VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozsáhlá obnova kláštera v Broumově prý skončí včas

Broumov /FOTO/ - Už jen zhruba dva měsíce zbývají do termínu, kdy podle dotačních pravidel musí být dokončena historická obnova části kláštera v Broumově.

25.9.2014
SDÍLEJ:

Historická obnova části kláštera v Broumově.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Pokud by se probíhající opravy národní kulturní památky nestihly do konce listopadu, hrozilo by vracení dotace. Jedná se přitom o velký projekt za téměř čtvrt miliardy korun.

Revitalizace kláštera začala vloni v listopadu a některé hlasy si mohou klást otázku, zda se podaří u tak náročné a památkově přísně chráněné stavby a v časové tísni vše stihnout, aby se dotace nemusela vracet. Podle koordinátorů stavby však stavební obnova kláštera intenzivně pokračuje a byť času na realizaci ubývá, probíhají dokončovací práce. Vše se prý stihne včas. „Stavbu dokončíme ve schváleném termínu," uvedla Libuše Růčková, koordinátorka projektu.

Termín dokončení stavebních prací je 30. listopadu tohoto roku a dle dřívějšího vyjádření organizátorů projektu není možné ho prodloužit. Růčková však přiznala, že rizikem pro dokončení stavby ve stanoveném termínu může být dřívější nástup zimního počasí. Termín dokončení stavby byl však i v zadávací dokumentaci na zhotovitele stavby a stavební firma se k němu přihlásila ve výběrovém řízení. Je tak vázána smlouvami či penále.

V budově kláštera je podle Růčkové dokončeno restaurování fresky knihovny, dokončuje se restaurování fresek ve druhém nadzemním podlaží, stejně tak instalace rozvodů tepla a elektroinstalace. Pokládá se dlažba a parkety, do okenních otvorů se vracejí repasovaná okna. Začala také oprava mostu mezi klášterem a klášterní zahradou. „V zahradě se dokončují opravy zdí a jednotlivých stavebních objektů. Nejnáročnější jsou práce na bývalém dřevníku budoucí nové scéně," upřesnila Růčková.

Rekonstrukce v broumovském klášteře, který je národní kulturní památkou, začala vloni v listopadu. Projekt nese název „Vzdělávací a kulturní centrum Broumov revitalizace kláštera".

Projekt je financovaný z fondů Evropské unie a příjemcem dotace je vlastník objektu, kterým je Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově. Rozsáhlá akce přijde na celkem 248 milionů korun. Samotná stavba byla vysoutěžena za necelých 170 milionů. Další finance mají posloužit na nákup mobiliáře, další část financí jde na projektovou dokumentaci, organizaci výběrových řízení, na mzdy pracovníků, kteří se zabývají realizací projektu.

Památku má obnova nejen zachránit a zabezpečit do budoucna, ale také oživit. Peníze umožní obnovit přibližně jednu pětinu kláštera a zahradu včetně staveb, které se v ní nacházejí. V opravených prostorách vzniknou učební či výstavní sály. Programy a využití v nich bude zajišťovat Agentura pro rozvoj Broumovska. Některé programy již probíhají, ale po dokončení rekonstrukce bude aktivit mnohem více.

Správce kláštera Přemysl Sochor už dříve uvedl, že pro broumovský klášter jsou prováděné stavební práce největší investicí za posledních více než sto let. „Po devastaci stavby v dobách komunistického režimu včetně zničení a rozkradení mobiliáře znamená tato investice obnovu nejvíce zničených částí kláštera," sdělil.

S opravami kláštera se začalo už po sametové revoluci. Nejprve přišly na řadu střechy, žlaby, pak omítky. Ale nikdy to nebyly opravy za velké finanční částky. Nynější obnova oživí větší kus kláštera, než dřívější rekonstrukce.

Podle organizátorů projektu celá rekonstrukce umožnila sanovat podlahy a dřevěné konstrukce zasažené dřevomorkou. „Restaurovány jsou zajímavé fresky ve druhém nadzemním podlaží. Existenci fresek potvrdil předcházející průzkum, avšak tajemství, co je skryto pod částí bílých omítek, odkryla až trpělivá práce restaurátorů v letošním roce. Nad klenbu klášterní knihovny se vrátila kovová táhla, která budou bránit vychylování vnější obvodové zdi. Původní kovová táhla kdosi odstranil snad v 80. letech dvacátého století, a tím se začala v knihovně propadat klenba a ve zdech se objevily praskliny. V knihovně bude restaurován strop nad jejím ochozem včetně rozsáhlé fresky," stojí ve zprávě na webových stránkách kláštera.

V zahradě se třeba k opětovnému využití se probouzí kuželník. Doplněny a opraveny jsou obvodová zeď či zdi vytvářející terasy uvnitř zahrady. Pomník opata Jakuba II. restaurátoři vysvobodili z nevhodné úpravy provedené v 70. letech dvacátého století. „Technickou zajímavostí pak bude opětovné zprovoznění vodárenské věže. Z původního dřevníku, který byl v havarijním stavu, se stane divadelní a koncertní prostor umožňující realizovat při nepříznivém počasí programy připravené pro zahradu," stojí ve zveřejněné zprávě.

Klášter BroumovBroumovský klášter je i během oprav přístupný návštěvníkům. Prohlídkový okruh nabízí návštěvu klášterní knihovny, refektáře či kostela svatého Vojtěcha. Kvůli rekonstrukci je však uzavřená klášterní zahrada. Lákadlem pro turisty je kopie takzvaného Turínského plátna, v němž byl zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Kopie pocházející z roku 1651 byla v klášterním kostele nalezena v roce 1999. Klášter přechovává i takzvané mumie z Vamberka.

Autor: Pavel Bednář, ČTK

25.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení