VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměny území východních Čech v historii

Východní Čechy - V Nakladatelství Lidové noviny vyšla kniha sedmi historiků, včetně dvou Poláků, vedených Ondřejem Felcmanem Území východních Čech od středověku po raný novověk.

31.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

Podtitul „Kapitoly k územně správním dějinám regionu“ naznačuje určitou nesoustavnost, zároveň však tento přístup nabízí možnost různorodých pohledů. Autoři v knize vymezují prostor východních Čech a pak sledují vývoj jeho majetkového a správního členění. Do jisté doby k území organicky řadí i oblasti Čáslavska a, což je pro nás významné, Kladska.

Řada pasáží přináší zajímavé poznatky, které se týkají i širší oblasti Náchodska, Broumovska, Jaroměřska či Podorlicka. Najdeme je např. v pojednání o kolonizačních procesech ve středověku (kolonizace Broumovska, přičlenění jeho severní části od Kladska k Čechám, osídlování Náchodska na cestě do Kladska, jeho spojení s kladským Levínskem).

Kapitola o vztazích naší oblasti s polskými Piastovci mj. líčí vznik a význam hrádků a městeček na odvrácené straně Javořích hor a vliv kláštera v Křešově. Jinde se obsáhle pojednává o rozvoji panství Trčků z Lípy na jihu našeho regionu.

Kapitola o proměnách hranic východních Čech mj. podrobně popisuje změny charakteru naší hranice s Kladskem a Slezskem. Vrací se k nim i závěrečná úvaha editora. Část nazvaná Dějiny psané architekturou se zamýšlí nad slohově nepatřičnými, historizujícími prvky ve stavbách a dokládá, že jejich budovatelé jimi chtěli upozornit na určité historické souvislosti.

Mezi příklady uvádí i stavbu poutního komplexu ve Vambeřicích nebo románsko-gotický rostlinný dekor barokního sloupu v Polici nad Metují, který klade do souvislosti s historickým portálem vedlejšího klášterního kostela (věděl autor, že sloup stál původně na náměstí a ke kostelu byl přemístěn později?).
Přítomná kniha do jisté míry navazuje na obsáhlé Dějiny východních Čech (NLN 2009), které jsou na trhu už prakticky nedostupné. Při jejím nízkém nákladu se jí brzy může stát to samé.

Jan Meier

31.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení