VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola se pustila do projektu "Geopark - Vnitrosudetská pánev Broumovsko"

Meziměstí - Zdejší základní škola předložila v rámci projektu „Škola pro udržitelný život“, podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci finančního mechanismu EHP a norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti, nabídku na vybudování geoparku Vnitrosudetská pánev - Broumovsko, jehož by se měla stát realizátorem.

22.7.2009
SDÍLEJ:

Geopark bude umístěn mezi kostelem a Sokolovnou, na nevyužívané louce ve Vižňově.Foto: Jan Souček

„Záměrem projektu je zatraktivnění pohraniční oblasti na trase připravované cyklostezky využitím výjimečnosti místní krajiny, úprava veřejného prostranství včetně ozelenění a instalace mobiliáře při využití místních zdrojů s možností využívání základní školou, školami v přírodě, letními tábory a turisty,“ informoval nás o projektu pedagog Jan Souček,a dodal, že cílem projektu je seznámit žáky a návštěvníky s málo známými zvláštnostmi zdejší neživé přírody a uvědomění si jejích hodnot a upozornit jedinečnost oblasti.

Realizace představuje úpravu prostranství, svoz vzorků ze zájmové oblasti, jejich instalaci, nabroušení a popis (geologie, petrografie, stratigrafie…), dále na panelech seznámení s geologickou situací oblasti s důrazem na objasnění projevů sopečné činnosti v období prvohor, využití materiálů s poukázáním na tradici opracování pískovce, paleontologií a stratigrafií.

„Pozemek pro realizaci byl vybrán tak, že umožňuje budoucí rozšíření a rozvoj. V místě plánovaného geoparku předpokládáme vybudování odpočinkového místa na připravované cykloturistické trase,“ prozradil Deníku Jan Souček.

Třicet tři škol z 11 krajů ČR získalo více než dva milióny korun v programu Škola pro udržitelný život. Program společně vyhlašují Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy Sever. „K podpořeným projektům patří i projekt naší školy. Škola pro udržitelný život prohlubuje spolupráci mezi učiteli, žáky, obcí a místními obyvateli. Program slouží vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje, zapojování veřejnosti do péče o životní prostředí a posilování spolupráce v obcích. Hlavní úlohu přitom hrají právě školy a jejich žáci,“ seznámil nás s cílem projektu, do něhož se zapojili i meziměstští školáci.

Mimo hlavního sponzora již škola získala podporu Města Meziměstí a mnoha dalších partnerů. Další sponzoři budou osloveni v průběhu realizace.

„Nemalý podíl budou mít i místní organizace a spolky. Odborná část je připravována ve spolupráci s RNDr. Václavem Vávrou z Ústavu geologických věd, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. O realizaci se průběžně můžete informovat na internetových stránkách www.skola.mezimesti.cz,“ dodal Jan Souček.

Autor: Jiří Špreňar

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení