VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řád může získat zpět stěny i lesy

Broumovsko - Po staletí už od dob Přemysla Otakara I. až do roku 1948 spravovali mniši benediktinského řádu na Broumovsku okolní lesy, pole a další majetky. Poté, co nedávno poslanci schválili církevní restituce, čekají Broumovsko převratné změny.

29.11.2012
SDÍLEJ:

Klášter v Broumově. Foto: Archiv

Řádu, jemuž patří klášter v Broumově, se mohou opět vrátit stovky hektarů pozemků, o něž nástupem komunismu v roce 1948 přišel. Půjde také o podstatnou velkou část Broumovských stěn a Javořích hor.

Majetek čítá stovky položek a hektarů

„Málokterá oblast v republice bude tak masivně zasažena vydáním majetku jako tady," míní ředitel náchodského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Václav Král.

Soupis majetku, který na Broumovsku a Policku řád dříve vlastnil, čítá 2771 položek. „Odhadoval bych, že tak devadesát až devadesát pět procent parcel, které by se měly vracet, jsou hlavně lesní a zemědělské pozemky, které bude vydávat státní podnik Lesy ČR a velkou část pozemkový úřad," dodal Václav Král.

Vrátí se nejen lesy a polnosti, ale také některé rybníky či budovy. „Seznam majetku aktualizujeme," uvedl správce broumovského kláštera Přemysl Sochor. Soupis toho, co bude chtít zpět, řád připravuje ve spolupráci s jeho právníky už několik měsíců. „Určitě nebudeme žádat o budovy, které jsou zchátralé," řekl správce kláštera. Jaké majetky řád chce či ne, však upřesňovat nechtěl.

Podle Sochora je v zájmu řádu majetky spravovat lépe, než to nyní činí stát nebo jeho podniky.

„Chceme být mnohem lepším hospodářem a správu vést efektivněji. Když někomu něco patří, tak se o to stará lépe, než když to je všeobecně státu," říká Sochor. Získané majetky a výtěžek z jejich hospodaření by mohly přinést i další peníze na provoz, údržbu a rozvoj kláštera.

Ty majetky, které už patří někomu jinému než státu a přitom by měly patřit církvím, za ně dostanou církve finanční náhradu. Vydávat se bude jen ten majetek, který patří státu či státním podnikům. „Církev musí požádat o konkrétní majetek, který se pak bude lustrovat," vysvětluje Václav Král.

Kláštery v Broumově a v Polici nad Metují už benediktini získali v devadesátých letech v restituci, takže se jich převody už nyní netýkají.

Benediktini na Broumovsku

• Benediktini z Prahy-Břevnova získali broumovský výběžek v roce 1213 od Přemysla Otakara I.. V první půli 14. století zřídili v Broumově proboštství a postavili klášter s gotickým chrámem sv. Vojtěcha. V roce 1348 založili pivovar.

• Za husitských válek význam Broumova vzrostl, neboť část benediktinů sem utekla před husity. Schovali tady třeba i Ďáblovu bibli, tzv. Codex Gigas.

• Od druhé půli 17. století se odvíjela velká stavební činnost. Klášter se přestavěl do barokního slohu a v okolních vesnicích vznikla řada barokních kostelů.

• Kromě hospodářské správy, kultury, architektury a umění měli benediktini na Broumovsku vliv i na školství.

Autor: Pavel Bednář

29.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení