VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ratibořice zaplavila velká voda

Česká Skalice /FOTOGALERIE/ -  Intenzivní srážky, které se snášely celý víkend na město, výrazně zvýšily hladinu Úpy. V noci ze soboty na včerejšek dosáhla a překročila hladina řeky třetí stupeň povodňové aktivity. „Evakuováno bylo Staré bělidlo a mlýn v Ratibořicích. Kromě toho přístupové cesty od Vilémova mostu ke mlýnu a od pomníku Babičky k Bílému mostu uzavřela městská policie," informoval Ladislav Havrda z povodňové komise, který upozornil, že jde o padesátiletou vodu.

3.6.2013
SDÍLEJ:

Úpa řádila. Hladina řeky překročila třetí stupeň povodňové aktivity. Evakuováno bylo Staré bělidlo a mlýn. Foto: Hynek Šnajdar

Louky v Babiččině údolí připomínaly jezera. Nejhůře to odneslo Staré bělidlo a mlýn, kde má letní restauraci Míša Lokaj. „To jsem dopadl," kroutí hlavou provozovatel a smutně se dívá k zakaboněné obloze. Ve skladových prostorách má v lednici zboží. Ještě krátce po třinácté hodině voda stoupala. „To jsem nečekal, nevím, jestli se podaří něco zachránit," dívá se na jezero na dvoře mlýna, kudy se téměř po pás brodí hasiči s pytli s pískem, aby zabránili dalším škodám.

Nervózní z přírodního úkazu byl také kastelán ratibořického zámku Ivan Češka. Opíral se o zábradlí u zcela zaplněného náhonu k mlýnu a s vráskami na čele vyhlížel pomoc hasičů. „Zatím se nám podařilo vystěhovat mobiliář ve mlýně o patro výš. To samé čeká Staré bělidlo. Musíme jednat rychle. Pokud bude pršet, mobiliář začne plesnivět," obává kastelán, který za své působení ve funkci od roku 2008 podobnou velkou vodu nepamatuje.

Štáb povodňové komise zasedl v budově radnice ještě včera v podvečer. V pohotovosti byli nejen hasiči, ale také pracovníci technických služeb i strážníci městské policie. Havrda trvale monitoroval počasí a předpoklady srážkové činnosti. Strážníci a hasiči zabezpečovali přístupy k řece u jezů.

Zvědavci riskovali a nechtěli odejít

V souvislosti s velkou vodou přibývalo včera také zvědavců. „To považuji za velmi nebezpečné, protože cirkulující voda vymršťuje klády a větve. Ty mohou zranit nebo i zabít zvědavce na břehu řeky," upozornil Havrda. Přesto „povodňová turistika" přilákala mnoho lidí, kteří se přišli na velkou vodu podívat a vyfotit si ji. Většinou nerespektovali policejní pásky, ani výzvy strážníků městské policie, aby nebezpečná místa na břehu rozvodněné řeky opustili. „Chci si to jenom vyfotit a dávám pozor, aby se něco nestalo," prozradil jeden z turistů a přes výzvy k odchodu si fotil bouřící splav u Vilémova mostu.

Kritická byla včera odpoledne také situace u Červeného i Bílého mostu. Přístupové silnice, až na jednu výjimku, byly do centra Ratibořic pod vodou.

Také v samotném městě byla voda velmi vysoko. Například pod mostem u Klubovny zahrádkářů se hladina řeky nebezpečně zvedala. Květoslav Doubek má pozemek se zahradou v těsné blízkosti vodního toku. Samozřejmě má obavy, že ho voda zaplaví. „Mám tam takový příbytek pro slepice, tak už mám pro jistotu vymyšlený evakuační plán. Pokud se tam dostane voda, slepice přemístím asi do garáže," plánoval.

Jak prozradil Ladislav Havrda z povodňové komise, řeka Úpa je regulována na jezu ve Zlíči. „Pokles průtoku v korytu ke Skalici je přechodný, povodí se snaží zabránit souběhu velké vody v Jaroměři z řek Úpa, Metuje a Labe. Proto je více vody pouštěno do Rozkoše. Rozkoš ještě měla k dnešnímu dni rezervu, přesto i v kempu musela být přijata opatření k zabránění škod," dodal.

Hynek Šnajdar

Autor: Redakce

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení