VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Referendum už požadují stovky lidí

Náchod - Petici za vyhlášení místního referenda k výstavbě obchodního centra na místě bývalé textilky Tepna v Náchodě podepsalo do konce července 1 500 lidí. Uvedli to její organizátoři v tomto týdnu. K tomu, aby se jí zabývalo náchodské zastupitelstvo, je zapotřebí podpisů minimálně deseti procent oprávněných voličů, tedy 1 650 podpisů.

9.8.2014
SDÍLEJ:

Odpůrci výstavby hypermarketu na místě zdemolované textilky Tepna požadují, aby se ve městě konalo referendum.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

„Po kontrole, kterou jsme provedli, je však zřejmé, že kolem dvou set podpisů bude neplatných. Buď je podepsali lidé, kteří nemají trvalé bydliště v Náchodě, nebo se jedná o občany mladší osmnácti let. Potřebujeme tak do konce tohoto týdne dosbírat ještě kolem 350 platných podpisů," uvedl v předchozích dnech jeden z členů petičního výboru a bývalý zastupitel Jan Ježek.

Shánějí podpisy stůj co stůj

Organizátoři doufají, že se jim podpisy ještě podaří nashromáždit. Příliš času však nemají. Petiční archy musí být na městský úřad předány nejpozději v pondělí v dopoledních hodinách.

Organizátoři se snaží podpisy sehnat stůj co stůj. Přímo proto oslovili více než sto podporovatelů, aby se každému z nich podařilo získat další podpisy. Pokud se potřebný počet platných podpisů povede shromáždit, chtějí se organizátoři petice pokusit svolat na druhé zářijové pondělí mimořádné zasedání náchodského zastupitelstva. Jedině zastupitelstvo totiž může rozhodnout o vyhlášení místního referenda.

„Po předložení petice musí městský úřad do patnácti dnů posoudit, zda má návrh všechny náležitosti. Následně by rada města rozhodovala o předložení tohoto návrhu na jednání zastupitelstva," uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Organizátoři chtějí referendum spojit s termínem říjnových komunálních voleb. To by totiž automaticky zajistilo vyšší účast. Referendum by bylo platné, pokud se hlasování zúčastnilo alespoň 35 procent oprávněných voličů, v případě Náchoda tedy 5774 lidí. Výsledek by byl pro město závazný v případě, hlasuje-li pro rozhodnutí nadpoloviční většina zúčastněných voličů a alespoň 25 procent voličů, kteří jsou zapsáni ve volebních seznamech.

Konání referenda by si však vyžádalo také velké náklady navíc. Podle sdělení městského úřadu nemůže být součástí přímo komunálních voleb, ale bylo by zapotřebí zřídit další volební komise mimo volební místnosti komunálních voleb. Nutné by bylo také zajištění tiskovin a dalších materiálů. Odhad nákladů je přes 400 tisíc.

Petiční výbor v petici za vyhlášení referenda stanovil dvě otázky. První z nich se má ptát obyvatel, zda souhlasí, aby město v areálu bývalé Tepny odkoupilo všechny pozemky, a to maximálně za cenu v místě a čase obvyklou s tím, že tuto cenu stanoví nezávislý certifikovaný odhadce, na kterém se shodne prodávající i kupující strana. Druhá otázka zní, zda lidé souhlasí, aby město trvalo v územním řízení na dodržení stávajícího územního plánu.

Autor: Pavel Bednář

9.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení