VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ryby mají rybník, mokřadním ptákům hloubí v parku ptačník

Jaroměř, Josefov - V unikátním Ptačím parku České společnosti ornitologické tento týden odstartovalo hloubení Slavíkovského ptačníku. „Tak, jak je rybník hlavně pro ryby, chceme zdůraznit, že toto vodní dílo bude především pro ptáky,“ vysvětluje správce Ptačího parku Josefovské louky Břeněk Michálek co se pod názvem ptačník skrývá.

25.8.2017
SDÍLEJ:

STRMÝ ÚBYTEK MOKŘADNÍCH PTÁKŮ byl hlavní motivací k tomu, aby první nestátní ptačí rezervace v ČR vznikla právě na mokřadních Josefovských loukách.Foto: Archiv ČSO

Soustava čtyř mělkých tůní a dvou prohlubní s ostrůvkem a poloostrovem přijde vhod hlavně bahňákům a lučním druhům kachen – najdou zde místo vhodné k odpočinku, sběru potravy i hnízdění. „Tůňky poskytnou útočiště také ohroženým obojživelníkům a bezobratlým,“ zmiňuj Michálek význam ptačníku.

Již nyní hnízdí na zdejších podmáčených loukách například čejka chocholatá nebo bekasina otavní a s velkou pravděpodobností také silně ohrožený chřástal kropenatý.

CHTĚJÍ PŘILÁKAT NOVÉ DRUHY BHŇÁKŮ

„Je to další krok ve vytváření prostředí vhodného pro ohrožené mokřadní ptáky, mezi které patří i naše cílová skupina – bahňáci. Díky stupňovitým břehům ptačníku budou mít ptáci i v sušším období k dispozici mělkou vodu s bahnitým dnem a to by mohlo přilákat nové druhy, které zde zatím nehnízdí – například kriticky ohroženého vodouše rudonohého,“ přál by si Břeněk Michálek.

NA SVÉ SI PŘIJDOU I MILOVNÍCI PTÁKŮ

Hloubený Slavíkovský ptačník bude přínosem nejen pro přírodu, ale také pro lidi – na vodní hladině tůní a v její těsné blízkosti bude možné ptáky snadno pozorovat.

„V hnízdní sezóně přiláká trvalá vodní plocha kromě mnoha jiných druhů i luční kachny, například čírky. Jako tahovou zastávku a zimoviště by pak ptačník mohly využívat například slučky malé,“ věří v druhové rozšířní ornitolog Michálek.

Poblíž vodní plochy vyroste v budoucnu také ornitologická pozorovatelna a celý biotop bude využit také pro environmentální vzdělávání a osvětu, která již mnoho let v ptačím parku probíhá.

Historie Ptačího parku Josefovské louky

Ptačí park Josefovské louky vznikl na pozemcích, které byly vykoupeny nebo pronajaty pouze díky podpoře stovek dárců z řad organizací i veřejnosti. ČSO zde obnovila historický zavlažovací systém a udržuje zde luční hospodaření. Milovníci přírody a fanoušci ČSO mohou i nyní přispívat na výkupy pozemků na vytyčeném území a podpořit tak ochranu a péči o ohrožené mokřadní druhy.

Autor: Jiří Špreňar

25.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sletová štafeta putovala nejen Náchodskem.
12

Sletová štafeta putovala nejen Náchodskem

Houby. Ilustrační foto.

Houbaři riskují zdraví. Vstupují do lesů, kam je zakázán vstup

Pády už tlumí nová odpružená podlaha

Náchod - Vyroste v Náchodě nový Lukáš Krpálek?

Pevnost Boyard byla dětským snem. Ten se možná vyplní

Náchodsko - Když David Líbal z Bezděkova nad Metují jako malý kluk sledoval v televizi soutěž z Pevnosti Boyard, začal snít o tom, že se tam jednou také dostane. Nyní se sen možná stane skutečností.

Po sestupu mohl být start do sezony sebevědomější

Náchodsko - Po sestupu z nejvyšší soutěže se kuželkáři Červeného Kostelce představili v prvním druholigovém zápase v Přelouči, kde hraje své domácí zápasy Sadská. Novou sezonu začínají třetiligoví náchodští muži tradičně doma a nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy na „rozjezd“ nového ročníku přivítali pražskou Konstruktivu.

Žadatel zapomněl do příjmu uvést přeplatek za elektřinu, podporu na bydle

Broumovsko - Dávky státní sociální podpory, podle policejního šetření získané neoprávněně, bude muset vrátit a ještě se zodpovídat z jejich nárokování 37letý muž z Broumovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení