VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Promiň, na ten výlet v sobotu nemůžu, musím v práci něco dodělat'

Náchodsko - Také se vám stává, že si s rodinou nebo se známými plánujete dlouho předem nějakou víkendovou akci, ale v pátek večer vám šéf zavolá nebo pošle sms zprávu, že je třeba honem rychle něco neočekávaného, nicméně urgentního během následujících dvou volných dnů zařídit? A vy pak místo na zážitkový sobotní výlet míříte zase do práce?

23.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karel Pech

Nebo: chystáte se vyjet si po pracovní době na kole, celý den se na to těšíte, jenže pár minut před odchodem zastaví přede dveřmi kanceláře nákladní auto plné nového zboží, které je třeba ihned vyložit? Nikoho tedy kromě vás v tu chvíli příliš nezajímá, že už máte mít dávno „padla".

PLÁNY A REALITA

Velkou pravdou je, že plány jsou plány, ale realita za nimi mnohdy značně pokulhává. Jako ve výše uvedených případech. Jenže stává-li někomu něco podobného příliš často, pak se nelze divit, že v něm začne bujet pocit přetěžování, dostaví se únava, postupně se objeví i projevy nespokojenosti… a veškeré pokyny nadřízeného, které přicházejí mimo pracovní dobu nebo nějakým způsobem ukrajují z jeho volného času, stále více chápe jako obtěžování.

„Z hlediska psychohygieny a prevence stresu je důležité střídat práci a odpočinek, pro většinu lidí je podstatná i struktura a předpokládaný řád dne," míní psycholožka Tereza Šebestová, která vykonává svou praxi v Náchodě. Ta také dále uvádí: „V dnešní době však často pracovní týden nemá čtyřicet hodin, ale mnohem víc. U některých pozic se automaticky počítá s přesčasy, což ale v delším časovém horizontu může vést k vyčerpanosti, stresu, psychickým i fyzickým obtížím. Záleží na konkrétním jedinci, ale dlouhodobé přetížení může vést i k syndromu vyhoření. Odmítnout svého zaměstnavatele si ale dovolí málokdo, roli zde samozřejmě hrají obavy ze ztráty zaměstnaní nebo případných výhod (povýšení, odměny)."

Podle Terezy Šebestové je zvláštní kapitolou i „vyrušování" zaměstnance po pracovní době, kdy je kontaktován telefonními hovory, sms zprávami a maily, protože je třeba něco vyřídit.

„Zde opět může docházet ke kumulaci napětí a nejistoty nevím, kdy po mě zase zaměstnavatel bude něco chtít, mám určité plány na svůj volný čas, případně i nesplnění očekávání blízkých, že se budu věnovat jim," popisuje psycholožka Šebestová.

U některých jedinců se v takových podmínkách údajně mohou objevit psychické potíže jako třeba změny nálad, podráždění, poruchy spánku a jiné. S přepracováním samozřejmě klesá i efektivita a kvalita práce, zhoršuje se soustředění, koordinace, v neposlední řadě přibývají i pracovní úrazy.

Tereza ŠebestováPsycholožka a psychoterapeutka z Náchoda.
V minulosti působila jako psycholožka ve vězení, jako školní psycholog či jako psychoterapeut v neziskové organizaci zaměřené na pomoc obětem trestných činů a dětem v těžké rodinné situaci.
V současnosti je na rodičovské dovolené, ale psychoterapii se věnuje i během této doby.

Autor: Pavla Schwingerová

23.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení