přes osmdesát devět.

„Z nich bylo 9 miliónů poskytnuto na půjčky společnosti VAK, a to na rekonstrukci kanalizace. A na zbytek už existuje rozhodnutí zastupitelů, kteří rozhodli o jejich použití na opravu Základní umělecké školy,“ dodal.

Náchod problém s auditem nevyřešil. Budou se dál utrácet milióny korun?

Protichůdnost dvou rozhodnutí, které vydalo totéž zastupitelstvo, je přitom šokující: Nejdříve peníze z prodeje pivovaru povolilo utratit a teď je svým rozhodnutím hodlá před utrácením chránit.

Není tedy jasné, jak zastupitelé chtějí svůj poslední závazek splnit? Vezmou rozhodnutí zpět, nebo zastaví financování opravy ZUŠ?
„Teď nemůžu říct, zda lze něco takového udělat,“ reagovala krátce po jednání zastupitelstva mluvčí radnice Nina Adlof. „Něco tak závažného, by jistě žádalo právní rozbor,“ dodala.

„Vůbec nevím, co si o tom všem mám myslet,“ uvedl zastupitel Miroslav Jindra (SNK-ED). „Podle mne pochybnost o tom, že peníze z prodeje pivovaru městu náleží trvá. Kde tedy vezme 150 miliónů v případě, že soud rozhodne, že je máme vracet,“ ptal se Jindra.

„Tak bude další spor, nebo nebude. A když to prohrajeme, tak si půjčíme,“ naznačil možný vývoj vedoucí finančního odboru města Ladislav Šimek.

(Jiří Máslo)

18.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení