VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče i učitelé: Ředitel škole škodí. Ten odejít odmítá

Nové Město nad Metují - Otevřený boj mezi ředitelem školy na jedné straně a učiteli a rodiči žáků na straně druhé, zuří už od června letošního roku v Základní škole Krčín. Reagujte na článek svoji odpovědí v anketní otázce!

17.9.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Jak jsme vás informovali už ve včerejším vydání, rodiče si stěžují na arogantní chování ředitele vůči jejich dětem a učitelé na atmosféru nejistoty a strachu, kterou ředitel na škole vytvořil. Výsledkem jsou odchody kvalifikovaných učitelů.

Rodiče: Problémy jsou od začátku

Podle Rady rodičů začaly problémy už v únoru letošního roku, kdy ředitel František Netušil nastoupil do funkce. Nedokázal údajně komunikovat nejen s rodiči, ale ani s učiteli. V červnu nakonec rodičům došla trpělivost a sepsali stížnost adresovanou radním Nového Města nad Metují. V dokumentu, pod kterým je sedm desítek podpisů, jsou stížnosti na chování ředitele i způsob jakým komunikuje s dětmi i se zaměstnanci školy. „Vadila nám nejen neschopnost ředitele diskutovat s námi, jako s rodiči, a to bez používání nepravdivých a zkreslených informací. Kritizovali jsme i jeho arogantní a hrubé jednání, které vyústilo v narušení vztahů mezi pedagogy, žáky i rodiči,“ uvedla členka Rady rodičů Eva Habrmanová. „V té době jsme upozorňovali i na to, že ze školy jsou nepochopitelně propouštěni kvalifikovaní učitelé i další pedagogičtí pracovníci,“ dodala.

Ředitele vyzvali, aby odstoupil

Rada města se podle Habrmanové stížností zabývala a ředitele školy vyzvala, aby odstoupil. On to ale odmítl. Radnice už od té doby dostala téměř desítku stížností, které přicházejí nejen od rodičů, ale také od pedagogů školy. Ředitel se ale podle Rady rodičů chová, jako by se ho stížnosti netýkaly. Rodičům i učitelům už proto došla trpělivost a chtějí problém řešit veřejně. Na 23. září proto svolali do sokolovny v Krčíně veřejné shromáždění, kde chtějí spory s ředitelem Františkem Netušilem ventilovat. „Pozvali jsme radu města i starostku, školský odbor i vedení školy včetně pana ředitele,“ říká další z Rady rodičů Petr Novotný. „Cílem shromáždění je seznámit všechny rodiče se situací ve škole a docílit odvolání ředitele,“ nastínil Novotný.
Ředitel školy v Krčíně František Netušil odmítl, že by s dětmi, rodiči nebo dokonce s pedagogy jednal hrubě či arogantně. To, že má celou situaci začít prošetřovat i Česká školní inspekce pouze komentoval slovy: „Jen ať přijdou. Pokud najdou nějaké nedostatky, pak rozhodně na obou stranách,“ prohlásil.

Potíže měl už v Hrochově Týnci

Proti způsobu jakým František Netušil komunikuje s rodiči, dětmi i učiteli, už protestovali i v jeho dřívějším působišti v Základní škole ve Hrochově Týnci, kde byl rovněž ředitelem. Zde proti němu rodiče žáků v červnu roku 2006 sepsali petici, adresovanou starostovi obce Miroslavu Besperátovi. Důvod byl stejný. Arogance a hrubé chování. Dokument tehdy otiskl i tamní Týnecký zpravodaj. František Netušil odvolán z funkce nebyl, ze školy ale odešel sám.

(Jiří Máslo)

Někteří obyvatelé z Nového Města nad Metují odpověděli na naši anketní otázku: Má mít podle vás slovo rodičů větší váhu ohleně případného odvolání ředitele základní školy? Odpovězte i vy v přiložené anketě vravo!

Andrea Shánělová, 26 let, na mateřské: odle mě by rodiče měli mít právo na odvolání ředitele, když jsou s ním nespokojení tak, jak je tomu nyní.

Věra Ducháčková, 41 let: Myslím si, že by slovo rodičů mělo mít větší váhu než má doposud. Přece jenom se jedná přímo o jejich děti a o jejich budoucnosti.

Jan Kufel, 35 let, dělník: Určitě by měly být vyslechnuty názory rodičů, protože mají svůj názor na věc a jde o jejich děti.

Lenka Vacková, 48 let, prodavačka: Určitě bych nechtěla, aby se moji děti učili ve škole, kde není dobře zorganizované vedení.

Ivana Hanušová, na mateřské: Rodiče nemají rozhodující slovo, ale určitě by k jejich názorům mělo být přihlédnuto.

Vlasta Hladíková, 27 let, na mateřské: okud se proti němu staví učitelé i rodiče, myslím, že by měli mít větší vliv ohledně jeho odvolání.

Měl by mít podle vás hlas rodičů větší váhu než doposud ohledně odvolání ředitele školy?

Ano

83 %

Ne

17 %

Hlasovalo: 18

Anketa byla ukončena

17.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení