VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelé vzpomínají na Škvoreckého

Náchod - Obyvatele města zasáhla v úterý smutná zpráva o úmrtí slavného rodáka Josefa Škvoreckého. Ten byl se svým rodným městem velice spjat. Mnozí Náchoďané na něho mají osobní vzpomínky.

5.1.2012 2
SDÍLEJ:

Václav Sádlo, ředitel Regionálního muzea v Náchodě, ukazuje knihu, v níž je na fotografii zachycen společně s Josefem Škvoreckým. Foto: DENÍK/ Věra Sýkorová

Josef Škvorecký byl studentem osmiletého reálného gymnázia v Náchodě, maturoval v roce 1943. V rozmezí let 1937 1941 byl ředitelem tohoto ústavu Václav Vávra, od roku 1941 do konec protektorátu Otakar Julák.

Právě nyní na budově gymnázia, v němž před dlouhými léty Škvorecký sedával, vlaje černá vlajka. Pavel Škoda, ředitel Jiráskova gymnázia v Náchodě, se s Josefem Škvoreckým několikrát setkal.

„Vždy to byl pro mě velmi hluboký zážitek. Naposledy to bylo v roce 2004, kdy navštívil pan Škvorecký Náchod při příležitosti svých osmdesátých narozenin,“ uvedl Škoda. „Tehdy byl pozván k nám do školy, kam ale nakonec nedorazil. Omluvil se s tím, že je velice unavený z nabitého program, který tu v Náchodě měl. Mluvil jsem s ním pak v Beránku, kde jsem mu vyřizoval pozdrav od celé naší školy. Je pravda, že na něm opravdu byla znát dosti únava,“ vyprávěl ředitel o setkání s významným spisovatelem.

Jak dále Pavel Škoda zmínil, Josef Škvorecký měl kdysi na jejich gymnáziu dokonce přednášku. „Nevím přesně, v jakém to bylo roce, je to již hodně dlouhá doba…,“ řekl Deníku ředitel. Studenti Jiráskova gymnázia by si měli v následujících dnech v rámci hodin češtiny osobnost Josefa Škvoreckého připomenout.

Muzeum udělalo na spisovatele dojem

Také Václav Sádlo, ředitel Regionálního muzea v Náchodě, se se Škvoreckým několikrát osobně setkal. Především na besedách. „Naposledy to bylo tehdy, když jsem ho prováděl muzeem. Expozice se mu moc líbila. Udělala na něho takový dojem, že se druhý den k nám do muzea vrátil ještě jednou, tentokrát s manželkou,“ prozradil Sádlo. Dodal, že se známým spisovatelem byl v posledních pěti letech v písemném kontaktu.

Václav Sádlo je autorem knihy Běloveská tragédie, která je protipólem Škvoreckého Zbabělců. „Popisuji v ní, jak to bylo ve skutečnosti. Panu Škvoreckému se to velice líbilo, dokonce mi napsal, že to přečetl jedním dechem,“ potěšeně vyprávěl ředitel Sádlo.

„Vím, že se chystá zfilmování Zbabělců. Dozvěděl jsem se, že pan Škvorecký dal režisérce Andree Sedláčkové právě tuto mou knihu, aby podle ní při tvorbě scénáře vycházela. Aby to bylo věcně správně. Jsem na to pyšný a cením si toho,“ uvedl ředitel.

Sádlovy knihy četl jedním dechem…

Václav Sádlo většinu svých knih, které psal, konzultoval právě prostřednictvím emailů s Josefem Škvoreckým. „Byl to velmi laskavý pán. Když se dozvěděl, že jsem napsal nějakou knížku, vždy ji chtěl mít. A pak, když si ji přečetl, psal mi pokaždé, že to četl jedním dechem. Vždycky to pro mě byla velká pocta,“ zakončil Václav Sádlo.

Autor: Věra Sýkorová

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení