VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočet českoskaličtí zastupitelé schválili

Česká Skalice - Na posledním jednání zastupitelstva na sklonku loňského roku byl patnácti zastupiteli schválen rozpočet na rok 2016. Proti byl pouze jeden zastupitel.

5.1.2016
SDÍLEJ:

Česká Skalice.Foto: Hynek Šnajdar

„Těší nás, že otevřenost při zpracování rozpočtu, kdy každý mohl předkládat návrhy a ovlivňovat jeho tvorbu, vedla k široké dohodě a následné shodě, což lze jenom pochválit," pochvaloval si jednání se zastupiteli starosta Martin Staněk.

Výdaje města budou v letošním roce ve výši 46 milionů korun, což je oproti loňsku výrazný nárůst.

Největší akcí bude výstavba koupaliště

Největším investičním projektem města pro rok 2016 je schválení investice do biotopového koupaliště v areálu místního kempu na Rozkoši.

„Cílem projektu je posílit atraktivitu regionu z pohledu turistického ruchu a zároveň vyřešit letitý problém s velmi špatnou kvalitou vody v údolní nádrži Rozkoš," uvedl Martin Staněk.

Rozpočet na stavbu je patnáct milionů korun. Přípravné práce budou zahájeny už během ledna. Stavba se však bude realizovat až po uskutečnění výběrového řízení.

„Důležité je i pokračování revitalizace parku v centru města. V letošním roce dojde k opravě a výměně dlažby na náměstí okolo kašny. Bude také upravena zeleň a nové stromy nahradí ty, které už dosloužily. Zajímavé je i to, že obnovujeme chodníky podle původního architektonického záměru, tedy v ose mezi starou radnicí, sochou Boženy Němcové a městskou kašnou," informoval starosta.

Nové cyklostezky v turistické oblasti

Česká Skalice, Náchod a Jaroměř jsou zakladateli dobrovolného svazku obcí, který zajišťuje výstavbu cyklostezek, a to hlavně u tří nejvytíženějších okruhů. „Nyní se jedná se o cyklistický okruh okolo Rozkoše, vybudování Kladské stezky z Jaroměře přes Českou Skalici, Náchod až na hranice s Polskem. Tento projekt navazuje na úspěšně vybudovanou Labskou stezku, která propojuje Kuks s Hradcem Králové. Důležitý bude také okruh Ratibořice, který přivede turisty k turisticky velmi zajímavému místu," vysvětlil starosta.

U výše uvedených projek-tů má být letos dokončena dokumentace pro územní rozhodnutí. Budou rovněž zahájeny práce na dokumentaci pro stavební povolení a žádost o stavební povolení. Některé úseky z výše uvedených tras už má město Česká Skalice připravené a povolené a bude se snažit získat dotace a zajistit tak výstavbu už v letošním roce.

Celá aktivita má jednoduchý cíl, a to zlepšit podmínky pro cestování cykloturistů i místních občanů. Slibujeme si od těchto aktivit zlepšení atraktivity a hlavně zvýšení bezpečnosti," doplnil starosta.

Pokračovat bude budování chodníků

Město bude prý rovněž pokračovat v budování chodníků a cyklostezek, a to mezi městem, přehradou Rozkoš a Ratibořicemi. Celkem je na to připravený rozpočet ve výši 12 milionů korun.

„V roce 2015 se nám za podpory SFDI podařilo vybudovat první úsek chodníku vedoucí do Babiččina údolí a plán na rok současný je pokračovat. Dokončit započaté projektové dokumentace, zadat projektování nové a zároveň pokračovat v dalších částech investic," uvedl starosta.

Rok 2016 bude zajímavý také pro občany i turisty. Česká Skalice jej vyhlásila rokem 150. výročí připomenutí bitvy u České Skalice.

„Česká Skalice je jedním z mnoha míst v našem regionu, které před 150 lety zasáhla Prusko-rakouská válka. Město se proto rozhodlo věnovat celý rok aktivitám, jež by tuto smutnou etapu naší historie připomínaly," vysvětlil starosta.

Tematicky byl rok ve spolupráci s jednotkou 5. praporu polních myslivců zahájen už novoročním ohňostrojem a oslavy budou pokračovat řadou zajímavých akcí po celý letošní rok.

Hlavní oslavy bitvy budou v červnu

V první polovině roku bude možné navštívit výstavy v Muzeu Boženy Němcové a Regionálním informačním centru v České Skalici. Nejen milovníci historie se budou moci i zúčastnit hlavního vzpomínkového dne, který proběhne v úterý 28. června a nabídne například komentovanou prohlídku bojiště nebo přímo ukázku bitvy.

Autor: Jiří Mach

5.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení