VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ročenky České Čermné

Česká Čermná - Obecní úřad v České Čermné vydává už řadu let Ročenky obce Česká Čermná. Vždy na jaře se občané mohou ohlédnout za rokem uplynulým. Ta první hodnotila práci za rok 1995. U nápadu a zrodu Ročenky stál tehdejší starosta obce pan Alois Maršík, dodnes kronikář obce a „duše“ dalších ročníků ročenek.

3.5.2008
SDÍLEJ:

RočenkaFoto: Deník

V té první jsme mohli číst článek Hraniční přechod Česká Čermná – Brzozowie v nedohlednu?, později o jeho otevření a v té zatím poslední (za rok 2007) už čteme o vstupu do schengenského prostoru, kdy nejen „Čermáci“, ale všichni naši občané mohou přejít hranici kdekoliv a bez problémů se podívat „k sousedům“. Už i v té první čteme o setkávání obcí s názvem Čermná. Ta tradice rovněž pokračuje. Z ročenek se dovíme mnoho o historii obce, její školy, sboru dobrovolných hasičů, kostelíka sv. Václava, o společenských, kulturních, sportovních a dalších aktivitách obce. Občané se tam každoročně seznamují s tím, co projednává zastupitelstvo, s hospodařením obce, s pohybem počtu obyvatel. Nezapomíná ani na významné občany, v té současné je např. text o Janu Špátovi, jehož maminka z České Čermné pocházela a kde točil část svého „erbovního“ filmu Respice finem.


Na obálce té zatím poslední ročenky vidíme prapor obce, který byl loni vysvěcen. Dovídáme se v ní mj., že „naše“ Česká Čermná dostala v soutěži Vesnice roku v roce 2006 Bílou stuhu za činnost mládeže a v roce 2007 Zelenou stuhu za péči o životní prostředí. Tu si zasloužili mj. za příkladnou údržbu přírodní památky „Louka“ se vzácnými rostlinami, za vybudování klidové zóny a hřiště pro děti, jehož se dobrovolně zúčastnila málem polovina obyvatel obce.
Česká Čermná patří k menším obcím, její podhorská poloha ji nedovoluje řadit k obcím nejbohatším. Ale je bohatá svými obětavými občany, odpovědným vedením obce a také touto tradicí vydávání ročenek. V nich se mohou její obyvatelé (a nejen oni) seznamovat se životem v obci v současnosti i minulosti. A jejich soubor znamená pro občany nedocenitelný zdroj informací.

(Ales Fetters)

3.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení