VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řád sv. Huberta přibližuje myslivost veřejnosti

Kuks - Již po několik let je vyvrcholením akcí, pořádaných po celý rok Řádem sv. Huberta se sídlem v Kuksu Svatohubertská mše ve Svatovítské katedrále Pražského hradu.

13.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Toto podzimní eucharistické setkání přátel přírody ke cti a chvále sv. Huberta a všech zemřelých myslivců a lesníků se letos konalo v sobotu 30. října.

Velmistru Řádu sv. Huberta Janu Votavovi jsme při této příležitosti položili několik otázek.

Po kolikáté Řád tuto výjimečnou událost pořádal?
Pokud se dobře pamatuji, pořádá Řád sv. Huberta tuto mši minimálně od doby, kdy jsem byl přijat do řádu, tedy více než 8 let. Katedrála je pro nás symbolem české státnosti a je pro nás velkou poctou, že právě Řád sv. Huberta pořádá dnes již tradičně mši svatou právě na tomto místě.

Která ze známých mší s tímto tématem byla v katedrále provedena?
Mužský pěvecký sbor Řádu sv. Huberta řízený Mgr. Karolem Ozorovským za doprovodu Trubačů Zábřeh vedený Lubomírem Vepřkem provedli Svatohubertskou mši Es. dur autorů Petra Vacka a Josefa Selementa.

Kdo mši celebroval?
Bylo nám ctí, že mši celebroval arcibiskup pražský, metropolita a primas český Mons. Dominik Duka. Celebroval nám mši v katedrále již v minulosti ještě jako biskup královéhradecký a v letošním roce, poprvé v jeho nové službě, jsme pro něho připravili malé překvapení. Členové Řádu sv. Huberta darovali otci arcibiskupovi nádherný ornát s motivem svatohubertské legendy a mitru. Na konci mše obdržel Mons. Duka nejvyšší řádové vyznamenání – Řád bílého orla s křížem, jako výraz uznání za jeho celoživotní službu v církvi a za velmi dobrou spolupráci s Řádem sv. Huberta.

Věnoval se ve svém kázání i vztahu člověka k přírodě a myslivosti?
Ve svém kázání na příkladu svatohubertské legendy poukázal na nutnost obrácení se člověka ke skutečným hodnotám.

Jaká byla účast veřejnosti na mši?
V letošním roce byla jedna z nejvyšších, i když musím s lítostí konstatovat, že se nám dosud katedrálu zaplnit nepodařilo.

Přišli i mladí lidé?
Mše se účastnili členové klubu přátel Řádu svatého Huberta a mladí příznivci myslivosti, v katedrále jsem mnoho jiných mladých tváří neviděl.

Při této příležitosti máte možnost se zmínit o záměrech Řádu sv. Huberta v příštím roce…
V příštím roce máme záměr vzhledem k rekonstrukci Kuksu přesunout konání Svatohubertských slavností do Prahy a vyvrcholením těchto slavností by měl být průvod členů Řádu sv. Huberta a myslivců z Křížovnického náměstí, přes Karlůvmost Nerudovou ulicí ke katedrále. Termín konání těchto slavností je tradičně první říjnovou sobotu a pan arcibiskup nám předběžně přislíbil celebrování mše svaté.

Jiří Junek

13.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení