VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhledna se sutí nebo jako hudební nástroj

Nový Hrádek /VIZUALIZACE/ - V architektonické soutěži na novou rozhlednu na Novém Hrádku porota nakonec vybrala tří vítězné návrhy. Přestavujeme vám je na vizualizacích.

1.11.2014
SDÍLEJ:

Studii, která skončila jako druhá, označila porota za velice zajímavou.Foto: archiv

Některé další návrhy byly vskutku originální, jako například návrh na stavbu obřího periskopu. Ten porota nakonec hodnotila jako vtipné řešení vyzývající k šetrnosti a označila jej za velmi inspirativní, ovšem ne zcela dodržel podmínky zadání.

Tento návrh porotu zaujal, ale nic dalšího okolo by tam podle autora nebylo. „Naše podmínka přitom je, aby u rozhledny bylo nějaké zázemí," uvedl novohrádecký starosta Zdeněk Drašnar.

Dalším ze zajímavých návrhů byl třeba ten na podobu velkokapacitního výtahu, což je však finančně nepřiměřené technické řešení. Jeden z účastníků soutěže také navrhoval rozhlednu ve formě kyvadla vrtule, kdy by vždy jedna ze dvou kabinek na konci vrtule vyzvedla návštěvníky do výšky. To bylo podle poroty jak originální technické, tak i konstrukční řešení, ovšem pro charakter krajiny by to znamenalo příliš velkou nadsázku a takový návrh označila za vhodný spíše jako pouťovou atrakci do města.

Jedna ze studií navrhovala postavit z tubusu maják v krajině, ovšem podle porotců by byl takový motiv ve zdejší krajině příliš spekulativní a díky tomu i málo přesvědčivý.

Studie, která skončila první v soutěži, nezakrývá původ větrné elektrárny a splňuje, co se požaduje.  První umístění

Studie, která skončila první v soutěži, nezakrývá původ větrné elektrárny a splňuje, co se požaduje. Porota hodnotila návrh jako „přesvědčivý archetypální typ rozhledny s jednoduchým schodištěm na nosném tubusu elektrárny" a ocenila elegantní navýšení věže o retranslační konstrukci. Dle poroty: „Objekt zázemí s vysokým řádem oken má kavárenského ducha s výraznou architektonickou elegancí. Opláštění zázemí zinkovým plechem dává stavbě sice technicky čisté, ale zároveň nekontextuální vyznění ve vztahu k okolní krajině." Návrh respektuje i ekonomické zadání soutěže, náklady provozu by měly být udržitelné.

Studii, která skončila jako druhá, označila porota za velice zajímavou.

Druhé umístění

Studii, která skončila jako druhá, označila porota za velice zajímavou. Na vrcholu tubusu by měl být ochoz, na který by vedlo schodiště a okolo něj by byl obvodový průzorný plášť. Ve spodní části stavby by byla suť, která by v kombinaci s dřevěnými prvky použitými na zázemí evokovala horské prostředí. Podle poroty by toto řešení bylo stavebně i provozně ekonomické. Objekt zázemí by byl propojen se střešní terasou a s věží. Přesun hromady sutě na věž však porota považovala za ne zcela přesvědčivý. Návrh je však inspirativní a podle odborníků by měl potenciál stát se příjemným výletním místem pro turisty i místní obyvatele.

Třetí návrh patřil k těm, který zcela vybočil z architektonických konvencí.

Třetí umístění

Třetí návrh patřil k těm, který zcela vybočil z architektonických konvencí. V ocelovém tubusu elektrárny navrhl autor vytvořit soustavu kovových trubic, které by uvnitř rezonovala pomocí proudění vzduchu, tvořily by se tóny. Toto řešení by bylo umístěno v betonové stavbě rozhledny, která by obepínala ocelový tubus. To by podle autora při konfrontaci návštěvníků s monumentálním rezonujícím tubusem vyvolávalo silný emotivní zážitek jako uvnitř hudebního nástroje. Otvory uvnitř pláště by pak umožnili vizuální kontakt s okolní scenérií. A celý dojem by završil výstup na věž.

Autor: Pavel Bednář

1.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení