VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vichřice v náchodském regionu vyvracela stromy

Teplice nad Metují/DOPLNĚNO/FOTOGALERIE/ – V pondělí 23. srpnav odpoledních hodinách, přesně od 16:10 do 16:25, atakoval příval deště spolu s kroupami a divokým poryvem větru, jenž dosahoval síly vichřice, město Teplice nad Metují a okolí.

24.8.2010
SDÍLEJ:

Krátkou, ale intenzivní bouřku odskákaly i stromy u opravené silnice mezi Bohdašínem a Březovou.Foto: Lucie Vyčichlová

„Největší škody vítr způsobil na elektrickém vedení, když některé části města byly bez proudu do časných ranních hodin. Byly vyvráceny a polámány mnohé stromy, které znemožnily průjezd na komunikacích,“ informoval nás o pondělní čtvrthodinové vzpouře počasí starosta města Milan Brandejs.
Desítky stromů zcela znemožnily průjezd serpentýnami na Bischofstein, který byl dostupný pouze ze strany od Stárkova. „Lesníci se snažili uvolnit cestu ještě do pozdních večerních hodin, ale práci museli pro tmu přerušit a pokračovat začali včera ráno,“ prozradil Deníku Milan Brandejs. Kromě toho vítr způsobil škody na řadě objektů, kde byla částečně, místy i zcela poničena zastřešení především hospodářských budov a přístřešků.

Teplicím vznikla největší škoda na mobiliáři, který byl od začátku týdne stavěn a připravován na blížící se 27. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu, který začne už zítra. „Byly poškozeny dva veliké stany a pódium se stanem pro účinkující na stadiónu TJ Slavoj,“ vypočítává napáchanou škodu starosta.

Pořadatelé oblíbeného festivalu, který přiláká na poslední srpnový víkend stovky návštěvníků, ale věří, že budou moci díky přislíbené pomoci okolních firem napáchané škody odstranit, stany znovu postavit a průběh MHFF nebude ohrožen.

Vyčichlo: "Kolem oken létaly větve, stromy se ohýbaly tak, jak jsem to ještě nikdy neviděl"

Do Bohdašína se prudká bouřka přihnala bez varování. Po čtvrté hodině odpoledne nebe náhle potemnělo a do té doby lehce vanoucí větřík prudce zesílil. Dunění hromů se každou vteřinou přibližovalo, až se změnilo z příjemné kulisy na pořádný randál.

„Z dálky byla slyšet bouřka a dalo se slabě do deště. Šel jsem ven pro psa, který se při bouřkách strašně bojí. Chtěl jsem ho vzít dovnitř. Během pár vteřin se nebe otevřelo a zvedl se příšerný vítr,“ popsal rychlý nástup živlů Jan Vyčichlo. Šestnáctiletý chlapec přiznal, že měl z nečekaně silné bouře trochu strach.

„Do minuty nebylo vidět ani na krok, jak hustý déšť byl. Kolem oken létaly větve, stromy se ohýbaly tak, jak jsem to ještě nikdy neviděl. Pod venkovními dveřmi se do chodby valila voda a když se přidaly kroupy, bál jsem se, že nám vytlučou skla z oken,“ vylíčil Vyčichlo.

Jak rychle však bouře přišla, tak rychle bylo po všem. Do půl hodiny přestalo pršet a dokonce vyšlo slunce. I letmé rozhlédnutí však dávalo tušit, že se Bohdašínem přehnala pořádná fujavice. Silnice byla pokrytá listy a ulámanými větvemi, několik stromů se vyvrátilo z kořenů.

„Vítr vyvrátil pár stromů, které kořeny udělaly díry do asfaltu na nové silnici. Některé zasahovaly až do kolejiště a museli je odstraňovat. Plot, který máme u domu, se taky pořádně prohnul, táta ho musel na jednom místě opravit,“ vypočítal škody Vyčichlo.

Kromě Teplicka řádila větrná smršť i v nedaleké Polici nad Metují a okolí. Tam ale silný vítr žádné velké škody naštěstí nenapáchal.

Pouze v nedalekém Pěkově vlivem silných poryvů větru spadl strom, který blokoval hlavní silniční tah z Police na Broumov. Cestou k zásahu broumovští hasiči odstraňovali i dalších několik stromů, které spadly na dráty elektrického vedení nebo přímo na vozovku. (řez, luv, sýk)

24.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení