VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Normalizátoři označili Ladislava Rychetského za oportunistu

Náchod - Okupace Československa v roce 1968 a následná normalizace v zemi se staly fatální pro životy dlouhé řady těch, kteří se znelíbili tehdejší vládnoucí komunistické garnituře.

24.8.2008
SDÍLEJ:

Vyhozený učitel šel vykonávat dělnická povolání.Foto: DENÍK/Archiv

Odpůrcům okupace jejich postoje normalizátoři nikdy nezapomněli a takříkajíc jim to v dalších letech spočítali. Mezi oběťmi komunistické mašinérie byl také Ladislav Rychetský z Náchoda.

Výzva 550 slov

Ten po absolvování gymnázia a pedagogické nástavby byl od roku 1964 učitelem. V roce 1966 odešel studovat Vysokou školu politickou do Prahy a rok pracoval na OV KSČ. Rychetskému se patrně stala osudnou Výzva všem náchodským občanům 550 slov, ve které mimo jiné vyzýval všechny bez ohledu na politickou a společenskou orientaci, aby svolávali veřejné schůze na obranu demokratických svobod.

„V poslední době se uvnitř KSČ opět ozývají hlasy, které skrytě volají po návratu ke staré odsouzené politice. Tito „soudruzi“ hodnotí současný stav jako pokus revizionistů zavléci náš národ ke kapitalismu. Ohánějí se dělnickou třídou, stranou a přitom je zcela jasné, že jim jde především o vlastní zájmy. Těžko přenášejí přes srdce, že již nemohou autoritativně rozhodovat a že jejich kariéra skončila nebo v krátké době skončí,“ píše se ve výzvě zveřejněné 7. srpna 1968 v okresních novinách Nový čas.

Vyloučení z KSČ

To však Rychetský ještě nemohl tušit, jak se dny příští budou osudově vyvíjet nejen pro celou zemi, ale také pro něj osobně. Rychetský se záhy po okupaci stal pro nastupující normalizátory personou non grata, člověkem určeným k likvidaci společenské i lidské. Novou totalitní „elitou“ byl označen pravicovým oportunistou, který porušoval stanovy KSČ, nebojoval za správnou politiku strany, dopouštěl se akcí protisocialistického charakteru, což vyvrcholilo v srpnových dnech roku 1968 až k výrobě protistranických, antisovětských letáků a materiálů, které měly široký dopad na veřejnost v kraji.

Tato diagnóza prosovětských aparátčíků se rovnala rozsudku, který měl Rychetského pokořit, ponížit a zničit. Prvním krokem v této mozaice bylo vyloučení z KSČ v roce 1969, které bylo odůvodněno tím, že Rychetský byl hlavním organizátorem protistranických a antisovětských akcí v roce 1968 a začátkem roku 1969 v Náchodě. Dále, že byl představitelem a exponentem pravicově – oportunistického centra v aparátě OV KSČ a autorem výzvy Náchodských 550 slov.

Tento verdikt odstranil Rychetského z politického života. Společenská a osobní perzekuce na sebe nenechala dlouho čekat a přišla o necelý rok později.

Učitel na dlažbě

Rychetský učil v Základní škole v České Skalici, ale bylo zřejmé, že noví mocipáni nenechají učit „pravicového oportunistu“ děti, z nichž měly vzejít nové naděje normalizačního socialismu. Autor 550 slov nesměl doučit ani školní rok a v květnu 1970 byl propuštěn. „Byl prvním propuštěným učitelem v okrese Náchod,“ vzpomíná jeho žena Vladislava Rychetská, která upozornila, že její manžel nesměl být potom zaměstnán nikde v Náchodě ani jako pomocný dělník.

Nakonec si vybral práci topiče v cihelně v Miskolezích, což nenechalo klidným dopisovatele tehdejšího Nového času Karla Starého: „Po svém propuštění z řad aparátu pracovníků strany a z řad učitelstva si Rychetský teatrálně zvolil tíživé břemeno těžké práce v cihelně. To, co o jeho zásadovosti víme, nás plně opravňuje k domněnce, že to jeho gesto není ničím jiným než znevážením vysoké, vnitřní mravní hodnoty těžké práce poctivých cihlářských dělníků, průhledným pokusem přesvědčit je, že on je jeden z nich.“ Toto cynické, nehorázné a bezohledné tvrzení jen umocňuje těžkou situaci Rychetského, který v Náchodě o práci nezavadil.

Aby nebylo životních ran málo, v téže době jeho dcera Lenka, ač patřila k nejlepším žákům na škole J. Fučíka v Náchodě, nesměla studovat. Ironií osudu došlo v cihelně k požáru a v některých hlavách došlo ke krátkému spojení topič – Rychetský – požár, což navozovalo situaci pro možné vyšetřování sabotáže. „V „určitých kruzích“ se hovořilo o sabotáži. Manželovi se za to nikdo nikdy neomluvil. Z moci úřední byl přeřazen do Jaroměře jako pomocný dělník s platem 1300 korun měsíčně. Později začal pracovat ve Výrobně dopravních značek v České Skalici jako dělník za 1600 korun měsíčně,“ vykresluje osudové peripetie svého muže Rychetská.

Dva roky natvrdo

Nové pracoviště mu později přinese další životní ránu. „Zde se setkává s panem Hruškou, kterému později pomáhá při výrobě grafických prací. Tato jeho činnost byla později posuzována jako trestná,“ uvádí manželka. V srpnu 1974 je Rychetský zatčen a dán do vazby v Hradci Králové. Byl obviněn z nedovoleného podnikání a odsouzen. Soud mu kladl za vinu, že společně s Vladislavem Hruškou vyráběli čestná uznání, diplomy a další propagační materiály, které potom prodávali různým socialistickým organizacím a soukromým osobám a získali tak částku nejméně 43 tisíc korun.

Rychetský byl odsouzen na dva roky nepodmíněně a k peněžitému trestu 10 tisíc korun. Rychetský se od začátku bránil, jeho tvrzení však nebyla při stanovení trestu nic platná. Jeho obhájce dokonce žádal o zproštění viny pro nedostatek důkazů. „Celý proces měl politický charakter a byl uměle vykonstruován,“ napsal Rychetský 18. prosince 1990 v dopise Generální prokuratuře ČR.

Nemožné pomluvy

Zatčení Rychetského předcházela řada událostí. „Byly to například ty nejnemožnější pomluvy, opakované tajné prohlídky jeho skříňky a stolu na pracovišti. Manželův soudní proces a vše kolem plně časově zapadá do další vlny postihů pedagogických pracovníků v Náchodě,“ líčí Vladislava Rychetská. Podle ní musel být tehdy její manžel nejen pomlouván, ale také různě napadán, umlčován a likvidován v podobě uměle vykonstruovaného obvinění.

„Často mě napadá, co by asi mému manželovi „vynesla“ jeho politická činnost v letech padesátých, v letech nejtvrdších represálií. Myslím, že přinejmenším dvacet roků těžkého kriminálu,“ domnívá se Rychetská.

Ladislav Rychetský, kterému perzekuce zcela podlomily zdraví, zemřel 30. prosince 2002. Rada Okresního národního výboru v Náchodě mu 4. října 1990 vydala osvědčení o rehabilitaci, v němž mu byla vyslovena omluva za události, které vedly k jeho politické a společenské diskriminaci, k postižení osobnímu i rodinných příslušníků. Také odbor školství, mládeže a tělovýchovy v Náchodě se v březnu 1990 Rychetskému omluvil za celý resort školství za vyloučení ze školství v roce 1969 a požádal Rychetského, aby dopis považoval za vyslovení plné morální rehabilitace.

Autor: Hynek Šnajdar

24.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení