VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průzkumné vrty hledají minerálku pro Malé lázně

Náchod/Běloves /FOTO/ - Na běloveských lukách za zchátralými starými lázněm, se tento týden do země zakously vrtáky vrtné soupravy a postupně odkrývají, co se skrývá pod povrchem.

3.11.2016
SDÍLEJ:

Vrty v Bělovsi.Foto: DENÍK/ Michal Fanta

Město Náchod se zde snaží najít nový zdroj minerální vody, která by zásobovala „Malé lázně". Ty plánuje město postavit na druhé straně řeky. Tím by se napomohlo k obnovení vyhlášeného lázeňství a nalákání turistů do regionu.

Specializovaná firma provede v Bělovsi čtyři průzkumné vrty, které prokážou, zda je v těchto místech k dispozici dostatečný zdroj minerální vody. Pokud se kvalitní a zdravotně nezávadná voda najde, bude v budoucnu k dispozici zdarma široké veřejnosti v nově postaveném prameníku.

„Nyní jsme začali pracovat na dvou vrtech současně. Půjdou do hloubky okolo sta metrů a budou hotovy během listopadu. Vrty jsou hloubeny postupně teleskopicky. Po odvrtání osmi až deseti metrů je vsunuta výztuž a mezikruží ocementováno," vysvětlil postup Libor Michele, který zajišťuje geologický dohled pro investora, jímž je Město Náchod.

Na vytvrdnutí cementové výztuže je nutná technologická přestávka, a to minimálně 48 až 72 hodin, tak aby pažení bylo opravdu těsné a nepoškodilo se dalším vrtáním.

SNAŽÍ SE O CO NEJMENŠÍ PROSTOJE SOUPRAVY

V době zrání cementu se vrtací souprava přesune k druhému vrtu, kde pokračuje, tak, aby měla co nejmenší prostoje. Technologické lhůty je ale nutné dodržet.

„Pažení se dělá proto, aby voda z vrtu tekla jen středem nahoru a nebyla ředěna povrchovou vodou, a také aby se vrt nezasypával sesuvem z okolní zeminy. Pažení musí být zároveň také vodotěsné," upřesnil Libor Michele.

Průzkumné vrty půjdou do hloubky až sto metrů. Minerální vodu geologové očekávají v hloubce od padesáti do sta metrů. Z vrtů se postupně odebírají vzorky, které putují na rozbor do laboratoře.

„Sledujeme především zájem najít vodu, která by mohla sloužit pro podávání lázeňské a léčebně rehabilitační péče. Průzkumné vrty ukáží, zda máme vrtat ještě hlouběji či, že taková hloubka není potřeba," popsal záměr Michele.

VŠE ODHALÍ AŽ KONEČNÉ ČERPACÍ ZKOUŠKY

Po dokončení prvních dvou vrtů se udělají čerpací zkoušky, a to v každém vrtu samostatně. V prosinci se bude dělat třetí vrt a v lednu čtvrtý. V únoru bude následovat tříměsíční čerpací zkouška současně na všech čtyřech vrtech.

„Tím se zjistí, jak se projevují vlivy čerpání z jednotlivých vrtů. Z poznatků bude upřesněn projekt možné realizace jímacího vrtu. Průzkumné vrty jsou pouze na odzkoušení a následně se zlikvidují. Jelikož se jde krok po kroku, tak víme, jak se dál posouvat. Geologický průzkum zcela jednoznačně neukáže, kde je voda, to ukáže až vrtání," uvedl Libor Michele.

Vrtné práce v Bělovsi provádí specializovaná firma stavební geologie z Českých Budějovic. Ta bude pravděpodobně v případě nalezení pramene minerálky dělat i jímací vrty. Na to prý mají ještě větší speciální vrtnou soupravu.

Za provedení vrtů zaplatí radnice přibližně čtyři a půl milionu korun.

Autor: Jiří Mach

3.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

BIKER František Žilák vyhrál před několika dny Mistrovství České republiky v MTB enduro v kategorii Masters 30-39 let.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení